10 مرداد 1393

مادر صبا آذر پیک: گناه صبا رساندن حرف خانواده زندانیان ۳۵۰ به نمایندگان است

10 مرداد 1393

ایران وایر- شیما شهرابی

اکرم محمدی، مادر صبا آذر پیک پس از شصت و پنج روز از بازداشت دختر روزنامه نگارش لب به سخن گشود. صبا آذرپیک روزنامه نگار روزنامه اعتماد و هفته‌نامه «تجارت فردا» روز هفتم خرداد ماه دستگیر شد. مکان بازداشت صبا آذر پیک خبرنگار پارلمانی روزنامه اعتماد هنوز مشخص نیست. او در این مدت نتوانسته با وکیلش ملاقات کند و تنها دو بار با منزل تماس گرفته است. این دومین بار است که صبا آذر پیک بازداشت می‌شود . این خبرنگار در بهمن سال ۹۱ همراه چند روزنامه‌نگار دیگر به بهانه ارتباط با رسانه‌های خارجی دستگیر و پس از مدتی آزاد شد. مادر صبا در این گفت وگو از وضعیت صبا، گفت وشنودهایش با مسئولان و انچه در این شصت و پنج روز بر او گذشته است، حرف می‌زند.

صبا کجا دستگیر شد و رفتارها چگونه بود؟

صبا ساعت هشت و نیم صبح از منزل خارج می‌شود که به محل کارش برود، در خیابان بازداشت می‌شود. بعد از دستگیرکردن صبا دو مامور بازداشت به خانه ما می آیند. با اینکه حکمی نداشتند، پسرم با روی باز با آنها برخورد می‌کند و دعوت شان می‌کند که داخل بیایند. آنها هم یک بازدیدی از خانه می‌کنند اما چیزی از خانه نمی‌برند. چون دفعه پیش تمام وسایل صبا را وزارت اطلاعات برده بود و پسرم هم توضیح داده بود. بنابراین بدون اینکه به وسیله‌ای دست بزنند، به محل کار صبا می‌روند، دو تا کیس در اتاق صبا بوده که هر دو را می‌برند. یکی از کیس‌ها مربوط به همکار صبا بوده اما هرچه صبا توضیح داده، فایده‌ای نداشته و هر دو کیس را می‌برند.

مکان بازداشت صبا برای شما مشخص شده است؟

نه ما هنوز نمی‌دانیم صبا در کجا نگهداری می‌شود، فقط می‌دانم صبا در اوین نیست از روز اول تا به حال یک روز هم در اوین نبوده، فکر می کنم درانفرادی بازداشتگاه سپاه باشد. وقتی پیگیری کردم، به ما می‌گفتند ما وظیفه‌ای نداریم به شما جواب بدهیم. فقط صبا روز اول پس از تفهیم اتهام به من گفت که بند ۵۹ قوه قضائیه بازداشت می‌شود اما وقتی چهلمین روز بازداشتش تماس گرفت پای تلفن به من گفت: به علت بازسازی بند ۵۹ من را به بازداشتگاه سپاه آورده‌اند.

در این مدت صبا چند بار با شما تماس گرفته ؟

یک بار صبا در روز سیزدهم بازداشتش تماس گرفت و در حد پنج شش دقیقه صحبت کرد. در ان صحبت تلفنی بازجو از صبا خواست که به من بگوید: مادرت هیچ جا از این تماس حرفی نزند چون من بدون اطلاع از مسئولین اجازه این تماس را داده‌ام و اگر مسئولین بفهمند برای ما خیلی گران تمام می‌شود. من هم در فیس بوک نوشتم: خواب دیدم که صبا تماس گرفته است.دومین تماس صبا روز ۱۵ تیر بود که چهل روز از بازداشتش می‌گذشت. در آن تماس، متوجه شدم که مهره‌‌های کمر صبا دچار مشکل شده و برای درمان به درمانگاه اوین برده شده است. وقتی علت را پرسیدم گفت به دلیل رکوع های طولانی این مشکل پیش امده.

