12 مرداد 1393

روزنامه نگارانی که به جرم خوش دلی زندان اند، مسعود بهنود

12 مرداد 1393

اگر خوش خیال نبودند اگر با مخالفان به گفتگو نمی نشستندو جدل نمی کردند، در صفحه فیس بوکشان همه چیز نمی نوشتند، مانند میلیون ها که خشم غضبشان را در پسله می گویند و حفظ ظاهر می کنند و از مواهب زندگی در سرزمینی یارانه ای برخوردار می شوند.

الان و زندان عمومی را خبر ندارم ولی به دوران اصلاحات که نفس رای دوم خرداد تا ته سلول های انفرادی هم رفته و رفتارها را تصحیح کرده بود، یکی از خوش ترین ساعات زندانی در حبس عمومی می گذشت و جلساتی که در اتاق عمومی هر بند تشکیل می شد. معمولا و از صبح کلاس بود و غروب ها به درخواست زندانیان جلسات اطلاعات عمومی و بحث آزاد. طرفه آن که گاه برخی زندانبانان هم می آمدند و می نشستند و چای نصیب می بردند و کسی هم باکی از آن نداشت و حرف ها زده می شد.

معمولا زندانیان بندهای عمومی بیش از زندانیان سیاسی احساس بی گناهی دارند و نظام را دشنام می دهند و مقصر به زندان افتادن این همه آدم و بیچاره شدن خانواده ها می دانند. از همین رو آنان از تندترین ما تندتر بودند.. اطلاعاتشان معمولا متنبی بر شایعات و شنیده های غلو شده بود. هم از این رو باور نداشتند که از حکومت یک کار درست و سنجیده می آید.

یک روز در حاشیه والیبال در حیاط ۳۵۰ شنیدم که زنده یادش عزت الله سحابی چیزی گفت و این زندانیان عادی به غش غش خنده افتادند. دقایقی بعد کاشف به عمل آمد که یکی از زندانیان از مهندس سحابی که همه او را قبول داشتند پرسیده بود فلانی (با اشاره به من) چرا به زندان است، مهندس که حدس زده بود سووال کننده هنوز در حیرت تفسیرها و تحلیل های روز قبل است و طعنه دار کلامش، گفته بود به جرم خوش خیالی…. ما تا روزها به این ذوق می خندیدیم.

در این روزها هر خبری که از پرونده صبا آذرپیک و مرضیه رسولی و ریحانه طباطبایی روزنامه نگاران جوان بیرون می زند این سخن شیرین مهندس سحابی در گوشم زنگ می زند. مگر نه که این ها همه به جرم خوش خیالی به محبس اندرند. وگرنه اگر خوش خیال نبودند اگر با مخالفان به گفتگو نمی نشستندو جدل نمی کردند، اگر قبول داشتند که ایران وطنشان درگیر یک نظام بی قانون است، اگر با مخالفان همصدا بودند که در ایران کسی را به کسی نیست و قانون حکومتی ندارد، به قاعده باید دست بدین کارها نمی زدند که زدند. در صفحه فیس بوکشان همه چیز نمی نوشتند، مانند میلیون ها که خشم غضبشان را در پسله می گویند و حفظ ظاهر می کنند و از مواهب زندگی در سرزمینی یارانه ای برخوردار می شوند.

آن ها گناهشان و به قول دکتر مصدق گناه بزرگشان این است که باور داشتند در این وطن هم می توان به حبل قانون متوسل و متمسک بود، خیر جامعه را خواست و نهراسید از طعنه این و آن. آن ها با همه نشانه ها که از حکومت بی قانونی هست، با همه نشانه ها دال بر گسترش فساد در تاروپود دستگاه عدالت هست باز هم در کار اطلاع رسانی ماندند.

