5 مرداد 1393

خطرناک‌ترین کشورهای جهان برای خبرنگاران در شش ماه نخست ۲۰۱۴

5 مرداد 1393

کشور اوکراین در حال حاضر خطرناک‌ترین کشور جهان برای خبرنگاران محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا، براساس گزارش انجمن بین‌المللی امنیت خبرنگاران، در شش ماه اول سال ۲۰۱۴، تنها در کشور اوکراین هفت خبرنگار کشته شده‌اند.

«آناتولی کلین»، فتوژورنالیست روسی هنگامی که اتوبوس حامل کادر تصویربرداری روسیه در شمال شهر «دونتسک» مورد حمله قرار گرفت، کشته شد. «ایگور کورنیلیوک»، خبرنگار تلویزیون روسیه و «آنتون فولوشین»، صدابردار این شبکه روسی بر اثر سقوط یک خمپاره در منطقه تصویربرداری در نزدیکی شهر «لوهانسک» کشته شدند.

همچنین «آندریا رونشیلی»، خبرنگار ایتالیایی و مترجم روسی‌اش به نام «اندریه میرونوف» در هنگام پوشش خبری درگیری‌های منطقه‌ای در شهر «اسلاویانسک» کشته شدند.

به گزارش شبکه روسیا الیوم، در این گزارش با توجه به تهدیداتی که خبرنگاران در اوکراین دریافت کرده‌اند و وجود خطراتی هم‌چون قتل و آدم‌ربایی این آمار رو به فزونی پیش‌بینی شده است.

در کشور عراق هم ۶ خبرنگار در حین پوشش خبری درگیری نیروهای دولتی و افراد مسلح گروه‌های تکفیری کشته شده‌اند.

این نهاد بین‌المللی با توجه به اینکه تاکنون سه فتوژورنالیست از ابتدای سال جاری کشته شده‌اند، در گزارش خود نوشت: عکاسان خبرنگار بیش از سایر خبرنگاران مورد هدف قرار می‌گیرند.

سوریه و پاکستان پس از اوکراین با آمار پنج کشته در سال جاری در رتبه بعدی مناطق خطرناک برای خبرنگاران قرار دارند.

در این گزارش به طور خلاصه اشاره شده است که تاکنون در سال جاری حداقل ۶۱ خبرنگار در هنگام فعالیت خبررسانی کشته شده‌اند که این آمار نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. سال ۲۰۱۳ هم برای خبرنگاران سال تأسف باری بود، به طوریکه تنها در نیمه اول سال گذشته ۴۰ خبرنگار کشته شدند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)