14 مرداد 1393

انجمن صنفی روزنامه نگاران: موقعیت شغلی خبرنگاران هنوز متزلزل است

14 مرداد 1393

انجمن صنفی روزنامه نگاران در بیانیه‌ای روز خبرنگار را تبریک گفت و یادآور شد: موقعیت شغلی همکاران ما در بسیاری از مؤسسات رسانه‌ای هنوز متزلزل است.

به گزارش ایسنا، در متن این بیانیه آمده است:

«انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران روز خبرنگار سال ۱۳۹۳ را به عموم همکاران روزنامه‌نگار و خبرنگار تبریک می‌گوید. این مناسبت، فرصتی است برای نگاهی دوباره و چند باره به حرفه‌ای دشوار و پرمرارت که در اجرای پاره‌ای از حقوق اساسی ملت، از قبیل حق آزادی بیان و حق آزادی رسانه و گردش آزاد اطلاعات می‌کوشد تا در شکل‌گیری جامعه ای آگاه و آزاد مشارکت فعال و مسئولانه داشته باشد.

خبرنگاران و روزنامه‌نگاران اجزای اصلی گردش اطلاعاتند که آزادی، مسئولیت و امنیت حرفه‌ای اصلی ترین ارکان شغلی و حرفه‌ای آنها محسوب می‌شود. اگرچه فرآیند فعالیت روزنامه‌نگاران در ایران در سال‌های اخیر با فراز و فرودهایی همراه بوده است، اما می توان گفت که در همین سال‌ها شاهد آن بوده‌ایم که برغم برخی مضیقه‌ها و سختی‌های شغلی تلاش‌های مستمر و پیگیرانه روزنامه‌نگاران و خبرنگاران، مانع از توقف روند روبه توسعه این حرفه بوده است.»

در بخش پایانی بیانیه انجمن صنفی روزنامه نگاران به مناسبت روز خبرنگار آمده است:

«موقعیت شغلی همکاران ما در بسیاری از مؤسسات رسانه‌ای هنوز متزلزل است. مشکلاتی از قبیل میزان حقوق و دستمزد، بیمه، مزایای شغلی ومانند اینها، از مشکلات جدی روزنامه‌نگاران است. در برخی موارد توقیف یا لغو امتیاز یک نشریه، عاملی برای بیکاری روزنامه‌نگاران می‌شود و بر سختی‌های این حرفه می‌افزاید. روزنامه‌نگاران هنوز در دستگاه‌های اجرایی امکان مشارکت فعال در تعیین یا اثرگذاری مؤثر بر امور شغلی خود را ندارند. دستیابی روزنامه‌نگاران به منابع خبری با سختی‌ها و موانع خاص خود همراه است. با این همه اما روند تدریجی توسعه رسانه‌ها و نیز توسعه حرفه روزنامه‌نگاری و خبرنگاری، نوید آن را می‌دهد که با ارتقای شناخت بیشتر ضرورت‌های حیاتی و اهمیت و مقتضیات این حرفه، مسئولان کشوری با مشارکت گسترده و فعال روزنامه‌نگاران و خبرنگاران، به تثبیت حقوق اساسی آنها اهتمام خاص کنند.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)