12 مرداد 1393

گاردین اعلام کرد: شش قاضی متهم به سرکوب آزادی بیان در ایران

12 مرداد 1393

صدای آمریکا

روزنامه بریتانیایی گاردین در مقاله‌ای با عنوان «شش قاضی متهم به نقش رهبری در سرکوب مردم ایران، خواستار آزادی بیان هستند» نوشت گروه‌های حقوق بشر می‌گویند که این قاضی‌ها تحت نفوذ نیروهای امنیتی و اطلاعاتی، هدایت سرکوب روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی در ایران را به عهده گرفتند.

سعید کمالی دهقان نویسنده مقاله می‌گوید چهار قاضی دادگاه انقلاب و دو قاضی دادگاه استیناف، جلسات متعدد دادگاه‌هایی را اداره کرده‌اند که به گفته فعالان سیاسی، پیمان‌های بین‌المللی که ایران نیز از امضاکنندگان آنهاست را نقض کرده و اصول محاکمه عادلانه بر اساس قانون اساسی خود ایران را نیز رعایت نکرده‌اند.

شش قاضی متهم به عدم رعایت بی‌طرفی، در جلسات دادرسی شماری از روزنامه‌نگاران، وکلا، فعالان سیاسی و اعضای گروه‌های اقلیت مذهبی و قومی شرکت داشتند که متهمان به زندان‌های بلندمدت، شلاق و اعدام محکوم شدند.

ابوالقاسم صلواتی، محمد مقیسه، یحیی پیرعباسی، حسن زارع دهنوی، حسن بابایی و احمد زرگر، قضاتی هستند که این اتهامات علیه آنها مطرح می‌شود.

روزنامه گاردین به نقل از بسیاری از زندانیان پیشین و مدارکی که به دست گروه‌های حقوق بشری رسیده، نقض معمول از سوی این قضات به شیوه‌های مختلفی صورت می‌گیرد، از جمله برگزاری محاکمه پشت درهای بسته، ارعاب وکلای مدافع، محاکمه‌های کوتاه و چند دقیقه‌ای بدون رعایت آئین دادرسی، نقض استقلال قوه قضائیه با داشتن نقش همزمان قاضی و دادستان، و نیز محروم کردن متهمان از دسترسی به وکیل.

محمود امیری مقدم، یک فعال حقوق بشری ایرانی مقیم نروژ می‌گوید «این گروه در میان بدنام‌ترین قضات ایران هستند. آنها به خاطر اعتقادات سیاسی‌شان، محاکمه‌های غیرمنصفانه و نیز محکوم کردن زندانیان بر اساس اعترافات اجباری معروف هستند.»

گیسو نیا، از مرکز اسناد حقوق بشر ایران مستقر در آمریکا، می‌گوید «به نظر می‌رسد در دادگاه‌های صلواتی، مقیسه و پیرعباسی، هرچه زمان محاکمه کوتاه‌تر باشد، حکم مجازات طولانی‌تر است.»

قوه قضائیه که در ماه‌های اخیر سرکوب روزنامه‌نگاران را تشدید کرده، در موضع مخالف حسن روحانی رئیس جمهوری ایران قرار دارد.

جیسون رضائیان خبرنگار واشنگتن پست در تهران و همسرش یگانه صالحی، آخرین قربانیان سرکوب هستند. معلوم نیست آیا کسی از این شش قاضی، ریاست دادگاه محاکمه رضائیان را به عهده داشته باشد یا خیر.

بسیاری از زندانیان در شهادت‌های خود گفته‌اند این قضات بر اساس دستور مقامات ارشد امنیتی و بازجوهای زندان، و در همکاری با وزارت اطلاعات یا سپاه پاسداران عمل می‌کنند.

محمد نیری، وکیل حقوق بشر می‌گوید «در حالی که همه قضات باید از صافی گزینش عبور کنند، این یک واقعیت است اگر بگوئیم قضات ویژه دادگاه‌های انقلاب، اغلب برای موارد حساس مورد اعتماد هستند.»

به گفته امیری مقدم، قاضی صلواتی حداقل شش حکم اعدام در سال ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۸ خورشیدی) صادر کرده است. او در آن سال، ریاست دادگاه گروهی از فعالان سیاسی را به عهده داشت.

به نوشته کمالی دهقان در روزنامه گاردین، دسترسی به این شش قاضی برای اظهار نظر در باره این اتهامات فراهم نشد.

کریم لاهیجی، رئیس جمعیت دفاع از حقوق بشر در ایران به گاردین گفت «پیش از انقلاب این نوع محاکمات دردادگاه‌های نظامی صورت می‌گرفت، در حالی که حالا در دادگاه‌های انقلاب برگزار می‌شود.»

لاهیجی همچنین می‌گوید براساس قوانین ایران، فرد که به اتهام‌های مختلف محاکمه می‌شود، فقط باید برای اتهامی که بیشترین محکومیت را به دنبال دارد مجازات شود، اما امروز در ایران خلاف آن انجام می‌گیرد و متهم بر اساس مجموع محکومیت‌ها مجازات می‌شود، به عبارت دیگر برای تمامی موارد اتهامی مجازات می‌شوند.

بهاره دیویس، یکی از پژوهشگران سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید «بطور مکرر گزارش شده که ارگان‌های امنیتی در پرونده‌های حقوقی و قضایی دخالت می‌کنند. دادگاه‌های انقلاب، عمومأ اتهامات شکنجه را که متهمان ادعا می‌کنند، تکذیب می‌کنند و در بسیاری از موارد، این بازداشت‌شدگان برای روزها، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها در سلول انفرادی بسر می‌برند و برخی مواقع هم افراد در جلسات دادرسی چنددقیقه‌ای محکوم شناخته می‌شوند.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)