5 مرداد 1393

پاسخ "هوشمند" انجمن صنفی به "آشنا"ی رییس جمهوری

5 مرداد 1393

گروه اجتماعی تدبیر، مهتاب اسفندیاری

پس از پلمب شدن انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران در جریان وقایه پس از انتخابات سال ۸۸ تلاش های زیادی از طرف اعضا و فعالان این انجمن برای راه اندازی مجدد آن صورت گرفت. حسن روحانی در نخستین نشست مطبوعاتی پس از پیروزی در انتخابات وعده بازگشایی انجمن صنفی را داد و پس از تشکیل دولت، اقدام های برای رفع موانع بازگشایی آغاز شد. شکایتی وزارت اطلاعات از این انجمن صنفی پس گرفته شد و رایزنی های لازم با وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، تعاون کار و رفاه اجتماعی و اطلاعات به عمل آمد. اما با گذشت یک سال از روی کار آمدن دولت تدبیر امید و وعده های رییس جمهور یبرای راه اندازی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران هنوز این انجمن پلمپ است.

در یکی از تازه ترین اظهارنظرها درخصوص انجمن صنفی روز گذشته حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس جمهوری گفت: "ممکن است این اتفاق(بازگشایی) با این اسم (انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران) رخ ندهد، اما این‌که جامعه‌ روزنامه‌نگاران حق دارد که یک تشکل صنفی قدرتمند داشته باشد‌، توسط این دولت به رسمیت شناخته شده است."

این در حالی است که با وجود وعده های رییس جمهوری نتنها قفل "خانه سینما" شکسته شد و "پلمب" هم چنان بر در انجمن صنفی روزنامه نگاران خودنمایی می کند. اما بخش مهم سخنان مشاور فرهنگی حسن روحانی شائبه تشکیل نهادی موازی با انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران را متبادر می کند. آن هم درست یک هفته پس از آن که اعضای انجمن صنفی در نامه ای به حسن روحانی خواستار مداخله او در بازگشایی انجمن شدند. با این وجود آشنا می گوید: " معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این موضوع را در اولویت کاری خود قرار داده است که از تشکیل نظام صنفی مطبوعاتی کشور حمایت کند."

امری که هوشمند رضوی از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران درباره آن به "تدبیر" می گوید: "از نظر قانونی دولت نمی تواند در تاسیس انجمن های شبه سندیکایی دخالت داشته باشد."

مسعود هوشمندرضوی در واکنش به صحبت های مشاور فرهنگی رییس جمهوری مبنی بر اینکه روزنامه نگاران حق دارند یک تشکل صنفی قدرتمند داشته باشند، مطرح می کند: "علیرغم احترامی که برای ایشان به عنوان مشاور رییس جمهوری قائل هستم اما باید خدمت مشاور رییس جمهوری یادآوری کنم که قبلا دولت چنین تشکلی را به رسمیت شناخته است. اسم این تشکل "انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران" با شماره ثبت "یک" است. علاوه بر اینکه این تشکل قبلا توسط دولت به رسمیت شناخته شده چندین سازمان بین اللملی و جهانی هم آن را به رسمیت شناخته اند از جمله "دپارتمان ngo های سازمان ملل" و "فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران" که انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران نماینده این فدراسیون در ایران محسوب می شود. بنابراین این انجمن قبلا به رسمیت شناخته شده است."

این عضو هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران عنوان می کند: "انجمن های صنفی که با اغماض، بدیل سندیکا محسوب می شوند در اصل مانند یک ظرف می مانند که اعضایشان آنها را پر می کنند. در واقع انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران یک ظرف است که روزنامه نگاران آن را پر کرده اند. بدیهی است که تغییر اسم یا پیدا کردن اسم جدید یا تحمیل اسم جدید یا حتی شکل دادن به یک تشکل بدیل و موازی این انجمن آن هم از طرف دولت نمی تواند در ماهیت آن تاثیری ایجاد کند.

در واقع این مظروف است که به ظرف قدرت و هویت می دهد. بنابراین اگر ایشان فکر می کنند که دولت می تواند مستقل از روزنامه نگارها برای خود یک تشکل شکل بدهد و فکر کند که این تشکل، تشکل قدرتمندی است، تجربه نشان داده که چنین چیزی نیست. خانه های مطبوعات تجربه ای بودند که دولت های قبلی داشتند و هیچ وقت نتوانستند جای انجمن روزنامه نگاران ایران را بگیرند. مضافا اینکه صرفا یک اسم نمی تواند به وجود آوردنده قدرت برای یک تشکیلات باشد، چه آن تشکیلات سیاسی یا صنفی باشد."

