5 مرداد 1393

مقام سانسور اینترنتی ایران: رفع فیلتر یوتیوب به‌خاطر اختلال فنی بود

5 مرداد 1393

رادیو فردا

یکی از اعضای گروه مسئول سانسور اینترنت در ایران روز جمعه، سوم مرداد، تاکید کرد که این گروه هیچ برنامه‌ای برای رفع فیلتر وب‌سایت یوتیوب ندارد و علت دسترسی چند روز اخیر شهروندان ایرانی به این وب‌سایت تنها مشکل فنی بوده است.

یوتیوب، وب‌سایت پرطرفداری که مخاطبان آن از سراسر جهان برای آپلود و مشاهده ویدیو از آن استفاده می‌کنند، سال‌هاست که در ایران فیلتر است و دسترسی به آن تنها از طریق فیلترشکن امکان‌ دارد، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که این رسانه در هفته اخیر ناگهان رفع فیلتر شد.

محمدرضا آقامیری، عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در وب‌سایت‌ها، نیز این مسئله را تایید می‌کند، اما می‌گوید «تنها برخی از کاربران اینترنت در نقاط محدودی از کشور به سایت یوتیوب دسترسی داشتند» که دلیل آن هم «اختلال فنی» بود.

وی در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر اظهار داشت: «سایت یوتیوب به دلیل دارا بودن محتوای مجرمانه باید فیلتر باشد و کارگروه فیلترینگ برنامه‌ای برای رفع فیلتر این سایت ندارد. بروز مشکل فنی که منجر به دسترسی برخی کاربران به این سایت شده بود به معنای تصمیم برای رفع فیلتر آن نیست.»

ایران از نظر آزادی اینترنتی یکی از محدودترین کشورهای جهان محسوب می‌شود، به‌ طوری که فریدم هاوس، نهادی که آزادی‌های مدنی در جهان را رصد می‌کند، مهرماه گذشته اعلام کرد که مطالعه وضعیت آزادی اینترنت در ۶۰ کشور نشان می‌دهد، ایران رتبه آخر را دارد.

در حالی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دفعات مخالفت خود را با فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده است، مقامات قضایی ایران می‌گویند که فیلترینگ این رسانه‌ها اقدامی «قانونی» است.

اکنون نیز عضو گروه سانسور اینترنت در ایران از «اجرای فیلترینگ هوشمند» در آینده سخن می‌گوید و تاکید می‌کند که با اجرای این طرح «بسیاری از مشکلات سامانه فیلترینگ رفع خواهد شد».

محمدرضا آقامیری اظهار داشت: «سازوکارهای اجرای طرح فیلترینگ هوشمند توسط وزارت ارتباطات در حال انجام و آماده‌سازی است و با وجودی که با مسائل فنی بسیار پیچیده‌ای روبه‌رو هستیم به نظر می‌رسد با داشتن نیروی انسانی هوشمند، بتوانیم بر مسائل و مشکلات غلبه کرده و این سیستم را راه‌اندازی کنیم.»

به گفته او، «در اجرای فیلترینگ هوشمند، باید ۱۲۰۰ گیگابایت پهنای باند را رصد کرد و هم‌اکنون چندین سازمان به صورت همزمان در حال انجام این طرح در بخش پردازش و تشخیص تصاویر، صوت و متن هستند».

آقای آقامیری در نهایت گفت: «اجرای طرح فیلترینگ هوشمند نیازمند زمان و سازوکارهای فنی بسیار قوی و پیچیده‌ است و وزارت ارتباطات نیز در اجرای این طرح کوتاهی نمی‌کند.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)