7 مرداد 1393

«روزنامه‌نگاران دستگیر شده رسانه‌های بین المللی در ایران ربوده شده‌اند»

7 مرداد 1393

رادیو زمانه

یک منبع نزدیک به خانواده‌های روزنامه‌نگاران رسانه‌های بین المللی که هفته گذشته در تهران دستگیر شده اند گفت نام دستگیرشدگان در هیچ جایی ثبت نشده و این عملا به معنای ربوده شدن آنها است.

به‌گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران این منبع آگاه که نامش منتشر نشده، گفته است که پیگیری چند روز گذشته خانواده‌ها از دادستانی و دادگاه انقلاب برای گرفتن اطلاعات در مورد دستگیری فرزندانشان بدون نتیجه باقی مانده است.

به‌گفته وی نام جیسون رضائیان، یگانه صالحی و دیگر دستگیرشدگان هیچ جایی در قوه قضائیه ثبت نشده است و عملا این موضوع پیگیری در مورد وضعیت این افراد را غیرممکن می‌سازد.

روزنامه واشنگتن پست روز پنج‌شنبه ۲۴ ژوئیه / دوم مردادماه اطلاعاتی منتشر کرد که بر اساس آن جیسون رضائیان، نماینده این روزنامه در تهران، یگانه صالحی، همسرش و دو آمریکایی دیگر بازداشت شده‌اند.

این روزنامه آمریکایی نوشت «اطلاعات موثقی» دارد که نشان می‌دهند بازداشت آن‌ها روز سه‌شنبه ۲۲ ژوئیه / ۳۱ تیرماه صورت گرفته اما از دلیل بازداشت آن‌ها و مسئولان این دستگیری اطلاعی در دست نیست.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران می‌گوید دستگیری‌های دیگری نیز در این زمینه صورت گرفته اما هنوز منابع مستقل چنین دستگیری‌هایی را تأیید نکرده‌اند.

این نهاد مدافع حقوق بشر افزوده است که در جریان دستگیری سه‌شنبه شب زوج روزنامه‌نگار جیسون رضائیان و یگانه صالحی، نیروهای امنیتی خانه آنها را مورد جست‌وجو قرار داده و وسائل شخصی، از جمله لپ تاپ، کتاب و یادداشت‌های آنها را توقیف کرده‌اند.

منبع نزدیک به خانواده‌های بازداشت‌شدگان در ادامه سخنان خود افزود: «ثبت نشدن نام دستگیرشدگان در دادستانی یا دادگستری عملا به این معناست که این خبرنگاران ربوده شده‌اند تا دستگیر شده باشند چرا که نام آنها هیچ جایی ثبت نشده است.»

بنا به این گزارش، طی روزهای گذشته جیسون رضائیان و یگانه صالحی تماس‌های کوتاهی با نزدیکان خود داشته‌اند اما اطلاعاتی در مورد بازداشت خود ارائه نکرده‌اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز چهار روز پیش با انتشار بیانیه‌ای بازداشت جیسون رضائیان، همسرش یگانه صالحی و دو آمریکایی دیگر در ایران را محکوم کرد.

این سازمان همچنین روز دوشنبه ۲۸ ژوئیه / ۶ مردادماه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که با بازداشت سه روزنامه‌نگار آمریکایی و ایرانی، شمار روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی در ایران به ۶۵ تن افزایش یافته است. این نهاد مدافع حقوق روزنامه‌نگاران افزود با وجود ۱۰ زن خبرنگار و وب‌نگار در زندان‌های ایران، این کشور بزرگترین زندان جهان برای زنان روزنامه‌نگار به شمار می‌رود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)