27 تیر 1393

«پروژه صفر» گوگل؛ حمایت از کاربران در برابر هکرها و دولت‌ها

27 تیر 1393

دویچه وله

گوگل تیمی از هکرها و متخصصان امنیتی تشکیل داده تا در مواقع ضروری بتوانند از کاربران در برابر حملات سازمان‌یافته هکرها و دولت‌ها حمایت کنند. این تیم ویژه فعالیت خود را با عنوان "پروژه صفر" در گوگل آغاز کرده است.

آسیب‌پذیری‌های امنیتی دغدغه‌ای بزرگ و پایان‌ناپذیر برای همه شر‌کت‌های است که در تکنولوژی‌های آنلاین در جهان‌ تاثیرگذار هستند٬ چون زندگی دیجیتال کاربران را در معرض تهدیدات جدی قرار می‌دهند. کمپانی گوگل برای مقابله با این تهدیدات٬ گروهی از متخصصان و "سوپرقهرمانان دنیای امنیت" را به خدمت گرفته تا در قالب "پروژه صفر" (Project Zero) بر کشف و خنثی‌سازی باگ‌ها و آسیب‌پذیری‌های امنیتی متمرکز شوند.

مجله فن‌آوری "وایرد" گزارش داده که ماموریت اصلی این گروه کشف ضعف‌ها و حفره‌های امنیتی است و این ماموریت تنها به سرویس‌های گوگل محدود نمی‌شود. آنها روی همه سرویس‌ها و برنامه‌های رایج در جهان کار می‌کنند تا با کشف آسیب‌پذیری‌ها و خنثی‌سازی آنها٬ امنیت کاربران را در برابر حملاتی که از جانب هکرها یا نفوذگران تحت فرمان دولت‌هاست٬ تامین کنند.

کریس ایوانس٬ مدیر گروه پژوهشی که این تیم را تشکیل داده٬ در یادداشتی در وبلاگ رسمی گوگل نوشت: «شما باید بدون هراس از این‌که مجرمان سایبری یا عناصر تحت حمایت دولت‌ها از ضعف‌های امنیتی برای آلوده کردن سیستم‌تان استفاده می‌کنند٬ یا ارتباطات‌تان را زیر نظر می‌گیرند٬ بتوانید از اینترنت بهره ببرید.» او افزود: «در حملات سازمان‌یافته علیه فعالان حقوق بشر و نیز در جاسوسی صنعتی اقداماتی انجام می‌شود که برای مقابله با آن می‌توان کارهای بسیاری انجام داد.»

هکرها در برابر هکرها

برای کاستن از هراس کاربران در سراسر جهان٬ گوگل جمعی از زبده‌ترین و کارآمدترین هکرهای دنیا را گرد هم آورده تا با اسکن کردن منظم کدهایی که هر روزه کسر بزرگی از کاربران از آنها استفاده می‌کنند آسیب‌پذیری‌ها را بیابند و راه‌های مقابله با آن را به سرعت در اختیار کاربران قرار دهند.

اسم "پروژه صفر" که در آن گوگل تلاش می‌کند تا با بهره‌گیری از این هکرهای کارآمد راه نفوذ دیگر مجرمان سایبری را ببندد هم با الهام از نام آسیب‌پذیری‌هایی ساخته شده که برای اولین بار کشف می‌شوند و پیش از آن کسی درباره آن اطلاعاتی ندارد. در اصطلاح فنی دنیای امنیت به این حفره‌ها "آسیب‌پذیری‌های روز صفر" (Zero Day) گفته می‌شود.

گوگل گفته که هکرهای "پروژه صفر" با شفافیت کامل عمل خواهند کرد. در این پروژه اگر هکرهای تحت حمایت گوگل در نرم‌افزارها و سرویس‌های دیگر کمپانی‌ها حفره‌ها و آسیب‌پذیری‌هایی بیابند پیش از هر اقدام دیگری مسئولان امنیتی آن کمپانی‌ها را باخبر خواهند کرد و در صورتی که آنها واکنش سریعی برای حل‌وفصل آن نشان ندهند٬ گوگل به‌صورت عمومی گزارش مرتبط با آن را منتشر خواهد کرد.

سوپرقهرمانان امنیت گوگل تا کنون باگ‌هایی در سیستم‌عامل اپل برای آی‌فون و آی‌پد (iOS) و نیز در برنامه کشف بدافزار مایکروسافت یافته‌اند. این ابتکار گوگل در واقع ادامه راه سازمان‌های غیردولتی و غیرانتفاعی نظیر بنیاد EFF است که با آگاهی‌بخشی درباره آسیب‌پذیری‌های دنیای آنلاین تلاش می‌کنند تا امنیت کاربران را تقویت کنند و حریم خصوصی آنها را از گزند تهدیدات سایبری دور نگه دارند.

حالا ظرفیت‌های عظیم کمپانی گوگل به فعالان دنیای امنیت این امکان را خواهد داد که با توسعه چشمگیر فعالیت‌های خود٬ گام‌های بلندی در مسیر افزایش امنیت و کاهش ریسک‌ها در جهان مجازی بردارند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)