او می افزاید: "ایشان مطرح کرده اند که جامعه روزنامه نگاران حق دارند یک تشکل صنفی قدرتمند داشته باشند. این موضوع آن قدر واضح است که نیازی نیست ایشان تاکید کنند. اصل ۲۶ قانون اساسی آزادی تشکل ها و احزاب را برای همه مردم که قانون اساسی را قبول دارند به رسمیت شناخته است. بنابراین حتی اگر ایشان یا دولت این حق را به رسمیت نشناسند که نمی توانند نشناسند، قانون اساسی این حق را به رسمیت شناخته است. بنابراین نیازی نیست که ایشان تاکید کند چون این حق یک حق به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی است. نه تنها روزنامه نگارها بلکه آحاد مردم، اصناف و اقشار مختلف می توانند برای خود تشکل داشته باشند یا حزب تاسیس کنند."

هوشمند رضوی در ادامه به "تدبیر" می گوید: "باید یادآوری کرد که مقابل مقاوله نامه های ۸۷ و ۹۸ سازمان بین المللی کار هرگونه دخالت دولت ها در ایجاد سندیکا ممنوع است و در حقیقت دولت باید زمینه آزادی تشکل را برای حرفه های مختلف و صنف های مختلف فراهم کند. درست است که ایران به این دو مقاوله نامه نپیوسته است اما به عنوان عضوی از سازمان بین اللملی کار موظف است با هر آنچه موجب می شود که مقاوله نامه های به رسمیت شناخته شده این سازمان مخدوش یا نادیده گرفته شود، مقابله کند و اجازه ندهد که اجرای آنها نادیده گرفته شود. بنابراین دخالتی که ایشان به عنوان دولت قصد دارند در این امر داشته باشند از اساس غیرقانونی است و قطعا این موضوع باعث می شود که برای دولت در مجامع بین المللی مشکلات جدیدی پیش آید. من به ایشان توصیه می کنم که اگر واقعا به دنبال حل مشکل روزنامه نگارها هستند به وظایفی که دولت در قبال روزنامه نگارها دارد و خیلی هم مهم است عمل کند. از جمله مشکلات بیمه روزنامه نگاران، مشکلات در قراردادهای کاری و... اینها چیزهایی است که دولت می تواند به آنها ورود کند وبهتر است وارد مسائلی که برایش امکان دارد شود. نه موضوعاتی که به خود روزنامه نگاران مربوط است."

عضو کمیته حقوقی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران تاکید می کند: "البته من امیدوار هستم که این موضع، موضع دولت نباشد بلکه موضع شخصی ایشان باشد. چون اگر این موضع دولت باشد، به نظر من آقای روحانی باید به این سوال پاسخ دهند که آیا وعده ای که ایشان برای بازگشایی انجمن داده بودند صرفا برای جلب حمایت روزنامه نگارها و فرهنگی ها بوده یا اینکه قلبا ایشان به دنبال بازگشایی انجمن بوده و بخشی از بدنه دولت مخالف تحقق وعده های ایشان است. اگر چنین باشد به این معناست که علیرغم اینکه رییس دولت موافق بازگشایی انجمن است بدنه دولت افرادی هستند که در برابر ایشان مقاومت می کنند."

هوشمندرضوی مطرح می کند: "در هیچ جای دنیا، هیچ نظام صنفی بدون وجود تشکل ها و سندیکاهای مستقل در آن صنف امکان ندارد که شکل بگیرد. بنابراین لازمه تشکیل نظام صنفی مطبوعاتی در ایران هم این است که همان آزادی سندیکایی تقویت شود. و در راس آن باید انجمن روزنامه نگاران وجود داشته باشد، بازگشایی و تقویت شود. از نظر من مطمئنا بدون حضور انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران این طرح قطعا شکست خواهد خورد همان طور که طرح هایی که قبلا برای این موضوع داشتند با شکست روبرو شده است."

