10 مرداد 1393

نماینده مجلس: با روزنامه "آرمان" برخورد کنید

10 مرداد 1393

دویچه وله

جنجال بر سر کاریکاتور روزنامه‌ی "آرمان" درباره جنگ اسرائیل و حماس ادامه دارد. سازمان "عفو بین‌الملل" با صدور بیانیه‌ای از موج تازه‌ی سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران ابراز نگرانی جدی کرد.

احمد سالک، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز به صف معترضان به کاریکاتور روزنامه‌ی "آرمان" پیوست که جنجال‌برانگیز شده است. این کاریکاتور که روز شنبه (۴ مرداد) در این روزنامه منتشر شد، قربانی شدن فلسطینیان در جنگ میان ارتش اسرائیل و حماس را نشان می‌دهد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت‌وگو با "تسنیم نیوز" مدعی شد که در داخل کشور حرکت‌هایی برای "تقدس‌زدایی" شکل گرفته است و کاریکاتور روزنامه‌ی "آرمان" را در همین راستا دانست.

او گفت:« یک روز روزنامه‌ی بهار علیه امیرالمومنین مطلبی چاپ می‌کند، به دنبالش روزنامه‌ی قانون علیه حضرت زهرا و حکم قصاص مطلب منتشر می‌کند. از سوی دیگر برخی مجلات هم جانشین مجله کیان دوره‌ی دوم خرداد شدند و همسو با کیان آن دوره مباحثی را مطرح می‌کنند.»

این نماینده‌ی مجلس خواستار آن شد تا هیئت نظارت بر مطبوعات به سرعت به روزنامه‌ی "آرمان" برخورد کند و تاکید کرد که بعد از اتمام تعطیلی مجلس، کمیسیون فرهنگی مجلس نیز خواستار برخورد با این روزنامه خواهد شد.

سالک اضافه کرد:«قوه‌ی قضائیه نیز باید با این روزنامه برخورد کند، این مساله‌ی ساده‌ای نیست که بخواهیم به سادگی از آن عبور کنیم.»

در روزهای گذشته بسیج دانشجویی ۶ دانشگاه کشور در نامه‌ای به صادق لاریجانی، رئیس قوه‌ی قضائیه خواستار توقیف روزنامه‌‌ی "آرمان" شدند.

"موج تازه‌ی حمله علیه روزنامه‌نگاران"

جنجال بر سر کاریکاتور روزنامه‌ی "آرمان" تنها فشار و بحران مطبوعات در روزهای گذشته نبود.

بازداشت جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه‌ی "واشنگتن پست" و همسرش یگانه‌صالحی، ادامه‌ی بازداشت و وضعیت نامعلوم صبا آذرپیک، صدور حکم ۶ سال حبس تعزیری برای سراج‌الدین میردامادی از دیگر برخوردها و سرکوب روزنامه‌نگاران در ایران است.

روز یک‌شنبه(۵ مردادماه) نیز ۷ فعال سایبری در شهر مشهد بازداشت شدند. دو نفر از بازداشتی‌ها از وبلاگ‌نویس‌های منتقد سیاست‌های رسمی بودند. از محل نگهداری و اتهام‌های احتمالی این ۷ نفر هنوز خبری در دست نیست.

سازمان "عفو بین‌الملل" روز جمعه (اول اوت/ ۱۰ مرداد) با انتشار بیانیه‌ای از شروع موج تازه‌ی سرکوب روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها در ایران ابراز نگرانی کرد. حصیبه حاج صحراوی، معاون خاورمیانه‌و شمال آفریقای "عفو بین‌الملل" دولت ایران را متهم کرد که درقبال هیچ انتقادی از رسانه‌ها مدارا ندارد و هیچ چیز جز "صدای رسمی و حکومتی" را تحمل نمی‌کند.

عفو بین‌الملل می‌گوید موج سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران که از سال ۲۰۰۹ شدت گرفت، در چند ماه اخیر بار دیگر به اوج رسیده است. این بیانیه می‌افزاید:«روزنامه‌نگاران ایرانی و روزنامه‌نگاران خارجی مقیم ایران مدام با سرکوب، تحقیر، تهدید، بازداشت، حبس و ممنوعیت به دلیل انجام وظیفه‌ی حرفه‌ای و قانونی خود مواجه‌اند.»

سازمان عفو بین‌الملل از قوه‌ی قضائیه ایران انتقاد کرد که از قوانین برای مقاصد خود "سوء استفاده" می‌کند. این سازمان از قوه‌ی قضائیه به شدت انتقاد کرد که با صدور حکم‌های تعلیقی و تعزیری روزنامه‌نگاران را هرچه بیشتر به "خودسانسوری" وا می‌دارد.

حصیبه حاج صحراوی تاکید کرد که مقامات ایران باید بدانند که روزنامه‌نگاری مستقل و حرفه‌ای "جرم" نیست و خواستار آن شد تا همه‌ی روزنامه‌نگاران دربند در ایران هرچه سریع‌تر و بدون شرط آزاد شوند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)