13 مرداد 1393

نگاهی به چرایی نامگذاری «روز خبرنگار»

13 مرداد 1393

روزنامه اعتماد-حميدرضا محمدي

«اینجا محل کنسولگری ایران در مزار شریف است، من محمود صارمی «خبرنگار» خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران هستم، گروه طالبان چند ساعت پیش وارد مزار شریف شدند.» این عبارت را «خبرنگار» ۲۹ ساله بروجردی ایرنا، صبح روز شنبه هفدهم مرداد ۱۳۷۷ به تهران مخابره کرد*. «خبرنگار» ی که از ۲۶ دی ۱۳۷۵ به عنوان مسوول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی وارد مزار شریف در افغانستان شده بود. روز حادثه او به همراه هشت دیپلمات حاضر در کنسولگری ایران در این شهر، مورد هجمه و حمله طالبانی‌ها قرار گرفتند و به شهادت رسیدند و ۴۰ روز بعد، اجسادشان در یک گور دسته‌جمعی به سختی شناسایی شد؟؟ صارمی درست در حالی که تنها یک سال و روز از آغاز به کار رسمی دولت اصلاحات می‌گذشت و میان اهالی رسانه، «بهار» آغاز یدن گرفته بود، نخستین «خبرنگار» خارجی در افغانستان از ایران، جان به جان‌آفرین تسلیم کرد تا از آن سال، به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی، ۱۷ مرداد «روز خبرنگار» معرفی شود.

اما گویی هر سال، در این روز، تنها نامی از «خبرنگار» می‌آید و احتمالا مراسم تجلیلی که البته همیشگی و سالانه هم نیست. در روزگاری که خبری از تنها نهاد صنفی مستقل روزنامه‌نگاران نیست، حتی برگزاری مراسم روز «خبرنگار» هم انگار که محلی از اعراب ندارد. هیچ یک از «خبرنگار ان» فراموش نمی‌کنند هشت سال پیشین را که روزهای سختی بر آنان گذشت و آن‌ها هم «باک» ی به خود راه ندادند و «پاک» ماندند. حتی زمانی که قرار شد می‌دانی به نام «دکتر کاظم معتمد‌نژاد» پدر علم ارتباطات، که همه خبرنگاران و روزنامه‌نگاران خود را وامدار او می‌دانند، نامگذاری شود مهدی چمران، رییس وقت شورای اسلامی شهر تهران در ۲۴ اردیبهشت سال گذشته با بیان اینکه «دکترمعتمد‌نژاد زنده است و نمی‌توانیم برای افراد زنده مکانی را نامگذاری کنیم و اگر بخواهیم این کار را انجام دهیم فردا باید برای تمام مفاخر مکانی را نامگذاری کنیم»، با این نامگذاری مخالفت کرد.

با این وجود شهرهای همدان، شیراز، بندرعباس، رشت، مهاباد، منجیل، ورامین و هشتگرد دارای خیابان‌هایی به نام «خبرنگار» هستند. هرچند قرار بود در تبریز و ارومیه هم این اتفاق بیفتد که با وجود وعده‌هایی از هشت سال قبل، تاکنون جامه عمل به خود نگرفته است. در بروجرد هم به نام «خبرنگار» شهید روز «خبرنگار»، مدرسه راهنمایی و کتابخانه عمومی نام نهاده‌اند. با این وجود اگرچه در سال ۱۳۸۵، بلوار شرقی فاز ۲ شهرک اکباتان، حد فاصل بلوک یک تا ۱۹، به نام شهید محمود صارمی نامگذاری شد و البته سال‌ها پیش از آن، در خیابان کریم خان زند نرسیده به میدان ولیعصر، بر دیوار پشت یکی از ساختمان‌ها، تصویر او و هشت دیپلمات حاضر در مزارشریف نقش بست، اما هنوز پایتخت ایران، خیابانی به نام «خبرنگار» ندارد!

پانوشت:

- آخرین جمله‌یی که او به تهران مخابره کرد و پس از آن، ناگهان ارتباط تلفنی قطع شد، این بود: «مزار شریف به دست طالبان سقوط کرد، عده‌یی از افراد طالبان در محوطه کنسولگری دیده می‌شوند به من بگویید که چه وظیفه‌یی...»

- سکانس‌هایی از فیلم «گلچهره» ساخته وحید موساییان (۱۳۸۹) اختصاص به همین حادثه داشت. اکنون هم فیلم «مزار شریف» به کارگردانی عبدالحسین برزیده که روایت «الله مدد شاهسون» تنها نجات یافته آن حادثه است در حال ساخت است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)