16 مرداد 1393

قاتل ستار بهشتی به حبس و شلاق محکوم شد

16 مرداد 1393

رادیو زمانه

دادگاهی در استان تهران، قاتل ستار بهشتی، ویلاگ نویس منتقد، را به سه سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد.

وکیل خانواده ستار بهشتی با اعلام این خبر افزود، قاتل علاوه بر مجازات حبس و شلاق به ۲ سال اقامت اجباری در نقطه‌ای معین نیز محکوم شده است.

گیتی پورفاضل در گفتگو با خبرگزاری ایسنا حکم صادر شده از سوی دادگاه را نامتناسب دانست گفت:«در حالی‌که در این کشور برای روزنامه‌نگاران مجازات شش سال حبس در نظر گرفته می‌شود، صدور حکم سه سال حبس برای یک قاتل جای تعجب دارد».

ستار بهشتی یک کارگر وبلاگ نویس بود که در تاریخ ۹ آبان سال ۱۳۹۱ توسط پلیس فتا یا پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در فضای مجازی دستگیر شد.

او در مدت بازداشت به شدت شکنجه شد و بر اثر جراحات وارده درگذشت.

زندانیان و هم‌بندان او با انتشار نامه‌ای شهادت دادند که آثار شکنجه و ضرب و شتم را روی بدن او مشاهده کرده‌‌اند.

با شکایت خانواده مقتول پرونده او به دادگاه رفت. در آذرماه سال ۱۳۹۲ دادگاه کیفری کارکنان دولت اتهام قتل عمد مأمور پلیس فتا را در مرگ ستار بهشتی نپذیرفت و آن را شبه‌عمد تشخیص داد.

اولیاء دم ستار بهشتی اعلام کردند شبه عمد بودن قتل را قبول ندارند در اعتراض به تشخیص “قتل شبه‌عمد” در این پرونده از پیگیری آن انصراف دادند.

در فروردین ماه ۱۳۹۳، دادگاه مأمور انتظامی متهم به قتل ستار بهشتی برگزار شد اما پدر و مادر ستار بهشتی در اعتراض به روند رسیدگی به این پرونده در جلسه دادگاه شرکت نکردند.

گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، تلاش‌های زیادی در سطح ملی و بین‌المللی برای محاکمه عادلانه قاتل فرزند خود انجام داد و به دبیرکل سازمان ملل متحد نیز نامه‌ای نوشت.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ، نیز در سفر سال گذشته خود به تهران موفق به دیدار و گفتگو با گوهر عشقی شد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)