13 مرداد 1393

مادر صبا آذرپیک: نمایندگان مجلس به داد دخترم برسند

13 مرداد 1393

بی بی سی فارسی

مادر صبا آذرپیک، روزنامه نگار ایرانی که ۶۸ روز است در محلی نامشخص در بازداشت به سر می برد، امروز با ابراز نگرانی از عدم پاسخگویی مسولان قضایی در مورد وضعیت دخترش گفت: "از کلیه نمایندگان مجلس خواهش می کنم به داد من و دخترم صبا آذرپیک برسید، همانطور که پیگیر مسئله زندانیان بند ۳۵۰ اوین بودید، پیگیر بازداشت بی دلیل صبا آذرپیک هم باشید."

مادر این روزنامه نگار در گفت و گو با بی‌بی‌سی فارسی با تاکید بر اینکه دخترش در مورد اتفاقات بند ۳۵۰ تنها به نمایندگان مجلس اطلاع رسانی کرده بود، گفت: "صبا قضیه ۳۵۰ را به وجود نیاورد، صبا ملاقات خانواده زندانیان را با زندانیان برنامه ریزی نکرد، بلکه فقط کمک کرد تا صدای این افراد را نمایندگان بشنوند."

به گفته مادر صبا آذرپیک، امروز بازپرس شعبه دوم دادسرا به او گفته است که انتشار گزارش های مربوط به وقایع بند ۳۵۰ زندان اوین، آبروی قوه قضائیه را برده است.

در اواخر فروردین ماه امسال انتشار خبر حمله گروهی از مأموران زندان به بند ۳۵۰ زندان اوین و مصدوم شدن تعدادی از زندانیان این بند در جریان درگیری با مأموران خبرساز شده بود. مادر خانم آذرپیک گفت که امروز یکشنبه ۱۲ مردادماه در هنگام حضورش در دادسرا به او گفته شده که ممنوع الورود است. او در این مورد گفت: "با آرامش وارد شدم و خواستار پاسخ شدم اما وقتی کسی جوابی نداد با صدای بلند مسئولان را صدا کردم و از آنها دلیل این مسئله را جویا شدم، به من گفته شد تمام مسئولان جلسه هستند."

مادر صبا آذرپیک با اشاره به اینکه در طول ۶۸ روز بازداشت دخترش هر روز در سکوت به دادسرا مراجعه می کرد، گفت که به نظر می رسد به دلیل مصاحبه هایی که با رسانه ها کرده است او را به دادسرا راه نمی دهند.

مسئولان امنیتی به مادر خانم آذرپیک گفته‌‎اند که "قرار نیست صبا آزاد شود و پس از انفرادی مستقیم به بند عمومی منتقل می‌شود."

مادر خانم آذرپیک در مورد گزارش های منتشر شده مبنی بر اینکه دخترش به دلیل تحقیق در مورد رسانه های نزدیک به نهادهای نظامی و امنیتی بازداشت شده است، گفت: "صبا به هیچ وجه کار تحقیق رسانه‌ای انجام نداده و تنها در حیطه روزنامه نگاری مصاحبه و گزارش تهیه کرده که آن هم زیر نظر مسئولان روزنامه و سردبیران بوده است. "

او در عین حال گفت که از محمود علیزاده طباطبایی، وکیل خانم آذرپیک خواسته شده تا برگه وکالت جدیدی تهیه کند و به برگه قبلی ایراداتی وارد شده است.

صبا آذرپیک از روز هفتم خرداد ماه در بازداشت به سر می‌برد. محل بازداشت او مشخص نیست و اعضای خانواده اش تنها می ‌داند که او در یکی از بازداشتگاه‌های سپاه در انفرادی به سر می‌برد.

در تنها دیداری که مادر این روزنامه‌نگار در ۳۰ خرداد در حاشیه دادگاه با او داشته وضعیت دخترش را "نامناسب با تب شدید و آسیب به دو مهره کمر" توصیف می کند. خانم آذرپیک پیش از بازداشت در روزنامه اعتماد و هفته نامه تجارت مشغول به کار بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)