9 مرداد 1393

رستاخیز دیجیتال و ترافیک اخبار در آمریکا

9 مرداد 1393

مترجم: انوشه جاوید/خبرنگاران ایران

«وایس » یک شرکت رسانه ای است که از جوانانی حمایت می ‌کند که از اخبار آنها با پس‌ زمینه طرز سخن گفتن عامیانه و هیپ هاپ خوش‌ شان می آید. [سفیر] این موسسه به خانه «ویکتور یانکوویچ»، رییس جمهور برکنار شده اوکراین سفر کرد و ویدئویی آنلاین از آن مکان منتشر کرد. خبرنگار با لحنی کنایه ‌آمیز رو به دوربین می گوید: «اینجا شبیه یک پارک با موضوع عجیب و غریب دیکتاتوری است.»

گزارش جدیدی از مرکز تحقیقاتی پیو (Pew Research Cent)نشان می دهد اکنون یک سوم آمریکایی ها اخبار ویدئویی آنلاین مشاهده می کنند، درست به همین میزان اخبار را در تلویزیون‌های کابلی تماشا می کنند. نیمی از افراد در رده سنی ۱۸ تا ۲۹ سال نیز اخبار ویدئویی را تماشا می کنند. در سال های گذشته گزارش «وضعیت رسانه خبری» این موسسه غم انگیز و شامل شرح مشاغل از دست رفته و کاهش بودجه های خبری بود. در هر حال به نظر می رسد موسسه پیو برای ارائه گزارش امسال خود قدری خوش بین تر باشد و به تعداد زیاد سرویس های خبری دیجیتال اشاره می کند. مانند کانال خبری آنلاین وایس که به تازگی توسعه یافته است. طبق گزارش پیو حدود پنج هزار شغل تمام وقت در ۴۵۸ شرکت اخبار دیجیتالی ایجاد شده اند.

بسیاری از شرکت های خبری آنلاین خبرنگاران برجسته ای از انتشارات بزرگ مانند نیویورک تایمز و واشنگتن پست استخدام کرده اند و اکنون در حال تاسیس دفاتری در سراسر دنیا هستند (هرچند که تعداد آنها به اندازه دفاتر روزنامه ها نیست).

شرکت های خبری دیجیتال قبلا مقالات کمی علاوه بر گزارش های معمولی روزنامه ها منتشر می کردند اما اکنون آنها مقالات آنلاین اختصاصی بیشتری تولید می کنند. سال گذشته بیزنس اینسایدر (یک سایت اخبار اقتصادی) پروفایلی از «ماریسا مایر»، رییس یاهو منتشر کرد. این گزارش ۲۳ هزار کلمه ای به اندازه یک رمان طولانی بود. «هنری بلادگت»، رییس این وب سایت می گوید: «در فضای آنلاین می توان این گزارش را منتشر کرد؛ اما انتشار آن در مجله، شما را ورشکست می کند.»

بازفید که قبلا به دلیل کیلک‌ های طمعه ای آنلاین معروف بود اکنون ادعا می‌کند ۱۷۰ کارمند تمام وقت دارد از جمله «مارک شوفس»، برنده جایزه پولیتزر که برای ایجاد تیم تحقیقاتی جدید استخدام شده است.

هزینه های کمتر دلیل اصلی آن است که چرا تعداد زیادی شرکت های آنلاین مانند برنامه های نوپای «سیلیکون ولی» افتتاح می شوند. «کن داکتر»، یکی از تحلیلگران روزنامه معتقد است هزینه ارائه یک سایت خبری معتبر پنج دلار است. سرمایه گذاران و کلکسیونرها در صنعت اخبار سرمایه گذاری می کنند. «پی یر امیدیار»، موسس eBay ۲۵۰ میلیون دلار در یک رسانه غیرانتفاعی جدید به نام First Look Media سرمایه گذاری کرده است. تمام این موارد امید را به صنعت بحران زده تزریق می‌ کند. ماه گذشته «مارک اندرسون» یکی از سرمایه گذاران بازاری پیش بینی کرد روزنامه نگاری وارد عصر طلایی شده است و صنعت خبر ۱۰ یا صد برابر می شود.

حداقل می توان گفت صنعت روزنامه نگاری مشارکتی تر شده است. نتایج تحقیق پیو نشان می دهد نیمی از کاربران رسانه های اجتماعی اخبار یا ویدئو را منتشر و درباره آن اظهار نظر می کنند.