درباره صبا آذر پاک نوشته اند که وی به اتهام جمع آوری آمار و اطلاعات رسانه های نظامی و امنیتی گرفتار شده و این همه به او سخت می گیرند که بیش از دو ماه است به حکم بازجو در به او باز نمی کنند. بگذارید فرض کنیم که چنین شایعه و خبر عین واقعیت است و فقط منتشر نشده تا دیگران تکلیف خود بدانند و به حریم ممنوعه وارد نشوند. فرض کنیم که صبا جوانی کرده و قلم برگرفته و روی کاغذی اسامی روزنامه ها و سایت های نزدیک یا متعلق به بخش های نظامی و انتظامی و امنیتی را نوشته است..

شبهه را قوی بگیریم که لب تاپ او را باز کرده اند و دیده اند در یک صفحه نوشته شده روزنامه جوان متعلق به سپاه پاسداران، حمایت متعلق به اداره زندان ها ، خبرگزاری های فارس و مهر و …. صدها شبیه به آن متعلق به بخش های مختلف و به هر حال متنعم از بیت المال. بسیار خوب مگر این ها پنهان است. مگر کسی هست که در بزرگراه اطلاعاتی باشد و نداند که سر صدها سایت خبری به کجاست. یا فرض کند که این ها با باد هوا اداره می شود و همه اجزایش محض رضای خدا کار می کنند .

برای دانستن این که روزنامه آقای نوباوه یعنی عصر ایرانیان از انواع و اقسام بودجه برخوردار بوده حتی قبل از گزارش وزارت ارشاد هم کسی معطل نبود، لازم به اطلاعات پنهان نیست، همین طور درباره روزنامه زرد وطن امروز و آن ظاهرفریب هفت صبح.

اما این روزنامه نگاران خوش به دل، این فعالان سیاسی که جنگ بزرگشان با اجزای گمنام و پنهان نظام بر سر حفظ آبروی جامعه و حکومت است، شمشیرکش ایستاده اند که چنین بی قانون نیست وطن ما، و ایران مهیای سیاست ورزی است، مدام در پاسخ این و آن می گویند وطن ما سیاه ترین جای زمین نیست.

اما همین جا بگذار بگویم که چرا مهندس سحابی که خود این مطایبه می دانست ولی باز خوش خیال تر از هر کس بود، و امیدوارتر از دل امیدوار او در این جمع پیدا نبود. می پرسی او که این همه را دید از چه رو امید نبرید. رازش این است که از هر نسل چند شاخه مانند همین بچه ها صبا، ریجانه، مرضیه، بهاره، و برادرانشان می دمد، دستگاه سیاه پرور به کار می افتد، سنگدلان سنگ می سایند، مادران خون می گریند و این آسیاب می گردد، گیرم در ادامه این سایش و فرسایش، کسانی کوله بار می نهند و کناری می گیرند، بیرون می زنند و یا هم در درون، گوشه می گیرند، اما هنوز آب خوش از حلق دوستاقخانه پایین نرفته و صبح ندمیده ، در این دشت لاله های تازه می دمد و باز خوش به دلان کتانی پوش در خیابان های خوش دلی می دوند. و چنین است روزگار ما ایرانیان در صد و پنجاه سال گذشته. اما غمگین نباید بود از شوق و شادمانی رقیب، اگر قرار بود اقتدارطلبان بر قدرت استوار باشند الان هخامنشیان در ایران مشغول حکومت بودند. اگر قرار بود قدرت خصم و خشونت او، امید را در همه ویران کند باید تاکنون صد بار اسراییل بر فلسطینیان پیروز شده و دنیا به کامشان بود که نیست.

شلاق هواداران برتری رنگ پوست هنوز تابیده هست اما دیگر فقط بر وجدان سپیدها فرومی آید، چنان که ننگ اردوگاه های مرگ نازی، چنان که داغ داعش رو پوشیده و طالبان پنهان در مغاک های بوره بوره. روز شادمانی خوش به دلان نزدیک است. مصیبت زدگانند این خدمه خشونت که مدام رخ از فرزندان خود پنهان می کنند. نه در محله سر بلند می کنند نه در انجمن خانه و مدرسه ظاهر می شوند.

منبع :فیس بوک نویسنده

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)