6 مرداد 1393

گزارشگران بدون مرز اعلام کرد: ایران بزرگترین زندان جهان برای روزنامه‌نگار و وب‌نگاران زن

6 مرداد 1393

دویچه وله

گزارش‌گران بدون مرز در اطلاعیه‌ای که روز دوشنبه (۲۸ ژوئیه/ ۶ مرداد) منتشر شد، به موج جدید بازداشت روزنامه‌نگار و وب‌نگاران در ایران اعتراض کرده است. در هفته گذشته سه روزنامه‌نگار آمریکایی و ایرانی در تهران‌ بازداشت شده‌اند.

جیسون رضاییان، یکی از روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده در ایران، با روزنامه‌‌ی آمریکایی "واشنگتن‌پست" همکاری می‌کرد. همسر او یگانه صالحی، دارای تابعیت ایرانی و همکار نشریه انگلیسی زبان نشنال در امارات متحده عربی نیز بازداشت شده است.

همراه این دو نفر، یک عکاس‌خبرنگار مستقل آمریکایی نیز در تهران بازداشت شده که با بسیاری از رسانه‌ها همکاری می‌کرد. خانواده این عکاس مایل نیست نام او انتشار علنی یابد.

علل بازداشت، نهاد بازداشت کننده و همچنین محل بازداشت این سه نفر از سوی مقام‌های مسئول ایرانی رسما اعلام نشده است. این کار به گفته گزارشگران بدون مرز نقض صریح قانون‌های ملی و بین‌المللی از سوی دولت ایران است.

چند روز پیش از بازداشت این سه خبرنگار، ساجده عرب‌سرخی روزنامه‌نگار و وب‌نگار در پی احضار از سوی دادسرای مستقر در زندان اوین، ۲۷ تیرماه برای سپری کردن مدت محکومیت یک ساله خود روانه زندان اوین شد.

ساجده فرزند فیض‌الله عرب‌سرخی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب است که پس انتخابات ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ بازداشت شده بود. این روزنامه‌نگار مدتی در فرانسه بود و پس از بازگشت به کشور در شهریورماه ١٣٩٢ بارها از سوی اطلاعات سپاه پاسداران احضار و بازجویی شده بود. به گفته‌ی مادرش، این روزنامه‌نگار به هنگام اقامتش در فرانسه به شکل غیابی محاکمه و به اتهام "تبلیغ علیه نظام" به یک سال زندان محکوم شده بود.

پیش از ساجده عرب سرخی، مرضیه رسولی در تاریخ ١٧ تیر ماه برای تحمل دو سال زندان و ۵۰ ضربه شلاق به زندان اوین فراخوانده شده بود. در تاریخ ٢٩ خرداد، ریحانه طباطبایی، روزنامه‌نگار سابق شرق، برای سپری کردن شش ماه حبس خود و در تاریخ ١٧ خرداد نیز مهنازمحمدی، خبرنگار و مستندساز، برای سپری کردن پنج سال محکومیت قطعی روانه زندان اوین شدند.

نگرانی از وضعیت صبا آذرپیک

گزارشگران بدون مرز به ویژه نگران وضعیت صبا آذرپیک است که از تاریخ ٧ خرداد ١٣٩٣ در بازداشت بسر می‌برد و تا امروز محل بازداشت و نهاد بازداشت کننده‌ی وی نیز رسما اعلام نشده است.

صبا آذرپیک با روزنامه اعتماد و ماهنامه "تجارت فردا" همکاری می‌کرد. او روزهای ۲۹ و ۳۰ تیرماه در شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران بدون حضور وکیل مدافع محاکمه شد. آذرپیک پیشتر نیز برای مدتی کوتاه بازداشت و سپس آزاده شده بود.

بنا بر اطلاعات گردآوری شده از سوی گزارش‌گران بدون مرز، صبا آذرپیک در ارتباط با تهیه گزارش تحقیقی در باره رسانه‌های امنیتی ِ هدایت و حمایت شده از سوی سپاه پاسداران و ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده است و به شدت تحت فشار قرار دارد.

