13 مرداد 1393

سخنگوی قویه قضاییه درباره وضعیت صبا آذرپیک چه گفت

13 مرداد 1393

خبرنگاران ایران: درحالیکه مادر صبا آذرپیک روزنامه نگار زندانی در گفت و گو با رسانه ها اعلام کرد که ما هنوز نمی‌دانیم صبا در کجا نگهداری می‌شود اما سخنگوی قویه قضاییه ادعا کرد که خانواده آذرپیک می‌دانند که او در اوین است.

به گزارش خبرنگاران ایران، امروز نشست خبری غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قویه قضاییه در حالی برگزار شد که سوال یکی از خبرنگاران حاضر در این نشست، درباره وضعیت صبا آذرپیک روزنامه نگاری که از تاریخ ۷ خرداد ماه بازداشت شده است، بود.

خبرگزاری فارس نوشت که اژه ای در پاسخ به این سوال که خانواده این روزنامه نگار زندانی از وضعیت او اطلاعی ندارند، گفت: گاهی ممکن است فردی ۲ یا ۳ پرونده داشته باشد و این طور نیست که به خاطر پرونده‌ای که قبلاً داشته مجدداً بازداشت شود.

وی افزود: اینکه خانواده وی از وضعیتش بی‌اطلاع هستند خلاف است چرا که ما تحقیق کردیم و مطلع شدیم که آنها هم جای صبا آذرپیک را می‌دانند و هم از اتهام او آگاه هستند.

محسنی اژه‌ای با اشاره به اینکه گفتن اتهام به دیگران پیش از اثبات خلاف است گفت: گاهی حتی لازم نیست که خانواده متهم هم در مورد اتهام چیزی بداند و تنها بر اساس قانون به خود متهم تفهیم اتهام می‌شود.

سخنگوی دستگاه قضایی تأکید کرد: در هر صورت خانواده آذرپیک می‌دانند که او در اوین است اما در خصوص آخرین وضعیت او قاضی اطلاع دارد.

این سخنان در حالی مطرح می شود که اکرم محمدی مادر صبا آذرپیک سه روز پیش در گفت و گو با ایران وایر اعلام کرد: از روز اول تا به حال یک روز هم در اوین نبوده است. فکر می کنم در انفرادی بازداشتگاه سپاه باشد. هر وقت پی‌گیری کردم، به ما ‌گفتند ما وظیفه‌ای نداریم به شما جواب دهیم. فقط صبا روز اول پس از تفهیم اتهام به من گفت که در بند ۵۹ قوه قضاییه بازداشت می‌شود اما وقتی چهلمین روز بازداشتش تماس گرفت، به من گفت به علت بازسازی بند ۵۹، من را به بازداشتگاه سپاه آورده‌اند.

در مدت بیش از دو ماهی که صبا آذرپیک در بازداشت بسر می برد، تنها دو بار با خانواده تماس تلفنی داشته و مادرش در جلسه دادگاه او در اواخر تیر ماه برای پرونده سال ۹۱ ، توانست در مدت زمانی بسیار کوتاه ملاقاتی با فرزندش داشته باشد که این ارتباط های اندک به ابهام ها درباره وضعیت وی دامن زده است.

قرار بازداشت موقت این روزنامه نگار زندانی نیز اخیر برای ماه سوم بازداشت تمدید شد.

در روز نخست بازداشت این روزنامه نگار، اتهام اقدام تبلیغی علیه نظام به او تفهیم شد و به گفته مادر آذرپیک، از روز اول وقتی سوال می‌کردم که جرم صبا چیست و به چه دلیل بازداشت شده، فقط و فقط حرف اول و آخر مسوولان این بود که چرا صبا درد دل خانواده‌های بند ۳۵۰ را با تلفن به گوش نمایندگان مجلس رسانده و سبب شده نمایندگان این موضوع را در مجلس پی‌گیری کنند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)