7 مرداد 1393

کاریکاتور جنگ غزه برای روزنامه «آرمان» دردسرساز شد

7 مرداد 1393

رادیو زمانه

پس از آنکه شنبه ۴ مرداد ماه در روزنامه «آرمان» کاریکاتوری با عنوان «بازی ناجوانمردانه» اثر محمد طحانی منتشر شد، بسیج دانشجویی شش دانشگاه کشور در نامه‌ای به صادق لاریجانی، رییس قوه قضائیه خواستار توقیف روزنامه «آرمان» شدند. موضوع این کاریکاتور قربانی شدن فلسطینیان در جنگ بین ارتش اسرائیل با حماس است.

محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک و کمیجان و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس کاریکاتور منتشر شده در روزنامه آرمان را به معنای «جدا دانستن حماس از مردم غزه و فلسطین» تعبیر کرده، تفکیک حماس از غزه را «اشتباه محض» خوانده و در گفت‌وگو با وب‌سایت جبهه مقاومت گفته است: «هیچ تفاوتی بین حماس و مردم فلسطین نیست و امروز این زنان و فرزندان‌ حماس هستند که در داخل شهرها به شهادت می‌رسند.»

این نماینده مجلس در انتقاد از کاریکاتور منتشر شده در روزنامه «آرمان» گفته است: «این کاریکاتور نشان می‌دهد که این افراد نه مقاومت را می‌شناسند و نه شناخت درستی از رژیم صهیونیستی و اهداف آن دارند.»

خبرگزاری «تسنیم» از زیرمجموعه‌های رسانه‌ای سپاه پاسداران کاریکاتور «بازی ناجوانمردانه» را موهن و علیه جبهه مقاومت فلسطین خوانده‌ است. این خبرگزاری از اینکه در کاریکاتور «بازی ناجوانمردانه» فلسطینیان به شکل قربانیان دو سوی جنگ غزه و بی‌طرف نشان داده شده‌اند، انتقاد کرده و حتی در یک تفسیر گسترده‌تر این احتمال را در میان آورده که کارتونیست قصد داشته طرف مقابل «فرد صهیونیستی» در این بازی را «ایران» جلوه دهد. زیرا به نوشته «تسنیم»: «پیراهنی که در این کاریکاتور فرد مقابل دشمن صهیونیستی به تن دارد، ممکن است پیراهن تیم ملی جمهوری اسلامی ایران را هم به ذهن متبادر کند.»

روزنامه آرمان تفسیر خبرگزاری «تسنیم» را «جوسازی بچگانه» خوانده و موضوع محوری این کاریکاتور را «مظلومیت مردم غزه در برابر استکبار جهانی و صهیونیست‌ها» عنوان کرده است.

روزنامه آرمان می‌گوید در این کاریکاتور دو طرف بازی، «رژیم صهیونیستی» با رنگ آبی و «استکبار جهانی» با رنگ قرمز است و فلسطینیان هم در این میان قربانی می‌شوند. آرمان می‌نویسد: «در وسط میز پرچم فلسطین که نماد تمام مردم مظلوم این کشور و تمام گروه‌های جهادی از جمله حماس است به تصویر کشیده شده و توپ آنها هم بمبی است که مردم فلسطین یعنی همان زنان و بچه‌های فلسطین را تهدید می‌کند، چگونه می‌توان نابخردانه آن را به بازی حماس و رژیم صهیونیستی تعبیر کرد؟»

خبرگزاری تسنیم هم پاسخ داده است: «سؤال این است که کدام عقل سلیمی این توجیه را می‌پذیرد که مردم فلسطین قربانی جنگ رژیم صهیونیستی با حامیان اصلی این رژیم یعنی استکبار جهانی می‌شوند؟ آیا آنگونه که مسئولان محترم روزنامه آرمان در توجیه خود عنوان کرده‌اند رژیم صهیونیستی در حال بمب‌اندازی به سمت استکبار جهانی است؟ همکاران روزنامه آرمان اگر چنین نظری دارند، نمونه‌ای از فقط یک موشک‌اندازی و بمب‌اندازی صهیونیست‌ها به سوی “استکبار جهانی” بیاورند تا ما و همه منتقدان این کاریکاتور گفته‌هایمان را در جا پس بگیریم.»

این خبرگزاری از مسئولان روزنامه آرمان خواسته است از مردم ایران و فلسطینیان به خاطر انتشار این کاریکاتور پوزش بخواهند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)