14 مرداد 1393

حرکت فیس بوک به سمت واقعیت مجازی

14 مرداد 1393

مترجم: انوشه جاوید/خبرنگاران ایران

بخش نخست این گزارش با عنوان «رستاخیز دیجیتال و ترافیک اخبار در آمریکا» به دیدگاه های برخی از روزنامه نگاران و تحلیل گزارش مرکز تحقیقاتی پیو اختصاص داشت (که نشان می داد نشان می دهد اکنون یک سوم آمریکایی ها اخبار ویدئویی آنلاین مشاهده می کنند، درست به همین میزان اخبار را در تلویزیون‌های کابلی تماشا می کنند. نیمی از افراد در رده سنی ۱۸ تا ۲۹ سال نیز اخبار ویدئویی را تماشا می کنند) و قسمت دوم گزارش به شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و فراگیر شدن به اشتراک گذاشتن ویدئو و ترافیک خبری در آینده اختصاص دارد.

فیس بوک با یک خرید پرسود دیگری به ارزش دو میلیارد دلار و برنامه نوپا و دو ساله «اوکولوس ریفت » که پوشش واقعیت مجازی است، تحول جدیدی را بنا نهاده است که شاید به نوعی ترافیک خبری و کاربر را هم درپی داشته باشد. این رویداد سبب شده تا «کارا سوییشر » در گزارشی به برخی از جزییات درباره نحوه انجام این معامله اشاره کند و «لیو گروسمن » در مقاله ای در مجله تایم پروفایل کاملی از پس زمینه اوکلوس بنویسد. البته به نظر نمی رسد واقعیت مجازی ادامه طبیعی بستر کنونی فیس بوک باشد، به ویژه آن که هنوز هم افراد بسیاری درباره ایده اصلی این شبکه اجتماعی در حیرت هستند.

«مارک زاکربرگ»، مدیر جوان فیس بوک اعلام کرده است قصد دارد با موفقیت های کنونی اوکلولس در بازی ها فعالیت خود را آغاز کند و سپس به سوی تهیه طیف وسیع تری از تجربیات مجازی حرکت کند.

«اندرو والنستین »، خبرنگار ورایتی معتقد است فیس بوک به تدریج سر از صنعت فیلمسازی درخواهد آورد. ناظران دیگر اما معتقدند زاکربرگ واقعا نمی داند فیس بوک با اوکلوس چه خواهد کرد، به بیان ساده او روی فناوری آینده سرمایه گذاری می کند. «فرد ویسلون » یکی از سرمایه گذاران این بخش می گوید: «پدیده بزرگ بعدی موبایل خواهد بود. اکنون موبایل ها آخرین ابزار موجود هستند و تمام شرکت های بزرگ فناوری به دنبال آن هستند که از چیزی عقب نمانند.»

«فلیکس سالمون »، زاکربرگ را با «وارن بافت » مقایسه می کند که در برابر رکود تدریجی فیس بوک به عنوان یک بستر رسانه ای، سرمایه اش را در تمام حوزه ها صرف می کند. «اوم مالیک »، موسس گیگاوم معتقد است نتیجه این همه نشانه گیری، سرمایه گذاری های میلیارد دلاری آن است.

در این میان «اریک ماک » از موسسه فوربز معتقد است زاکربرگ بری تبدیل واقعیت مجازی به یک فناوری فراگیر با مشکلات زیادی رو به رو خواهد شد. به گفته «آدریان جفریز » از ورج ، اوکلوس برای تاسیس خود ۲.۴ میلیون دلار سرمایه از طریق وب سایت کیک استارتر به دست آورد؛ اما حامیان آن از سود سهام اعطا شده نه تنها راضی نبودند، بلکه خشمگین شده بودند.

بی طرفی شبکه و فراگیر شدن ویدئو

«رید هستینگ» از نت فلیکس درباره بی طرفی قدرتمندتر شبکه ها بحث کرد و معتقد بود تهیه کنندگان خدمات اینترنتی برای اتصال داخلی از تهیه کنندگان محتوی هزینه دریافت می کنند. (مانند اتفاقی که در معامله نت فلیکس با کام کست افتاد) فقط به این دلیل که قدرت این کار را دارند. «جیم کیکانی» از AT&T از اشتهای روزافزون کاربران برای به اشتراک گذاشتن ویدئوها گله کرد (مانند نت فلیکس) وی معتقد است که این کار هزینه های کلانی برای ISPها دارد و اینکه نت فلیکس می خواهد این هزینه ها را به جای افرادی که ویدئو را به نت فلیکس می فرستند، آن را به مشتریان پهنای باند تحمیل کند.

هردو طرف حامیانی دارند. «کوری دکترو»، سیاست های AT&T را باج گیری خواندند و «سارا موریس» از بنیاد نیوآمریکا خواهان بی طرفی قدرتمند شبکه شد تا بر دنیای اتصالات داخلی که نتفلیکس و AT&T در آن مذاکره می کنند، نظارت کند. از سوی دیگر «دن ریبرن» از استریمینگ مدیا می گوید نتفلیکس درباره وضعیت واقعی صادق نیست و «مارک روگوسکی» از فوربز معتقد است بی طرفی نتفلکیس مشکلات را حل نمی کند.

