5 مرداد 1393

"کمپین بین‌المللی حقوق بشر برای ایران" خواستار ادامه‌ تحریم صداوسیما شد

5 مرداد 1393

دویچه وله

ارسال پارازیت محلی، تهیه و پخش اعترافات اجباری، اتهام‌زنی و ادامه‌ی روند سانسور اتهام‌هایی است که "کمپین بین‌المللی حقوق بشر برای ایران" متوجه سازمان صداوسیما می‌داند. تحریم این سازمان برای ۱۸۰ روز لغو شده است.

سازمان "کمپین بین‌المللی حقوق بشر برای ایران" با انتشار گزارشی خواستار آن شد که تحریم صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران بار دیگر از سوی ایالات متحده آمریکا از سر گرفته شود.

کنگره‌ی ایالات متحده آمریکا در فوریه ۲۰۱۳ سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران را به دلیل ارسال پارازیت روی امواج ماهواره و برخی دیگر از موارد مصداق نقض حقوق بشر، تحریم کرد.

با این‌حال این تحریم یک سال بعد در فوریه‌ی ۲۰۱۴ به شکل موقت و برای مدت ۱۸۰ روز، برداشته شد. دولت آمریکا می‌گوید ایران ارسال پارازیت را متوقف کرده و فعلا دلیلی برای ادامه‌ی تحریم نیست.

با این‌حال کمپین بین‌المللی حقوق بشر برای ایران می‌گوید صداوسیمای جمهوری اسلامی همچنان حقوق بشر را نقض می‌کند و دلیلی برای توقف تحریم این سازمان وجود ندارد.

این نهاد حقوق بشری در گزارش خود تاکید می‌کند که ایران هنوز "پارازیت محلی" ارسال می‌کند. در این نوع از ارسال پارازیت، دریافت‌کنندگان محلی امواج ماهواره‌ای هدف پارازیت قرار می‌گیرند. این گزارش می‌گوید ایران اگرچه ارسال پارازیت بر روی ماهواره‌های ارسال‌کننده امواج را متوقف کرده، اما همچنان پارازیت محلی می‌فرستد.

بسیاری از بینندگان برنامه‌های ماهواری‌ای در ایران به دلیل پارازیت‌های محلی در بسیاری از ساعات روز نمی‌توانند برنامه‌های شبکه‌های تلویزیونی فارسی زبان خارج از کشور را دریافت و تماشا کنند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر می‌گوید با محروم کردن شهروندان ایران از امکان تماشای برنامه‌های ماهواره‌ای، ایران عملا هنوز "سانسور و سرکوب" را ادامه می‌دهد.

اعترافات اجباری و توهین به فعالان مدنی

این سازمان حقوق بشری همچنین صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران را متهم می‌کند که با پخش برنامه‌های اعترافات اجباری فعالان سیاسی، اقلیت‌های مذهبی و فعالان جامعه مدنی، قوانین عادلانه‌ی دادرسی بین‌المللی را نقض می‌کند.

گزارش تاکید می‌کند که پخش این اعترافات تحت فشار و شکنجه معمولا تبدیل به "مدارک اصلی" برای ارائه در دادگاه‌ها می‌شود و فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران را به حبس و تبعید محکوم می‌کند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر همچنین تاکید می‌کند که صداوسیما علیه روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی و اجتماعی به "نشر اکاذیب" دست می‌زند و اتهام‌های بی‌اساس متوجه آن‌ها می‌کند.

گزارش برنامه‌ی خبری "هشت و سی" علیه مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار ایرانی که مدیریت صفحه‌ی "آزادی‌های یواشکی زنان ایران" را برعهده دارد، یکی از این دست گزارش‌های سازمان صداوسیما است.

ادامه‌ی روند سانسور و تحریف

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران همچنین تاکید کرد که صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران همچنان با شدت هر صدای مخالفی را سانسور و حذف می‌کند و "پوشش گزینشی" وقایع را همچنان ادامه می‌دهد.

این نهاد حقوق بشری معتقد است که لغو تحریم سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی، "تاثیر معکوس" خواهد گذاشت و می‌تواند روند نقض حقوق شهروندان و سانسور در کشور را شدت بخشد.

اتحادیه اروپا نیز در ماه مارس ۲۰۱۳ نام عزت‌الله ضرغامی و برخی دیگر از مقامات ایرانی را به اتهام نقض فاحش حقوق بشر در لیست افراد تحت تحریم قرار داد. بر اساس این تحریم‌ها اموال این مقامات مسدود شده و آنان اجازه مسافرت به کشورهای عضو این اتحادیه را ندارند.

عزت‌الله ضرغامی، رئیس صدا و سیمای جمهوری اسلامی به جرم گرفتن "اعترافات اجباری" و مشارکت در اجرای "دادگاه‌های نمایشی" پس از انتخابات ریاست‌‌جمهوری سال ۸۸ به نقض شدید حقوق بشر در ایران متهم است.

در مردادماه سال ۱۳۹۰ کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران خواستار برکناری و محاکمه عزت‌الله ضرغامی، رئیس سازمان صدا و سیما، به دلیل نقش وی در پنهان کردن نقض گسترده حقوق بشر و نشر اتهامات کذب، افتراآمیز و بی‌اساس شده بود. به گفته‌ی هادی قائمی، سخنگوی این کمپین "تلویزیون دولتی ایران با بازجویان سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی در پایمال کردن حقوق دستگیر شدگان و شهروندان تبانی کرده است."

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)