3 مرداد 1393

دادگستری تهران بازداشت خبرنگار روزنامه آمریکایی را تایید کرد

3 مرداد 1393

رادیو فردا

یک روز پس از انتشار گزارش روزنامه آمریکایی واشینگتن پست، رئیس دادگستری استان تهران روز جمعه، سوم مرداد، تایید کرد که خبرنگار ایرانی‌‌ـ‌آمریکایی این روزنامه در بازداشت و تحت بازجویی است.

مقام‌های آمریکایی و روزنامه واشینگتن پست روز پنج‌شنبه، دوم مرداد، گزارش دادند که سه تبعه آمریکا از جمله جیسون رضائیان، خبرنگار واشینگتن پست در ایران، به علاوه همسر ایرانی‌ او بازداشت شده‌اند.

داگلاس جل، دبیر سرویس خارجی واشینگتن پست، گفته بود که این روزنامه «گزارش‌های موثقی» دارد مبنی بر این که آقای رضائیان، خبرنگار، و یگانه صالحی، همسر او، غروب روز سه‌شنبه هفته گذشته در تهران بازداشت شده‌اند.

هنوز مشخص نیست که این افراد توسط چه نهاد یا کسانی و چرا در تهران دستگیر شده‌اند.

این نکته‌ای است که رئیس کل دادگستری استان تهران نیز در گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در حاشیه مراسم «روز قدس» روشن نکرده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، غلامحسین اسماعیلی، این مقام قوه قضاییه، روز جمعه تنها گفته است که «این موضوع هنوز در مرحله تحقیقات است».

آن طور که آقای اسماعیلی گفته است، در این باره تنها پس از «بررسی‌های فنی و بازجویی» اطلاع‌رسانی خواهد شد.

این مقام قوه قضاییه در اظهار نظری دیگر که مشخص نیست به بازداشت سه تبعه آمریکا در ایران اشاره دارد یا خیر، هشدار داده است که نیروهای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی «اجازه نمی‌دهند کشور جولان‌گاه دشمن و ایادی آنان شود».

جیسون رضائیان، ۳۸ ساله، تابعیت ایرانی و آمریکایی دارد. یگانه صالحی، همسر او، نیز که تبعه ایران است برای دریافت اقامت دائم در آمریکا اقدام کرده و برای روزنامه «نشنال» چاپ امارات متحده عربی کار می‌کند.

بر اساس گزارش روزنامه واشینگتن پست، دو آمریکایی دیگر که بازداشت شده‌اند به عنوان عکاس- خبرنگار آزاد فعالیت می‌کردند.

خبرنگارانی که در ایران برای رسانه‌های غربی کار می‌کنند طی سال‌های گذشته و به‌ویژه پس از انتخابات جنجالی سال ۱۳۸۸ با سختی‌های زیادی برای گرفتن مجوز کار در ایران روبه‌رو بوده‌اند. با این حال جیسون رضائیان توانسته بود مجوز کار در ایران را به دست آورد و از سال ۲۰۱۲ برای واشینگتن پست کار می‌کرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)