7 مرداد 1393

زیباکلام: چگونه یک‌چهارم یارانه دولتی به یک روزنامه می‌رسد

7 مرداد 1393

دویچه وله

یک استاد دانشگاه می‌گوید افشای یارانه‌ دولتی اختصاص یافته به مطبوعات در دوره احمدی‌نژاد حرکتی شجاعانه است. او می‌گوید مردم باید بدانند روزنامه‌ای که مورد استقبال نیست و خریداری نمی‌شود چگونه به فعالیت خود ادامه می‌دهد؟

صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران از انتشار لیست دریافت یارانه‌ از سوی مطبوعات در هشت سال گذشته استقبال کرده و می‌گوید: «شفاف‌سازی صورت گرفته در اعلام مبالغ دریافتی مطبوعات کشور در ۸ سال گذشته، حرکتی شجاعانه در مسیر تحقق عدالت است.»

زیباکلام به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است‌: «به نظر من بد نیست مردم بدانند روزنامه‌‎ای که سه چهارم آن آگهی‌های دولتی است، منابع درآمدش از کجا تأمین می‌شود و این منابع چگونه صرف می‌شوند؛ مردم ببینند و متوجه شوند که روزنامه‌ای که مورد استقبال مردم نیست و خریداری نمی‌شود و طبیعتا درآمدی از فروش ندارد، چگونه سراپا مانده و به فعالیت خود ادامه می‌دهد!»

هفته گذشته (۲۸ تیر/ ۱۹ ژوئیه) وزارت ارشاد فهرست کامل یارانه‌ی پرداخت شده به مطبوعات در دوره هشت ساله دولت محمود احمدی‌نژاد را منتشر کرد.

طبق این فهرست، روزنامه کیهان که تیراژی کمتر از ۵۰ هزار نسخه در روز دارد، در ۳ سال (سال‌های ۸۸ تا ۹۰) ۶ میلیارد تومان یارانه از دولت گرفته است. این مبلغ معادل ۲ میلیون دلار با قیمت کنونی دلار در بازار آزاد ارز و معادل ۵ میلیون دلار با قیمت آزاد ارز در سال‌های ۸۸ تا ۹۰ می‌شود.

لیست یارانه‌های اختصاص داده شده به روزنامه‌ها نشان می‌دهد که روزنامه کیهان بالاترین رقم دریافت یارانه را در بین روزنامه‌های کشور در سال ۸۸ به خود اختصاص داده است. این روزنامه در چهار سال دوم دولت احمدی‌نژاد سالانه ۶/ ۲ میلیارد تومان یارانه دریافت کرده است.

به نوشته سایت خبری فرارو، بذل و بخشش دولت احمدی‌نژاد به روزنامه کیهان ختم نمی‌شود. روزنامه "وطن امروز" متعلق به مهرداد بذرپاش، از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد، در سال ۸۹ نزدیک به یک میلیارد تومان از دولت یارانه دریافت کرده است.

"وطن امروز" روزنامه‌ای بسیار کم‌تیراژ است که سابقه انتشارش به دو سال نمی‌رسیده است، با این حال مبلغ یارانه دریافتی این روزنامه از مجموع دریافتی روزنامه‌های جام جم، همشهری، جمهوری اسلامی، اطلاعات، رسالت، شرق و خراسان بسیار بیشتر بوده است.

شفاف‌سازی به دیگر حوزه‌ها هم تعمیم داده شود

صادق زیباکلام می‌گوید: «انتشار این آمار از این جهت بسیار خوب است که مردم متوجه می‌شوند کسانی‌که در کلام ادعای تقوا، عدالت و اسلام دارند، در عمل چگونه رفتار می‌کنند؛ و از این رهگذر سایر مسئولین هم با تصور اینکه نه تنها آیندگان، بلکه مردم اجتماع فعلی در مورد عملکرد آن‌ها قضاوت خواهند کرد، به فعالیت خواهند پرداخت.»

این استاد دانشگاه می‌افزاید: «این اعتبارات متعلق وزارت ارشاد دوره‌های گذشته و شخص آقای احمدی‌نژاد نبوده، بلکه از بیت‌المال پرداخت شده. پس مسئولین مربوطه باید پاسخگو باشند که این بیت‌المالی که همواره از حفظ و حراست از آن سخن می‌گوییم و شعار مبارزه با فساد را سرمی‌دهیم، چگونه ناگهان یک چهارمش به یک روزنامه می‌رسد؟»

زیباکلام می‌گوید: «به نظر من این شفاف‌سازی باید به حوزه‌های دیگر هم تعمیم داده شود و در حوزه‌های فرهنگی، سینمایی و غیره نیز تسری پیدا کند. مثلا من به عنوان یک شهروند می‌خواهم بدانم که فلان کارگردان برای ساخت فلان فیلم چه بصورت وام و چه بصورت کمک، چقدر پول دریافت کرده است.»

صادق زیباکلام راه به‌دست آوردن چنین اطلاعاتی از سوی شهروندان را "آزادسازی اطلاعات و شفافیت در امور" می‌داند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)