17 مرداد 1393

محمود علیزاده طباطبایی: زمان تشکیل دادگاه صبا آذرپیک مشخص نیست

17 مرداد 1393

گروه سیاسی تدبیر

صبا آذرپیک روزنامه نگار روزنامه "اعتماد" هفتم خرداد در دفتر هفته نامه "تجارت فردا" بازداشت شد. با گذشت 70 روز از بازداشت این روزنامه نگارسخنگوی قوه قضائیه در کنفرانس خبری این هفته خود گفت: "اکنون پرونده صبا آذرپیک در دادسرای تهران بوده و وی در زندان اوین است و بنده از این‌که می‌توان بازداشت موقت وی را تبدیل کرد اطلاعی ندارم و این موضوع بستگی به نظر قاضی پرونده دارد."

این در حالی است که پیش بینی می شد با پایان قرار دو ماهه بازداشت او، این روزنامه نگار امکان آزادی به قید وثیقه را داشته باشد. با این وجود به نظر می رسد قرار بازداشت او بار دیگر تمیدید شده است.

به گفته مادر صبا اذرپیک از زمان بازداشت تا کنون به خانواده او اجازه ملاقات داده نشده و تنها یک دیدار کوتاه در جلسه دادگاه و دوبار گفت و گوی تلفنی با دخترش داشته است. اکرم محمدی در گفت و گویی با ایلنا گفته بود نگران وضعیت جسمی و روحی دخترش است و همچنین از رییس جمهوری و رییس قوه قضاییه خواسته بود در آستانه روز خبرنگار و درراستای تحقق حقوق شهروندی اجازه ملاقات حضوری به او بدهند.

او هم چنین گفت: در ملاقات‌ها و گفت‌وگوهایی که با فرزندم داشتم وضعیت سلامت وی مناسب به نظر نمی‌رسید و حتی آنطور که دخترم بیان کرد، دو مهره کمر صبا دچار مشکل شده است و در همان ملاقات نیز او تب بسیار شدیدی داشت. مادر صبا آذرپیک در خصوص اظهارات سخنگوی قوه قضاییه درباره اینکه خانواده این زندانی از وضعیت و مکان او اطلاع دارند گفت: آنطور که صبا در یکی از تماس‌ها اعلام کرد در زندان اوین نگهدرای نمی‌شود و من نمی‌دانم جز بازداشت‌گاه اوین در کجا می‌‌تواند نگهداری شود.

محمدی در خصوص اتهام دختر خود نیز گفت: طبق اظهارات مقاماتی که مرتبط با پرونده صبا آذرپیک هستند وی متهم به تبلیغ علیه نظام از طریق اطلاع‌رسانی حادثه بازرسی از بند 350 زندان اوین به نمایندگان مجلس است.

در همین حال محمود علیزاده طباطبایی وکیل صبا آذرپیک در مورد آخرین وضعیت پرونده موکلش به "تدبیر" می گوید:«پرونده اول خانم آذرپیک در دادگاه مطرح شده است اما هنوز تصمیم برای آن گرفته نشده و حکمی صادر نشده است.اما در مورد پرونده جدید ایشان منتظر صدور کیفر خواست هستیم.تحقیقات به اتمام رسیده است و قاعدتا باید سریع تر کیفر خواست صادر شود و به دادگاه فرستاده شود.»

او ادامه می دهد:« فعلا قرار بازداشت را دوباره تمدید کرده اند و در صدور کیفر خواست تعلل صورت می گیرد. ما پیگیر هستیم اما به من و خانواده موکلم هیچ اطلاعاتی نمی دهند.»

علیزاده در مورد اجازه ملاقات صباآذرپیک با خانواده و وکیلش توضیح می دهد:«نه من و نه خانواده خانم آذرپیک موفق به دیدار با ایشان نشده ایم.خانم آذرپیک با خانواده اش هم دیدار نداشته است فقط در روز دادگاه که خانواده اش مطلع شده اند که چند دقیقه ای فقط در دادگاه فرزند خود را ملاقات کردند.»

علیزاده هم چنین به "تدبیر" می گوید:« در صدور کیفر خواست پرونده صبا آذرپیک تعلل شده است.» او در این باره توضیح می دهد:«ما پیگیر هستیم اما باید کیفر خواست به دادگاه فرستاده شود و دادگاه تشکیل شود تا ما بتوانیم پرونده را پیگیری کنیم اما متاسفانه هیچ اطلاعی به ما نمی دهند و ما از زمان صدور کیفرخواست و تشکیل دادگاه کاملا بی اطلاع هستیم و یه نظر می رسد در صدور کیفر خواست تعلل صورت گرفته است.»

صبا آذرپیک، خبرنگار سیاسی روزنامه اعتماد پیش از این نیز در بهمن سال 91 همراه با چند روزنامه نگار دیگر بازداشت شده بود. در آن زمان همکاری با رسانه های بیگانه یکی از موارد اتهامی او و سایر روزنامه نگاران بازداشتی اعلام شد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)