او تاکید می کند: "انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران هیچ هراس و ترسی از وجود تشکل های موازی ندارد، ما هیچ شخص یا گروهی را رقیب خود به حساب نمی آوریم. اما اجازه هم نمی دهیم که حق قانونی اعضای تشکل خودمان نادیده گرفته شوند. یعنی از همه امکانات و ظرفیت های قانونی استفاده می کنیم تا جلوی تضییع حق اعضای خود را بگیریم. تصمیم گیری درباره ماهیت انجمن، اسم انجمن و حتی درباره بود یا نبود انجمن فقط به عهده مجمع عمومی متشکل از اعضای انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران است ولاغیر. بنابراین اگر دوستان خیلی روی این موضوع حساس هستند اجازه دهند تا انجمن مجمع عمومی خود را برگزار کند و اعضای انجمن تصمیم گیری کنند که انجمن باشد یا نه، اسم آن تغییر کند یا نه، ماهیت آن به همین شکل باشد یا نه ماهیت آن هم تغییر کند."

عضو کمیته حقوقی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران در واکنش به پیگیری های معاونت مطبوعاتی وازرت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان می کند: "قبلا هم تحت پوشش نظام صنفی مطبوعاتی قرار بود که تشکل های موازی ایجاد شود. این تشکل های موازی جدید نیست و از قبل هم وجود داشته است. حالا ایشان به عنوان مشاور فرهنگی این صحبت را می کنند مقداری نگران کننده و جای تاسف است. ما فکر می کردیم که این قضیه سازمان یافته نیست و نظر شخصی افرادی است که آن را مطرح می کنند. اما این چیزی که ایشان مطرح کرده اند بیانگر این موضوع است که برنامه ای پشت قضیه است.

البته بازهم امیدوار هستم که این چنین نباشد چون اگر به این شکل باشد نشان می دهد که این موضع دولت است و اگر موضع دولت باشد یعنی وعده های آقای روحانی صرفا برای جلب حمایت روزنامه نگاران بوده است. امیدوارم این نظر شخصی ایشان باشد و آقای روحانی و معاونان ایشان موضع گیری کنند یا حداقل وزیر ارشاد موضع گیری کند و مشخص شود که این موضع شخص آقای حسام الدین آشنا هست یا اینکه یک برنامه دولتی است که قرار است به صورت سازمان یافته و با حمایت دولت اجرا شود.

او درباره پاسخ به نامه اخیر که به ریاست جمهوری نوشته شده به "تدبیر" می گوید: "نه به این نامه تا این لحظه که با شما صحبت می کنم، پاسخی داده نشده است. درباره این نامه باید بگویم که از لحظه ای که نامه فرستاده شده پیگیر پاسخ آن بوده و هستیم و خواهیم بود. قطعا هم در روند پیگیری بازگشایی انجمن به رایزنی های خود ادامه می دهیم. اعضای انجمن فکر نکنند که هیات مدیره انجمن صنفی سکوت کرده یا غیرفعال است. نه ما فعال هستیم و نامه نگاری می کنیم و به جد پیگیر هستیم که بتوانیم موانع بازگشایی انجمن را رفع کنیم."

هوشمندرضوی در پاسخ به این سوال که دولت می تواند در نهادهای صنفی دخالت داشته باشد تاکید می کند: "در کل اگر فصل ششم قانون کار را بخوانید انجمن صنفی با اغماض بدیل سندیکا به حساب می آید، مفهوم سندیکا این است که متشکل است از کارگران یا کارفرمایان یک صنف؛ یعنی انجمن یا کارگری است یا کارفرمایی و فقط هم یک طرف دارد. انجمن تشکلی نیست که در آن هم دولت باشد هم کارگر، یا هم کارفرما باشد هم کارگر. یک تشکل یک دست متشکل از کارگران آن صنف است. هر انجمن که بخواهد شکل بگیرد چه کارگری چه کارفرمایی باید کارگران یا کارفرمایان همان صنف آن را تشکیل دهند. بنابراین این موضوع اصلا معنا ندارد که دولت بخواهد انجمن درست کند. دولت می تواند تشکل هایی مانند خانه مطبوعات راه اندازی کند منتها ماهیت آن مانند سندیکا نیست. یعنی یک تشکل روابط کار محسوب نمی شود. می توانند برای آن یک سری وظایف تعریف کنند و آن تشکل ها در چارچوب وظایف خود کار انجام دهند. اما نمی توانند بگویند این انجمن صنفی یا سندیکاست زیرا سندیکا نماینده صنف محسوب می شود. زمانی که شما می خواهید مذاکره جمعی کار را در محیط کار شکل دهید این سندیکاست که طرف مذاکره قرار می گیرد بنابراین باید ماهیت خود را داشته باشد."

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)