9 مرداد 1393

آیکان به دادگاه آمریکایی: دامنه وبسایت‌های ایرانی قابل مصادره نیست

9 مرداد 1393

رادیو فردا

آيکان (ICANN) که مسئول ثبت نام و مديريت دامنه‌های اينترنتی را برعهده دارد، سه‌شنبه در پاسخ به دادگاهی در آمريکا گفته است که دامنه‌های اينترنتی ايران دارايی نيست و امکان مصادره آن برای پرداخت غرامت به قربانيان اقدامات تروريستی وجود ندارد.

دادگاهی در آمریکا تیر ماه گذشته به مصادره مجوزهای اینترنتی و نام دامنه وبسایت‌های متعلق به ایران، سوریه و کره شمالی حکم داد تا پول حاصل از آن به خانواده‌های آمریکایی و اسرائیلی تعلق گیرد که گفته می‌شود قربانیان اقدامات تروریستی این سه کشور هستند.

آیکان مدیریت وب جهانی را بر عهده دارد و از این رو ایران ناگزیر است برای راه‌اندازی هر سایت جدیدی یا ثبت دوباره وبسایت‌های خود با پسوند ir مبلغی به این شرکت بپردازد که اکنون حکم دادگاه آمریکا ایجاب می‌کند آیکان این مبالغ را در اختیار کسانی قرار دهد که قربانیان اقدامات تروریستی جمهوری اسلامی نامیده می‌شوند.

به گزارش سایت «زدنت» آیکان که مقرش در آمریکا است، افزوده که حتی اگر دامنه‌ها دارایی محسوب می‌شدند، عمل کردن به درخواست شاکیان برای مصادره آنها، موجب از بین رفتن صدها هزار دامنه می‌شد که توسط افراد، سازمان تجاری و خیریه ثبت شده است.

پیشتر يکی از وکلای اين پرونده به نام نيتسانا دارشان گفته بود آنها درصدد نيستند تا پول مربوط به وبسايت‌های معمولی را ضبط کنند، بلکه هدف آنها حکومت ايران است.

پيش از اين در يکی از آخرين اقدامات دستگاه قضايی آمريکا به نفع خانواده‌هايی که قربانيان اقدامات تروريستی جمهوری اسلامی ناميده می‌شوند، حکم مصادره آسمانخراشی متعلق به بنياد علوی در نيويورک صادر شد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)