3 مرداد 1393

واشینگتن پست: سه خبرنگار ایرانی - آمریکایی در ایران بازداشت شده‌اند

3 مرداد 1393

رادیو فردا

مقام‌های آمریکایی و روزنامه واشینگتن پست روز پنجشنبه، دوم مرداد، گزارش دادند که سه تبعه آمریکایی از جمله جیسون رضائیان، خبرنگار واشینگتن پست در ایران به علاوه همسر ایرانی‌ او بازداشت شده‌اند.

داگلاس ییل، دبیر سرویس خارجی واشینگتن پست گفته است که این روزنامه «گزارش‌های موثقی» به دست آورده است مبنی بر اینکه جیسون رضائیان، خبرنگار، و یگانه صالحی، همسر وی، غروب روز سه‌شنبه در تهران بازداشت شده‌اند. هنوز مشخص نیست که این افراد توسط چه کسانی و چرا دستگیر شده‌اند.

آقای ییل در بیانیه‌ای گفته است: «ما عمیقا نگران وضعیت جیسون، یگانه و دو نفر دیگری هستیم که همراه آن‌ها بازداشت شده‌اند».

وی افزوده است: «رضائیان که از سال ۲۰۱۲ خبرنگار واشینگتن پست در تهران است، گزارشگری با تجربه و مطلع است که شایسته حمایت و احترام است».

به گزارش روزنامه واشینگتن پست، خانواده رضائیان گفته‌اند که مایل نیستند در این زمینه اظهار نظر کنند.

جیسون رضائیان تابعیت ایرانی و آمریکایی دارد. یگانه صالحی نیز که تبعه ایران است برای دریافت اقامت دائم در آمریکا اقدام کرده است و برای روزنامه «نشنال» چاپ امارات متحده عربی کار می‌کند.

این گزارش می‌گوید دو آمریکایی دیگر که بازداشت شده‌اند به عنوان عکاس- خبرنگار آزاد فعالیت می‌کردند. اطلاعات دریافتی رادیوفردا حاکی است که یکی از این دو تبعه آمریکایی مریم رحمانیان است. یکی از دوستان وی به رادیوفردا گفت که خانم رحمانیان از سال‌ها پیش در ایران اقامت دارد.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران هنوز درباره این خبر اظهار نظر نکرده‌اند.

در همین حال، ماری هرف، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفته که مقامات از گزارش‌های مربوط به بازداشت شهروندان آمریکایی در تهران مطلع هستند.

وی اظهار داشت: «اولویت اصلی ما امنیت و سلامتی شهروندان آمریکایی در خارج از کشور است».

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در عین حال گفت که اطلاعات بیشتری در این زمینه ندارد.

واشینگتن پست در گزارش خود می‌نویسد که حمید بابایی، سخنگوی دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل، در یک‌ ای‌میل گفته است که دیپلمات‌های ایرانی در حال بررسی خبر بازداشت این افراد هستند.

آقای بابایی افزوده است: «هر زمان که خبر تازه‌ای به دست ما برسد شما را مطلع خواهیم کرد».

ایران و آمریکا روابط دیپلماتیک با یکدیگر ندارند به همین دلیل مذاکره برای آزادی شهروندان آمریکایی غالبا پروسه دشواری را طی می‌کند. با این حال، سفارت سوئیس حافظ منافع واشینگتن در تهران است و ایران و آمریکا از این طریق پیام‌های دیپلماتیک میان خود را رد و بدل می‌کنند.

خبرنگارانی که برای رسانه‌های غربی کار می‌کنند طی سال‌های گذشته با سختی‌های زیادی برای گرفتن مجوز کار در ایران رو به رو بوده‌اند. با این حال، جیسون رضائیان توانسته بود که مجوز کار در ایران را به دست آورد و از سال ۲۰۱۲ برای واشینگتن پست کار می‌کرد.

وی از سال ۲۰۰۸ در تهران مستقر است و پیش از آن نیز برای سایر نشریات غربی از جمله سان فرانسیسکو کرونیکل گزارش تهیه می‌کرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)