17 مرداد 1393

بزرگ‌ترین دزدی تاریخ اینترنت: هکرهای روسی یک میلیارد رمز عبور را ربودند

17 مرداد 1393

ایران وایر

یک شرکت امریکایی اعلام کرده که هکرهای روسی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون رمز عبور کاربران اینترنتی را از شرکت‌های بزرگ امریکایی و دیگر شرکت‌ها ربوده‌اند.

به گزارش روزنامه «نیویورک تایمز»، شرکت «هولد سکیوریتی» که این سرقت بزرگ را کشف کرده، گفته است هکرها نام و رمز عبور کاربران را از ۴۲۰ هزار وب‌سایت کوچک و بزرگ جمع‌آوری کرده‌اند.

شرکت هولد سابقه زیادی در کشف حمله‌های اینترنتی مهم دارد؛ برای نمونه، سال گذشته یک دزدی آن‌لاین که علیه ده‌ها میلیون سند شرکت «Adobe» انجام شد را افشا کرد.

این شرکت اسامی وب‌سایت‌های هک شده توسط هکرهای روسی را با این عنوان که «بسیاری از آن‌ها هم‌چنان آسیب‌پذیر هستند»، اعلام نکرده است.

شرکت هولد اعلام کرده که تحقیق در این زمینه بیش از هفت ماه زمان برده است.

بر اساس اعلام این شرکت، هکرها در شهری کوچک در جنوب روسیه مرکزی، جایی نزدیک قزاقستان و مغولستان به سر می‌برند.

گزارش شده که تعداد اعضای این گروه زیاد نیستند و این افراد در محدوده سنی ۲۰ تا ۲۲ سال قرار دارند.

بر اساس این گزارش، مشخص شده که اعضای این گروه نه فقط در فضای مجازی که در دنیای واقعی نیز یک‌دیگر را می‌شناسند.

این موضوع در حالی مطرح می شود که چندی پیش مقامات روسیه به منظور حفاظت از داده‌ها و اطلاعات شخصی شهروندان این کشور، طرحی را به مجلس روسیه فرستادند که در صورت تصویب، می‌تواند ضریب خطا و همین‌طور فاش شدن اطلاعات شخصی را به پایین‌ترین حد خود برساند.

بر پایه این طرح، تا سال ۲۰۱۶ میلادی، شرکت‌های اینترنتی و بانک های روسیه باید سرورهای خود را به داخل روسیه منتقل کنند در غیر این صورت سایت‌ها و منابع اطلاع رسانی آن ها مسدود خواهند شد.

با این حال، شرکت هولد اعلام کرده که ارتباطی بین هکرها و دولت روسیه نیافته است.

به گفته «آلکس هولدن»، بنیان‌گذار و رییس امنیت اطلاعات این شرکت، هکرها نه فقط شرکت‌های امریکایی و روسیه‌ای بلکه هر وب‌سایتی را که می‌توانسته‌اند، حتی وب‌سایت‌های بسیار کوچک را نیز مورد حمله قرار داده‌اند.

هولدن گفته که تصمیم گرفته است اطلاعات مربوط به این حمله را هم‌زمان با بحث‌های انجام شده در یک کنفرانس صنعتی آشکار کند تا اجازه دهد بسیاری از سایت‌های کوچکی که قادر به تماس با آن‌ها نیست، از این مشکل با خبر شوند.

شرکت هولد به کاربران هشدار داده است که اگر اطلاعات آن ها جایی در فضای وب است، ممکن است از این رخنه اطلاعاتی در امان نمانده باشد.

گزارش شده که هکرهای روسی هنوز اطلاعات به دست آورده خود را آشکار نکرده و نفروخته‌اند اما از آن‌ها برای ارسال «هرزنامه» در شبکه‌های اجتماعی نظیر «توییتر» استفاده کرده‌اند.

گمان می‌رود این افراد اطلاعات دزدی شده را در بازار سیاه به فروش برسانند؛ امری که اگر اتفاق بیفتد، برای آن‌ها بسیار پرسود خواهد بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)