16 مرداد 1393

اعتراض محمد خاتمی به حکم سنگین سراج‌الدین میردامادی

16 مرداد 1393

رادیو زمانه

محمد خاتمی، سه‌شنبه ۱۴ مرداد ماه خانواده سراج‌الدین میردامادی، روزنامه‌نگار زندانی دیدن کرد. او در این دیدار از بازداشت سراج‌الدین میردامادی و حکم شش سال حبس برای او اظهار تأسف کرد و این حکم را «ناعادلانه» خواند.

سراج‌الدین میردامادی، یکشنبه ۵ مرداد (۲۷ ژوئیه) در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی محاکمه شد. بنابر حکم بدوی این دادگاه، برای این خبرنگار شش سال زندان بریدند.

محمد خاتمی در دیدار با خانواده سراج‌الدین میردامادی درباره دلیل اصلی زندانی شدن و حکم سنگین این روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب گفت: «بنده معتقدم در سطوح بالای نظام درباره این برخوردها نگاه دیگری وجود دارد اما متأسفانه جریانی بنا دارد بگوید هیچ چیزی تغییر نکرده بلکه اوضاع بدتر شده است؛ مثل وضعیت زندانیان سیاسی و حصر آقایان موسوی و کروبی که حادتر شده و وضعیت بنده و دیگران.»

در تیر ماه سال جاری ۹ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نامه‌ای به وزیر دادگستری نوشتند و از او خواستند در اجرای حکم «ممنوع‌التصویر، ممنوع‌الخروج و ممنوع‌البیان بودن» محمد خاتمی «اهتمام جدی» کند. یکی از امضاءکنندگان نامه «خاتمی ممنوع» جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد در مجلس هشتم و فرمانده پیشین بسیج استان خراسان رضوی و یکی از مخالفان سرسخت حسن روحانی، رییس جمهور ایران بود. غلط‌‌های املایی در این نامه خبرساز شد.

محمد خاتمی در دیدار با خانواده سراج میردامادی نسبت به فروبستگی‌های سیاسی هشدار داده و گفته است: «اینکه مردم را مرعوب کنند و چند صباحی مصدر حکومتی را حفظ کنند، نتیجه‌ای معکوس در پی خواهد داشت.»

او همچنین در اعتراض به حکم سراج‌الدین میردامادی گفته است: «واقعاً با چه ملاکی ۶ سال زندان برای سراج‌الدین بریده‌اند؟! بالاخره باید جرم با مجازات تناسب داشته باشد.»

سراج‌الدین میردامادی، با رادیو زمانه همکاری آزاد به صورت تهیه مصاحبه داشته است. او که در زمان اقامتش در پاریس، با رسانه‌های مختلف همکاری می‌کرد، بلافاصله پس از انتخاب حسن روحانی در مقام ریاست جمهوری، به این امید که وضع تغییر کرده است، به ایران بازگشت. پاسپورتش را گرفتند و بار‌ها او را برای بازجویی فراخواندند. سراج میردامادی را سرانجام در اردیبهشت امسال دستگیر کردند. جلسه محاکمه سراج میردامادی در روز ۳۰ تیر برگزار شده بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)