26 تیر 1393

کدام شبکه اجتماعی برنده جام جهانی شد

26 تیر 1393

تک نویس-مریم دهستان:

آلمانی‌ها جام ۲۰۱۴ را به خانه بردند اما این فیس‌بوک و رقیبش توییتر بودند که تلاش می‌کردند هیجان بیشتری را به کامپیوتر خانه‌ها و گوشی‌های موبایل کاربران انتقال دهند. جام جهانی فوتبال سال ۲۰۱۴ با قهرمانی تیم ملی آلمان به پایان رسید اما این جام در فضای مجازی بازیکنان دیگری داشت. دو شبکه اجتماعی فیس‌بوک و توییتر از مدت‌ها قبل در رقابتی تنگاتنگ برای جذب کاربران برنامه‌ریزی کرده و تلاش داشتند که مخاطبان را به سمت خود بکشانند.

به گزارش مشبل، فیس‌بوک روز دوشنبه اعلام کرد که سه میلیارد واکنش اجتماعی (شامل لایک، پست و کامنت) در رابطه با بازی‌های جام از ۳۵۰ میلیون کاربر دریافت کرده و در مقایسه، توییتر از ۶۷۲ میلیون توییت مرتبط با جام جهانی فوتبال در طول مدت برگزاری بازی‌ها خبر داده است.

اگرچه از لحاظ کمّی فیس‌بوک را می‌توان برنده این رقابت دانست اما با توجه به این‌که کاربران توییتر حدود پنج‌برابر کمتر از فیس‌بوک هستند، این شبکه نیز در حد و اندازه خود موفق به جذب مخاطب شده است.

برای توییتر، این جام به‌نوعی می‌توانست نجات‌دهنده باشد. ارزش سهام پرنده کوچک آن‌گونه که در ماه نوامبر گذشته اعلام شد، به دلیل نگرانی سرمایه‌گذاران از کاهش میزان رشد آن، پایین آمده بود. همان‌طور که بسیاری از تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده بودند، جام جهانی توانست –دست‌کم در کوتاه‌مدت- میزان مشارکت کاربران در توییتر را بالا ببرد. شان رایان مدیر بخش موبایل و اجتماعی JC Penny معتقد است که گفت‌وگوهای زنده و لحظه‌ای درباره جام جهانی بیشتر در توییتر انجام می‌شد.

برای فیس‌بوک که لقب بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی دنیا را یدک می‌کشد، مساله‌ای حیاتی به‌مانند توییتر وجود نداشت و این شبکه در واقع بار دیگر قدرت خود را به رخ رقبای ضعیف‌ترش کشید.

در مجموع شاید بتوان گفت که نه فیس‌بوک و نه توییتر آن‌قدر که خود انتظار داشتند، نتوانستند آمار مشارکت کاربران را بالا ببرند اما به هر حال هر دوی آن‌ها در کوتاه‌مدت حجم بزرگ‌تری از مشارکت را نسبت به ماه‌های عادی سال تجربه کردند. شاید هر دوی آن‌ها را بتوان برنده جام جهانی در فضای مجازی دانست؛ برنده‌هایی که احتمالاً از دمیدن داور در سوت پایان بازی فینال چندان خوشحال نیستند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)