درباره این موضوع پیگیری کردید؟

پیگیری که نتیجه نداد اما روز سی‌ام تیر در دادگاه، به دستور آقای مقیسه توانستم برای چند دقیقه صبا را ملاقات کنم. همان وقت به صبا گفتم: هیچ وقت به خاطر رکوع مهره کمر کسی بیرون نمی‌زند. صبا خیلی ناراحت شد که من نگران شد‌ه‌ام، واقعا هنوز هم نگران هستم و پیش خودم فکر می‌کنم که نکند حادثه‌ای باعث آسیب صبا شده باشد. همان روز وقتی صبا را بغل کردم دیدم تب شدیدی دارد. حرارت ان تب هنوز هم وجود مرا می‌سوزاند.

آیا تا به حال توانسته‌اید با مسئولان قوه قضائیه درباره وضعیت صبا صحبت کنید؟

قوه قضائیه که فقط همان معاونین بودند که با انها صحبت کردم. اینطور نیست که اجازه بدهند با دادستان یا بالاتر از دادستان ملاقات داشته باشید. ما هم در این باره خیلی تلاش کردیم اما نتیجه نگرفتیم.

الان وضعیت پرونده چگونه است؟ آیا برای بار سوم قرار بازداشت تمدید شده ؟

قرار بازداشت صبا به صورت دستوری تمدید شد. روی پرونده صبا دستوری نبود، بازپرسش هم نبود و قرار بازداشت صبا روز شنبه تمام شده بود ما در خواست پیگیری کردیم، پرونده صبا را به شعبه دیگری فرستادند که متاسفانه توسط دادستانی دستور تمدید قرار صادر شد.

دلیل برای تمدید قرار بازداشت ذکر شد؟

خیر. حتی مسئولان دادستانی می‌گفتند در محتوای پرونده صبا مشکلی وجود ندارد و به ما امیدواری می‌دادند که احتمال آزادی صبا خیلی زیاد است اما متاسفانه در دقایق آخر دستور تمدید قرار روی پرونده گذاشته شد. وقتی پیگیر شدیم به ما گفتند از دست ما کاری بر نمی آید. یعنی خیلی راحت به ما رساندند که تمدید بازداشت صبا فرمایشی است و حتی طوری صحبت می‌کردند که ما استنباط کردیم خودشان موافق تمدید بازداشت نیستند و چون یک دستور است، مجبور به اطاعت هستند. روز ششم مرداد به ما خبر دادند که قرار بازداشت تمدید شده وقتی روی پرونده اعتراض کردیم گفتند: کاری از ما ساخته نیست و حتی مسئول اصلی که باید حرف آخر را می‌زد به ما گفت: به خانه بروید و امیدی به اعتراض نداشته باشید. با این حال ما مصر به پیگری بودیم. دست آخر بهانه آوردند و گفتند: فرم وکالت کامل پر نشده و ما نمی‌توانیم به اعتراض رسیدگی کنیم و پرونده به دادسرای فرهنگ و رسانه ارجاع داده شد.

آیا صبا توانسته وکیل‌اش را ملاقات کند؟

وکیل صبا نه تنها توانسته صبا را ملاقات کند و نه توانسته با او صحبت کند. حتی اجازه مطالعه پرونده را هم به او نداده‌اند.

در این باره پیگیری کردید؟

وقتی پیگیری می‌کردیم به ما می‌گفتند: پرونده صبا مشکلی ندارد و امید می‌دادند که به زودی آزاد می‌شود. یعنی به قولی ما را سرگرم می‌کردند. ما چهل و پنج روز بعد از بازداشت صبا که پیگری می‌کردیم به ما می‌گفتند: وثیقه‌تان را آماده کنید. حتی گفتند: وثیقه تان تهران باشد و کرج نباشد که بخواهد نیابت بخورد و زمان بر شود. هربار ما اعتراضی کردیم فقط به ما امیدواری دادند اما در عمل به هیچ کدام از اعتراض‌های ما رسیدگی نشده است.

