6 مرداد 1393

مدرس رشته ارتباطات: تصاویر دلخراش غزه نباید بی‌مهابا پخش شوند

6 مرداد 1393

خبرگزاری ایسنا در مطلبی نوشت:

این روزها با شدت گرفتن جنایت‌های رژیم صهیونیستی در حق زنان، کودکان و غیرنظامیان فلسطینی، شاهد افزایش پخش تصاویر فجیع و دلخراش در رسانه‌ها و بویژه تلویزیون هستیم. تصاویری که زمانی نشان دادن‌شان قبیح می‌نمود و تلویزیون کمتر سراغ‌شان می‌رفت.

صدیقه ببران - مدرس رشته‌ی ارتباطات - در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا، درباره‌ی نشان دادن تصاویر دلخراش از حملات اسراییل به مردم غزه در تلویزیون، معتقد است:‌ بارها دیده‌ام که تلویزیون‌های بین‌المللی برای نشان دادن تصاویر دلخراش، به مخاطبان هشدار می‌دهند، اما در شبکه‌های تلویزیونی ما چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد.

او با تأکید بر این‌که تصاویر دلخراش نباید بی‌مهابا و بدون هشدارهای لازم پخش شوند، ادامه داد: شبکه‌های تلویزیونی ما باید به مخاطب تذکر و هشدار دهند و اعلام کنند که صحنه‌هایی که نشان داده خواهند شد، دلخراش‌اند و دیدن آن‌ها برای کودکان، بیماران قلبی و ... توصیه نمی‌شود.

این مدرس رشته‌ی ارتباطات بیان کرد: در موارد عمومی، مطرح شده است که تا حد امکان نباید خشونت را نشان و رواج داد؛ اما این موضوع درباره‌ی غزه فرق دارد و باید جنایت‌های رژیم صهیونیستی در حق زنان و کودکان را به همه نشان داد.

او همچنین گفت: در هیچ قاعده‌ی جهانی گفته نشده که هنگام جنگ، زنان و کودکان را باید کشت. بنابراین از آنجا که نشان دادن تصاویر دلخراش از کشتار غزه برای تهییج احساسات عمومی و نشان دادن جنایت‌های رژیم صهیونیستی است، این اقدام کمی توجیه‌پذیر است. هرچند به‌طور کلی و به قاعده‌ی عمومی، رسم نیست که دائما فجایع را خیلی مبالغه‌آمیز نشان داد؛ اما درباره‌ی غزه، مبالغه‌ای وجود ندارد. به هر حال، باید به طریقی به جامعه‌ی جهانی قلقلک داده شود.

مدیر گروه و عضو هیئت علمی گروه ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز اظهار کرد: البته پخش این تصاویر نیز حد و اندازه‌ای دارد؛ یعنی تا وقتی نظر همه به این جنایت‌ها جلب شود و همه این جنایت‌ها را محکوم کنند.

ببران افزود: درست است که صداوسیما در نشان دادن تعداد صحنه‌ها و تصاویر فجیع از کشتار غزه، زیاد‌ه‌روی کرده، اما این کار، معمولِ این زمان‌های بحرانی است. در حال حاضر شبکه‌های خارجی نیز کم‌وبیش چنین تصاویری را نشان می‌دهند. متأسفانه ما در این حوزه و نه فقط درباره‌ی غزه، بسیار درگیر مبالغه می‌شویم.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)