31 تیر 1393

کیهان، رکورددار دریافت یارانه از دولت احمدی‌نژاد

31 تیر 1393

دویچه وله

وزارت ارشاد در واکنش به خبرهای منتشر شده درباره یارانه‌ی نشریه‌ها در دوران احمدی‌نژاد فهرست کامل پرداخت یارانه‌ها را منتشر کرد. روزنامه کیهان و روزنامه دولتی ایران در صدر این فهرست قرار دارند.

از زمان تشکیل دولت یازدهم گمانه‌زنی‌های مختلفی درباره میزان یارانه مطبوعات در دو دولت قبلی مطرح شده و آمار و ارقام گوناگونی نیز درباره این یارانه‌ها در رسانه‌ها انتشار یافته است.

معاونت امور مطبوعاتی و رسانه‌ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جدول کامل یارانه‌های پرداختی به روزنامه‌ها در فاصله سال‌های ۸۴ تا ۹۱ را منتشر کرده و ارقام مغایر با آن را "فاقد صحت" خوانده است.

خبرگزاری ایسنا، دوشنبه (۳۰ تیر / ۲۱ ژوئیه) با استناد به این جدول گزارش داد که هر یک از روزنامه‌های "کیهان" و "ایران" در دوران محمود احمدی‌نژاد بیش از ده میلیارد تومان یارانه دریافت کرده‌اند.

یک سوم کل یارانه‌ها برای هفت نشریه

روزنامه کیهان با مسئولیت حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در موسسه کیهان منتشر می‌شود و در محافل سیاسی به سخنگوی غیر رسمی دفتر علی خامنه‌ای مشهور است.

مطابق فهرست وزارت ارشاد، مطبوعات در سال‌های ۸۴ و ۸۵ سهمیه ارزی دریافت کرده‌اند و مجموع یارانه‌های پرداختی در شش سال بعد بیش از ۱۱۰ میلیارد تومان بوده است.

در سال ۸۵ کیهان ۸۵۰ هزار دلار یارانه دریافت کرد. این رقم صد هزار دلار بیش از یارانه‌ای است که در همین سال به موسسه ایران، ارگان رسانه‌ای دولت پرداخت شده است. در سال پایانی دولت دهم (سال ۹۱) یک سوم کل یارانه‌ای که به ۱۷۱ روزنامه اختصاص داشت به هفت نشریه‌ی کیهان، ایران، جام‌جم، جوان، رسالت، اطلاعات و وطن امروز پرداخت شده است.

خبرگزاری ایسنا می‌نویسد: «روزنامه‌ی "وطن امروز" [متعلق به مهرداد بذرپاش] در ۵ سال حیات خود در دولت احمدی‌نژاد، بیش از ۲ میلیارد و ۶۴۵ میلیون تومان دریافتی داشته، این در حالی است که برای نمونه، روزنامه‌ی "شرق" در هشت سال، تنها ۵۷۵ میلیون تومان یارانه دریافت کرده است.»

یک میلیون دلار سهمیه ارزی روزنامه شرق

این تصویر چندان با واقعیت همخوان نیست؛ گرچه نشریه‌های وابسته به دولت و نهادهای حکومتی بیشترین یارانه را دریافت کرده‌اند، روزنامه‌های جناح اصلاح‌طلبان حکومت نیز چندان از این بذل و بخشش‌ها بی‌نصیب نبوده‌اند.

فهرست رسمی وزارت ارشاد نشان می‌دهد که روزنامه شرق در دو سال ۸۴ و ۸۵ یک میلیون دلار دریافتی داشته است. خود خبرگزاری ایسنا روزنامه‌های شرق، ابتکار و مردم‌سالاری را جزو ۱۲ روزنامه‌ای نام برده که یک ششم از کل یارانه سال ۹۱ را به خود اختصاص داده‌اند.

روزنامه اعتماد که صاحب امتیاز آن الیاس حضرتی، عضو حزب اعتماد ملی است در دو سال نخست دولت نهم ۳۶۵ هزار دلار دریافت کرده است. این روزنامه اسفند ۸۸ توقیف شد و خرداد ۹۰ انتشار خود را دوباره از سر گرفت.

معاونت امور مطبوعاتی وزارت ارشاد تاکید می‌کند که در سال‌های ۸۴ و ۸۵ علاوه بر سهمیه ارزی به روزنامه‌ها حواله کاغذ نیز داده شده که در فهرست یاد شده به آن اشاره‌ای نمی‌شود. این فهرست فقط به روزنامه‌ها اختصاص دارد و یارانه دیگر نشریه‌ها را مشخص نکرده است.

یارانه روزنامه سپاه، ۱۱ برابر روزنامه همشهری

سایت خبری فرارو هفته‌ی گذشته (۲۵ تیر) و پیش از انتشار رسمی جدول یارانه‌ی مطبوعات در دوران احمدی‌نژاد، بخش‌هایی از آن را منتشر کرد و نوشت، "شاید مطالعه این گزارش اختصاصی به درک بهتر دلواپسی این روزهای برخی مطبوعات، کمک کند".

"دلواپسان" عنوانی است که منتقدان سیاست خارجی دولت حسن روحانی و مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ به خود می‌دهند. روزنامه‌های متعلق به این طیف در صدر جدول یارانه‌بگیران دولت‌های نهم و دهم قرار دارند.

بنابر این گزارش حدود یک چهارم از ۲۰ میلیارد تومان یارانه‌ای که وزارت ارشاد در سال ۸۸ پرداخت کرده به دو روزنامه کیهان و ایران اختصاص یافته است.

در سال ۸۸ روزنامه کیهان با تیراژی کمتر از پنجاه هزار نسخه ۲ میلیارد و ۵۶۰ میلیون تومان یارانه دریافت کرده و از این نظر رکورد‌دار تمام سال‌های گذشته است.

بر اساس این گزارش، روزنامه جوان، وابسته به سپاه پاسداران، در فاصله سال‌های ۸۸ تا ۹۰ بیش از دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان یارانه دریافت کرد. این رقم ۱۱ برابر یارانه روزنامه همشهری است که از پرتیراژ‌ترین روزنامه‌های ایران محسوب می‌شود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)