18 مرداد 1393

اختلاف نظر با تامین اجتماعی برای بیمه مشاغل سخت خبرنگاری

18 مرداد 1393

سخنگوی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات بر خلاف مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی معتقد است که همه‌ اعضای یک تحریریه از خبرنگار گرفته تا دبیر و سردبیر شامل مفهوم خبرنگار و مقوله‌ سخت و زیان‌آور بودن این حرفه می‌شوند.

حدود دو ماه پیش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به ایسنا اعلام کرد که «فقط حرفه خبرنگاری جزو مشاغل سخت و زیان‎آور است و این قانون شامل حال افراد دیگری که در دفتر رسانه‎ها (به عنوان دبیر و سردبیر) و بخش پشتیبانی انجام وظیفه می‎کنند، نمی‎شود.»

عباس صفایی‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار بخش رسانه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره‌ی اظهارات مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی بیان کرد: اصولا وقتی درباره‌ی جامعه‌ی خبرنگاران صحبت می‌کنیم از نظر حقوق حرفه‌ای روزنامه‌نگاری تعاریفی دارد و ما نیز بر اساس تعاریف ارائه شده اعضای یک تحریریه خبری را به عنوان خبرنگار، گزارشگر، معاون سرویس، دبیر سرویس، مدیر تحریریه و یا سردبیر طبقه‌بندی کرده‌ایم.

وی تاکید کرد: نمی‌توان قائل به این بود که دبیر یا سردبیر یک سرویس، خبرنگار نیستند، زیرا هر یک از این افراد ممکن است در کنار جایگاه دبیری یا سردبیری در جای دیگری کار خبرنگاری نیز انجام دهند؛ بنابراین، این استدلال که سختی و زیان‌آور بودن فقط شامل حال خبرنگار می‌شود و شامل روزنامه‌نگار یا گزارشگر یا دبیر و ... نمی‌شود، بدان سبب است که شاید تعریف درستی از مفهوم حقوق حرفه‌ای روزنامه‌نگاری در دست نبوده است.

صفایی‌فر اظهار کرد: مشخصا آنچه که ما در حقوق ارتباطات و رسانه‌های جمعی از حقوق حرفه‌ای روزنامه‌نگاران سخن می‌گوییم، شامل همه موارد دبیری، سردبیری، گزارشگری و... می‌شود و تمامی این ترتیبی که در یک تحریریه به صورت منظم، مستقل و سازمان یافته اجرا می‌شود شامل مفهوم خبرنگار و مقوله‌ی سخت و زیان‌آور بودن این حرفه می‌شود.

او با اشاره به حوادث غزه، عراق و سوریه نیز عنوان کرد: این حوادث، خود، نشان می‌دهد که خبرنگاری جزو شغل‌های سخت و زیان‌آور است خبرنگاران هر روز در دنیا ممکن است در معرض آسیب، گلوله و بمباران باشند ولی حرفه خبرنگاری امروزه به دلیل سختی‌های روانی وآسیب‌های فردی‌ای که ایجاد می‌کند، در همه جا جزو مشاغل سخت تلقی می‌شود.

***

به گزارش ایسنا، اگرچه آیین‌نامه‌ی اجرایی قانون بازنشستگی پیش از موعد صاحبان مشاغل سخت و زیان‌آور در سال ۸۰ به تصویب رسیده است که بر اساس آن افراد دارای شغل سخت بعد از ۲۰ سال متوالی یا ۲۵ سال متناوب کار بدون شرط سنی، بازنشسته می‌شوند، اما از آن زمان تاکنون خبرنگاران برای بازنشستگی خود با مشکلاتی روبه‌رو بوده‌اند.

سخنگوی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات دراین مورد گفت: آیین نامه اجرایی انجام این مسئله با تفسیرهایی روبه رو بوده و مواردی نیز بوده است که افراد برای بهره‌گیری از این حق دچار مشکل اثبات بودند و یا به دلیل تناوب یا قطع شدن این بیمه در مقاطعی مشکلاتی داشتند و پیگیر حل و فصل این مشکلات بوده‌اند.

او ادامه داد: انتظار ما این است که سازمان تامین اجتماعی در این زمینه کمک کند که این مسائل حل شود و افرادی که می‌خواهند بازنشسته شوند حداقل با مشکلات کمتری روبه رو باشند و بتوانند از این فرصت استفاده کنند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)