4 مرداد 1393

سانسور در ترکیه و مقایسه آن با ۱۰۶ سال پیش

4 مرداد 1393

با فرا رسیدن صد و ششمین سالگرد لغو سانسور علیه مطبوعات در ترکیه، خبرنگاران در این کشور اظهار داشتند که شرایط فعلی درخصوص سانسور مطبوعات چندان فرقی با شرایط یک قرن پیش ندارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه تودی زمان، در ۲۴ ژوئیه ۱۹۰۸ سلطان عبدالحمید دوم، پادشاه وقت عثمانی اعلام کرد: مکانیزم‌های سانسور علیه روزنامه‌های کشور برداشته می‌شود. از آن زمان تاکنون این روز در ترکیه به عنوان روز فستیوال مطبوعات گرامی داشته می‌شود.

این در حالی است که روزنامه نگاران ترکیه می‌گویند هنوز سطح سانسور مطبوعات در ۱۰۶ سال پیش در این کشور برقرار است. یک گروه موسوم به گروه آزادی برای خبرنگاران در ترکیه که شامل ۹۴ سازمان رسانه‌ای حرفه‌ای این کشور است کمپینی در سایت توییتر به عنوان کمپین مبارزه روزنامه نگاری به راه انداخته که از طریق آن خبرنگاران ترک به توصیف شرایط آزادی مطبوعات در این کشور می‌پردازند.

گروه آزادی برای خبرنگاران اظهار داشت که این کمپین به دنبال آن است تا تعداد زیاد روزنامه نگاران تحت فشار در ترکیه را برجسته کند، علاوه بر آن بندهای مساله‌دار در قوانین ضد تروریسم ترکیه و قوانین کیفری این کشور به زندان انداختن روزنامه نگاران را آسان کرده است.

گروه آزادی برای خبرنگاران می‌گوید: در ترکیه حرفه خبرنگاری هرچه بیشتر امنیت خود را از دست می‌دهد و به دنبال فشارهای دولت صدها خبرنگار و ستون نویس شغل‌شان را از دست داده‌اند. دولت ترکیه در موارد بسیاری سازمان‌های رسانه‌ای و حتی اشخاص خبرنگار را هدف قرار داده است.

همچنین این تبدیل به یک هنجار برای دولت ترکیه شده تا جلوی کار خبرنگاران در زمان رخ دادها را بگیرد.

اتحادیه خبرنگاران ترکیه در کمپین مبارزه روزنامه نگاری در توییتر نوشت: اگر مطبوعات ما آزاد بودند ما می‌توانستیم درباره مسائلی نظیر فساد دولت ترکیه، حادثه ریحانلی، داعش، حادثه کشته شدن ۳۰۱ کارگر معدن سوما و مرگ ۳۴ غیر نظامی کرد در روبوسکی و همچنین رابطه میان حزب عدالت و توسعه و گروه داعش صحبت کنیم.

متین اوجا، یک روزنامه نگار دیگر نوشت: اگر مطبوعات ما آزاد بودند و ما روزنامه نگاران سازمان یافته‌تر بودیم اینجا در شبکه‌های اجتماعی برای خودمان افسوس نمی‌خوردیم.

فاتح پولات، خبرنگار روزنامه اورنسل ترکیه نیز گفت: اگر مطبوعات ما آزاد بودند جوانان خبرنگار نسبت به حرفه خود هیجان بیشتری داشتند.

همچنین عزیز چلیک، خبرنگار شبکه T۲۴ نوشت: مبارزه روزنامه نگاری علیه بی‌آبرویی و دیکتاتوری را برقرار کنید.

از طرف دیگر اینان کتنجینر، خبرنگار شبکه T۲۴ گفت: اگر مطبوعات ما آزاد بودند خبرنگاران ما اکنون در زندان نبودند.

یکتا کوپا نیز نوشت: چه تعداد خبرنگار ما اکنون زندانی هستند و چه تعداد بیکار شدند؟ بیایید مبارزه روزنامه نگاری را برپا کنیم.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)