12 مرداد 1393

تعطیلی چند شبکه ماهواره‌ای و بازداشت عوامل آن‌ها

12 مرداد 1393

دیگربان

وزارت اطلاعات با انتشار اطلاعیه‌ای از شناسایی و تعطیلی دفا‌تر چند شبکه‌های ماهواره‌ای و بازداشت دست‌اندرکاران آن‌ها در ایران خبر داد.

این وزارت‌خانه در اطلاعیه‌ای که روز یک‌شنبه (۱۲ امرداد) منتشر کرده٬ آورده دفا‌تر این شبکه‌ها در چهار استان ایران به طور «مخفیانه» و «غیرقانونی» فعالیت می‌کرده‌اند.

وزارت اطلاعات هدف از فعالیت‌های این شبکه‌ها را «ایجاد اختلافات مذهبی و تشدید تفرقه در جهان اسلام و تخریب وجهه تشیع» اعلام کرده است.

این اطلاعیه اضافه کرده که دفا‌تر این شبکه‌ها «با حکم قضایی تعطیل و عوامل آن‌ها بازداشت شده‌اند.»

استان‌های قم٬ اصفهان، تهران و خراسان رضوی چهار استانی هستند که وزارت اطلاعات اعلام کرده دفا‌تر شبکه‌های مذکور از آنجا «به پشتیبانی از برنامه‌های اختلاف افکنانه در جهان اسلام مبادرت می‌کردند.»

این اطلاعیه همچنین اضافه کرده که این شبکه‌ها «در راستای اهداف برخی سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه و تأمین اهداف استکبار جهانی فعالیت» می‌کرده‌اند.

تعطیلی و بازداشت عوامل این شبکه‌ها دو ماه پس از انتشار گزارشی از سوی خبرگزاری فارس درباره این شبکه‌ها و درخواست برای برخورد با آن‌ها صورت گرفته است.

خبرگزاری فارس ۱۵ اردیبهشت گزارش خود از هشت شبکه ماهواره‌ای نام برده بود که از سوی موسسه فرهنگی «رسول اکرم» اداره می‌شوند و در قم نیز دارای دفتر هستند. شبکه‌های «امام حسین»٬ «سلام»٬ «ابالفضل العباس»٬ «مدرسه جهانی امام صادق»٬ بقیع»٬ «مرجعیت» و «الانوار» ۱ و ۲ هشت شبکه‌ای بودند که خبرگزاری فارس خواستار تعطیلی دفا‌تر آن‌ها در استان‌های قم٬ خراسان رضوی٬ اصفهان و تهران شده بود.

فارس این گزارش را پنج روز پس از اینکه محمدصادق صالحی‌منش٬ استاندار قم گفته بود حسن نصر‌الله٬ دبیرکل حزب‌الله با فرستادن هیاتی به ایران خواستار برخورد با این شبکه‌ها شده٬ منتشر کرده بود.

بسیاری از این شبکه‌ها مروج اندیشه‌های خاندان شیرازی‌ها هستند که اصلی‌ترین مرکز فعالیت آن‌ها لندن است و اختلاف‌‌های عمده‌ای با روحانیون شیعه در ایران دارند. علی خامنه‌ای هم شهریور ماه سال ۹۲ نامی از خاندان معمم شیرازی‌ها ببرد٬ گفته بود: «تشیعی که از لندن و آمریکا تبلیغ شود به درد شیعه نمی‌خورد.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)