به گفته گزارشگران بدون مرز، این دو نهاد امنیتی با همدستی دستگاه قضایی بیش از پنجاه روز است که این روزنامه‌نگار جوان را با نقض همه‌ی قانون‌های ملی و بین‌المللی ناظر بر حقوق بشر، در بازداشت‌گاهی مخفی که محل آن رسما معرفی نشده است و در انزوای کامل نگاهداری می‌کنند. در فرصت دیدار کوتاهی که به خانواده در روز محاکمه داده شد، وضعیت روحی و جسمی این روزنامه‌نگار تکان‌دهنده اعلام شده است.

روزنامه‌نگاران خارجی زندانی در ایران

سه تن از روزنامه‌نگاران زندانی در ایران دارای تابعیت کشورهای غربی هستند. خبرنگار- عکاسی که به همراه یگانه صالحی و جیسون رضاییان در تاریخ ۳۰ تیرماه بازداشت شده است دارای تابعیت آمریکایی هست.

رویا صابری‌نژاد نیکبخت و فریده شاهگلی دو روزنامه‌نگار دیگر با تابعیت خارجی هستند که به دلیل فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و یادداشت‌هایشان در فیسبوک بازداشت و به زندان محکوم شده‌اند.

صابری‌نژاد که تابعیت دو گانه ایرانی و بریتانیایی دارد، هنگام سفر به ایران برای دیدار با خانواده‌اش بازداشت شده است. او از مهر ۱۳۹۲ در زندان به‌سر می‌برد و در تاریخ ۶ خرداد ١٣٩٣، از سوی شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران به بیست سال زندان محکوم شد. این زن چهل و هفت ساله تنها به خاطر نوشتن جمله "همه چیز اینجا مذهبی است" در فیسبوک به "اقدام علیه امنیت ملی و توهین به مقدسات اسلامی" متهم شده است.

در همان روز (۶ خرداد ۱۳۹۳) شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران ۷ وب‌نگار دیگر را نیز به حبس‌های سنگین زندان محکوم کرد. نام این افراد؛ امیر گلستانی، مسعود قاسم‌خانی، فریبرز کاردارفر، مسعود سید طالبی، مهدی ری‌شهری و نغمه شاهی‌سوندی شیرازی اعلام شد. نغمه شاهی‌سوندی شیرازی به ۷ سال و ۹۱ روز زندان قطعی محکوم شده است.

فریده شاهگلی که تبعه آلمان است در تاریخ ٣١ اردیبهشت ماه ١٣٩٣ برای سپری کردن سه سال حبس روانه زندان اوین شد. وی با اتهاماتی چون "تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبر نظام" به دلیل انتشار برخی محتواها در فیس‌بوک از سوی شعبه شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران مجرم شناخته شد. فریده شاهگلی پس از بیست و پنج سال اقامت در آلمان، در سال ١٣٩١ برای دیدار با خانواده‌اش به ایران رفت که در همان زمان بازداشت و ممنوع‌الخروج شد.

رضا معینی مسوول بخش افغانستان و ایران و تاجیکستان گزارش‌گران بدون مرز می‌گوید: «با ۶۵ روزنامه‌نگار و شهروند وب‌نگار زندانی، ایران یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای است و بزرگترین زندان جهان برای روزنامه نگاران و وب نگاران زن است.»

به گفته رضا معینی، «دستگاه قضایی در همدستی با سپاه پاسدران و ماموران وزارت اطلاعات، حقوق روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران را پایمال می‌کند. وعده‌های رئیس جمهور حسن روحانی برای گشایش در عرصه آزادی بیان و رسانه‌ها و آزادی زندانیان سیاسی سر و صدای بسیاری به راه انداخت. اما سکوت او در عمل تسهیل کننده‌ی سرکوب آزادی اطلاع رسانی است.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)