29 مرداد 1393

اشتباهات رایج رسانه ها در جنگ و بحران ها

29 مرداد 1393

یوهان گالتونگ

ترجمه از :لیلا سعادتی-خبرنگاران ایران

پروفسور یوهان گالتونگ *نروژی در اسلو به دنیا آمده و به پدر مطالعات صلح شهرت دارد. او ریاضی دان ، جامعه شناس و روشنفکر ضد خشونت است . برخی از مفاهیم و اصطلاحات سیاسی از جمله ؛ جنگ سرد ، جنگ گرم ، صلح سرد و صلح گرم از اوست. او همچنین مرکز تحقیقات صلح اسلو را بنا نهاده و بیش از نیم قرن را برای بسط صلح وتدریس جامعه شناسی گذرانده است .

یوهان گالتونگ یکی از منتقدان سیاست های رسانه ای رسانه های بزرگ است او مقاله هایی درباره نقش رسانه ها در زمان وقوع جنگ و بحران ها دارد . همچنین او کتابی نوشته است با عنوان "روزنامه نگاری صلح" . یکی از مقاله های او عنوانش ؛ اشتباهات رایج رسانه ها در جنگ و بحرانها نام دارد.

او در این مقاله اشاره می کند که رسانه ها اشتباهاتی را در هنگام پوشش اخبار جنگ و مناقشه ها مرتکب می شوند . اشتباهاتی که بر درک بیننده ، شنونده و خواننده از موقعیت موجود تاثیر می گذارد. وی این اشتباهات را اینگونه بر می شمرد:

رسانه ها درباره بحران های منطقه ای و جنگ می نویسند و اطلاع رسانی می کنند اما هیچ اشاره ای به گذشته و تاریخچه آن نمی کنند.

او تشریح می کنند که اغلب درگیری ها بین دو طرف جریان دارد اما توضیح نمی دهند که در درگیری ها عوامل بیرونی پیچیده تری هم دخالت دارند.

رسانه ها به نحوی اطلاع رسانی می کنند که نشان دهند ، یک طرف خوب است و یک طرف بد.

در مطالبشان نشان می دهند که ارائه خشونت اجتناب ناپذیر است.

با نوشته ها و مطالبشان بر افراد درگیر بحران تمرکز می کنند نه بر عواقب جنگ بر افراد ، مانند فقر ، خشونت و سرکوب.

بر منطقه ای که خشونت رخ می دهد مانور خبری می دهند نه بر نیروهایی که در بیرون منطقه بحرانی ، خشونت را هدایت و یا کنترل می کنند.

روی قربانیان و تعداد آنها تمرکز می کنند اما توضیح نمی دهند که حملات علیه آنها می تواند انتقام چیز دیگری باشد.

توضیحی نمی دهند در باره این که نحوه پوشش رسانه ای خودشان می تواند جنگ و بحران را تحت تاثیر قرار دهد.

به مخاطب اطلاعاتی درباره این که اغلب ابرقدرت ها علاقه مندند که جنگ و درگیری در سایر کشورها وجود داشته باشد، ارایه نمی کنند.

درباره تلاش هایی که برای صلح می شود ، مطالب زیادی در اختیار مخاطب قرار نمی دهند و اقدامات صلح طلبانه ماندگار و موفق را پیگیری نمی کنند.

توضیحی درباره ترکیب آتش بس و صلح به مخاطب ارایه نمی دهند.

*یوهان گالتونگ 84 ساله در زمان جنگ جهانی دوم پدرش توسط نازی ها دستگیر شده بود. او بعد از این واقعه به مطالعه درباره راه های جلوگیری از جنگ و خشونت پرداخت و وقتی هم برای سربازی رفتن آماده می شد از به دست گرفتن تفنگ سر باز زد و پیشنهاد کرد که به جای حمل سلاح ، خدمات بشردوستانه انجام دهد که به 6 ماه حبس محکوم شد . او بعد از پایان محکومیت راهی هند شد تا به مطالعه آثار گاندی بپردازد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.