«بن پاپر» خبرنگار ورج با توجه به نوشته «هستینگز» معامله نتفلکیس با کام کست را توضیح می دهد و «جانکو روئتگرز» از گیگاوم نگاهی دارد به اینکه آیا پیشنهاد هستینگز درباره اینکه نتفلیکس باید به یک شبکه انتها به انتها تبدیل شود، عملی است یا خیر؟ در این میان وال استریت ژورنال گزارش می دهد اپل و کام کست مشغول مذاکره درباره معامله ای هستند که از STB اپل برای استفاده از تلویزیون استفاده می کند و به این شرکت اجازه می دهد از طریق یک سری اتصالات ازدحام داده های آنلاین را میانبر بزند.

ترافیک خبری سبب شده است تا نیویورک تایمز رسما دو گزینه پرداخت جدی برای اخبار مخصوص را اعلام کرد. یک برنامه یک ماهه ۸ دلاری برای اخبار اصلی تایمز که NYT نامیده می شود و یک عضویت ماهانه ۴۵ دلاری که تایمز پرمیر نام داد و شامل اطلاعات پشت پرده درباره روزنامه است. سم کرکلند هم بیکار ننشست و جزییات بیشتری درباره این برنامه بیان کرد، به طوری «چارلی وارزل» در بازفید را مجبور کرد تا نگاهی به این موضوع داشته باشد که آیا NYT موفق خواهد بود یا خیر؟ متیو اینگرام نیز پیشنهاداتی برای شخصی سازی برنامه پرداخت براساس محتوی ارائه کرد که البته با توجه به موفقیت یا عدم موفقیت هدایت ترافیک خبری در آینده چیده شده است.

این مطلب از دو سایت زیر ترجمه و خلاصه شده است:

- اکونومیست

- آزمایشگاه روزنامه نگاری نیمن

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • نوآوری‌های خبر‌نگاران در فضای خشونت‌بار مکزیک

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران- گزارش‌گران محلی مانند اسپینوزا با بزرگ‌ترین خطرات مواجه‌اند. مشکلات اسپینوزا زمانی شروع شد که در سال ۲۰۱۲ یک مقام رسمی دولت به او گفت یا دست از پوشش اعتراضات دانشجویی بردارد یا «به سرنوشت رِجینا دچار می‌شود». که اشاره‌ی او به رجینا مارتینِز گزارش‌گر پروسسو بود که همان سال در خانه‌اش در خَلَپه خفه‌اش کرده بودند. مقامات رسمی مرگ او را به دزدان نسبت دادند اما اسپینوزا و سایر روزنامه‌نگاران معتقد بودند که دلیل قتل او گزارش‌ جرائم است. در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.

 • روزنامه‌نگاری روباتی: آینده به سرعت از راه می‌رسد

  3 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-روبات ها می توانند از طریق بانک عظیمی از متن های قابل مقایسه‌ که برای تولیدشان هزینه زیادی پرداخت شده است، زبان آموزی کنند. آن ها از راه مقایسه ی گزارش هایی که در طول دهه ها توسط اتحادیه ی اروپا و سازمان ملل تهیه شده‌اند و با صرف هزینه های گزاف توسط انسان به زبان های مختلف ترجمه شده اند، ترجمه به زبان های مختلف را انجام می دهند. وقتی از آنان ترجمه ای درخواست می شود، این ترجمه های از قبل انجام شده را برای یافتن الگوهای مشابه یا بخش‌هایی که بتوانند آنان را به هم وصل کنند، جست وجو می کنند.روبات ها درها را به روی کمپانی‌های جدید خبری خواهند گشود که وقتی نظم اوضاع به هم می‌ریزد، سر میرسند و قادرند فن آوری را آنگونه که مناسب است به کار گیرند.

 • بهشت امن ترکیه برای روزنامه‌نگاران خارجی جهنم می‌شود

  13 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-برای سال‌ها ترکیه به‌عنوان بهشت امن روزنامه‌نگاران آزاد و محل و مرکزی باثبات و با فضایی امن برای روزنامه‌نگاران خارجی بود. آن‌ها می‌خواستند حوادث بعد از بهار عربی را پوشش دهند. اما از زمانی که روزنامه‌نگاران خارجی بحران‌های متعدد دولت ترکیه را پوشش خبری دادند و گزارش‌هایی درباره تظاهرات پارک گیزی استانبول در سال 2013 و واقعه نگران‌کننده معدنچیان در سال 2014، نوشتند، مورد تهدید مستقیم قرار گرفتند. مقامات ترکیه درحالی‌که خبرهای قابل‌قبول و قابل استنادی درباره درگیری‌های جنگجویان کرد با نیروهای داعش و دیگر گروه‌های درگیر در عراق و سوریه، وجود داشت، با دستور کتبی، از روزنامه‌نگاران خارجی خواستند که دراین‌باره سکوت کنند.