تا به حال به شما توضیحی داده‌اند که جرم صبا چیست؟

از روز اول وقتی سوال می‌کردم که جرم صبا چیست و به چه دلیل بازداشت شده، فقط و فقط حرف اول و آخر مسئولان این بود که چرا صبا درد دل خانواده‌های بند ۳۵۰ را با تلفن به گوش نمایندگان مجلس رسانده و باعث شده که نمایندگان این موضوع را در مجلس پیگیری کنند. من فکر می‌کنم این مسئله برای قوه قضائیه بسیار گران تمام شده است. صبا فقط رابط بین خانواده زندانیان بند ۳۵۰ و نمایندگان شد و حرف آن‌ها را رساندو من فکر نمی‌کنم این جرم باشد. روز اول بازداشت که صبا تفهیم اتهام می‌شد، من خودم را به آنجا رساندم، صبا با صدای بلند گفت: مادر در پرونده‌ای که برای من تشکیل شده یکی مساله آقای رسائی است. مساله اقای رسایی نرفتن به برزیل بود و صبا را مقصر نرفتن به این سفر رویایی می‌دانست. موضوع آقای اسماعیلی رئیس سازمان زندانهاست ومساله اتفاقات بند ۳۵۰ است، موضوع دیگر هم پرونده سال ۹۱ من است که روی این پرونده قرار داده‌اند.

الان برای پرونده سال ۹۱ صبا دادگاه تشکیل شد، آیا حکمی صادر شده؟

صبا بهمن ۹۱ همراه چند تا از روزنامه‌نگاران دستگیر شد و اسفند ماه آزاد شد. آقای روحانی دستور داده بودند به وزارت اطلاعات که هیچ‌کدام از این پرونده‌های روزنامه‌نگاران پیگیری نشود اما آخر تیرماه صبا را برای پرونده سال ۹۱ به دادگاه بردند. خوشبختانه پرونده صبا موردی نداشت و ‌آقای مقیسه هم این را گفتند، خوب برخورد کردند و عنوان کردند که قصد کمک دارند. هفته گذشته شنیدم که حکم صادر شده اما هنوز به ما ابلاغ نشده است. امیدوارم که اقای مقیسه نیت‌شان را در صدور حکم نشان دهند.

شما در این دادگاه صبا را چند دقیقه دیدید، گفته می‌شد که صبا تحت شکنجه روحی قرار دارد. درباره موضوع صبا باذشما صحبتی نکرد؟

صبا برای دومین بار که تماس گرفت به من گفت: مامان وضع بچه‌ها چطور است، شنیده‌ام که انها بازداشت شده‌اند. من گفتم: نه چنین اتفاقی نیفتاده. فقط چند نفر از بچه‌ها شب میلاد امام زمان شیرینی پخش می‌کردند که بازداشت شدند و بعد با وثیقه آزاد شدند. صبا همان موقع گفت: مامان به همه دوستانم بگو من علیه هیچ‌کس نه چیزی داشتم که بگویم و بنویسم و نه چیزی علیه‌شان نوشته‌ام. سال ۹۱ هم که صبا بازداشت شده بود از او خواسته بودند علیه چند نماینده چیزهایی بنویسد که او قبول نکرده بود و وقتی با خانه تماس گرفت، جلوی بازجوها به من گفت: به این چند نماینده بگو که من نه چیزی می‌دانستم و نه علیه آنها چیزی نوشته‌ام.

آیا شما را از مصاحبه با رسانه‌ها منع کردند؟

بله. از همان روز اول بارها به ما گفتند که اگر شما مصاحبه کنید وضع صبا بدتر می‌شود و دچار مشکل می‌شود. حتی وقتی روزهای اول بازداشت صبا در فیس بوکم چیزی می نوشتم، مامور بازداشت صبا که من احتمال می‌دهم بازجوی صبا هم باشد با تلفن همراه پسرم تماس گرفت و گفتند: توی فیس بوک چیزی ننویسید. گفتم: با کسی مصاحبه نکردم فقط درددل‌هایم را می‌نویسم. گفتند پس ما یک دفترچه برای تان می آوریم که درد دل ها و خاطرات تان را آنجا بنویسید. من هم گفتم: نیازی به دفترچه ندارم و در فیس بوک می‌نویسم.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)