حدود هفت درصد آمریکایی های بزرگسال ویدئوهای خبری خود یا سایت خبری معتبر را منتشر می کنند. ویژگی های فعال نیز عملکرد خوبی دارند. سال گذشته محبوب ترین مقاله نیویورک تایمز مجموعه سوالاتی بود که افراد می توانستند به وسیله آن مشخص کنند بیشتر شبیه یک ساکن لس آنجلس صحبت می کنند یا ساکن لوییزیانا.

البته چند خبر خوب با استقبال مواجه می شود؛ اما تحریریه های خبر همچنان فعالیت اصلی در این صنعت را انجام می دهند. اوج گرفتن شرکت های رسانه دیجیتال کمک کمی به احیای پوشش های خبری محلی کرده است که از تعطیلی بسیاری از روزنامه های محلی رنج می برد. شیوه روایی بلند شرکت های خبری دیجیتال و روزنامه نگاری تحقیقی ممکن است توجهات را به خود جلب کند؛ اما احتمالش کم است جبران پروژه هایی کنند که به دلیل مشکلات بودجه ای دیگر در تحریریه های قدیمی اتفاق نمی افتد.

کاربران فیس بوک ممکن است اخبار را بخوانند اما اگر آنها از فیس بوک مشترک سایت خبری شوند، به طور متوسط ماهانه یک دقیقه و نیم آن را کنترل می کنند. این آمار یک سوم زمانی است که بازدیدکنندگان در صورت ورود مستقیم به وب سایت روزنامه صرف مطالعه اخبار می کنند. ممکن است روند ویدئوهای دیجتال نیز درحال رشد باشد اما تبلیغات آن فقط حدود ۱۰ درصد تمام عایدی تبلیغات دیجیتال است و رشد نمایش آنها نیز کمتر شده است.

حتی اخبار تلویزیونی نیز دوران خوشی را سپری نمی کنند. در سال ۲۰۱۳ میلادی سه کانال خبری بزرگ کابلی (سی.ان.ان، فاکس و ام.اس.ان.بی.سی) حدود ۱۱ درصد کل تماشاچی ‌های خود را در ساعات اوج تماشا از دست دادند.

«ایم میچل»، مدیر تحقیقات روزنامه نگاری پیو می گوید: «صنعت اخبار امروز مانند قانون سوم حرکت نیوتون است. برای هر عملی یک عکس العمل قدرتمند وجود دارد. ممکن است توجهات به سوی روند آنلاین گرویده باشد اما جاذبه هنوز هم همه را به سمت زمین می کشاند.»

از سوی دیگر بعد از انتشار گزارش موسسه تحقیقاتی پیو، سایت آزمایشگاه روزنامه نگاری نیمن با برخی از روزنامه نگاران در این باره گفت و گو کرده است.

این سایت در بخشی از گزارش خود می نویسد:

به نظر می آید گزارش تحلیلی ‌داده های متنوع پروژه سالانه روزنامه نگاری موسسه تحقیقاتی پیو درباره صنعت اخبار (وضعیت گزارش‌دهی رسانه های خبری) پس از چند سال تیره و تار، بالاخره امسال لحنی خوش بینانه و کاملا واضح داشت. به طوری که «برایان استلتر » خبرنگار سی.ان.ان (CNN) اذعان کرده است، براساس آمار موسسه پیو در سال ۲۰۱۳ میلادی بیش از پنج هزار شغل در حوزه خبرنگاری ایجاد شده که مربوط به ۴۰۰ سازمان خبری دیجیتال نوپا هستند. این در حالی است که در سال ۲۰۱۳ میلادی حداقل ۳۰۰ میلیون دلار در رسانه های خبری نوپای دیجیتال سرمایه گذاری شده است.

«الن موری » رییس موسسه پیو چند دلیل برای لحن خوش بینانه این گزارش بیان کرده است که از این میان می توان به افزایش میزان بازدید از اخبار در دستگاه های موبایل و رسانه های اجتماعی اشاره کرد. از سوی دیگر «پیت کشمور » از موسسه مشابل ( Mashable) از تلاش های روز افزون برای افزایش امکان و میزان دسترسی به اخبار به روز و لحظه به لحظه تقدیر کرده است. «ریم رایدر »، از یو.اس‌.ای‌ تودی (USA Today) نیز علنا اشتیاق خود برای رشد روزنامه نگاری آنلاین ابراز داشته، اما در کنار آن از نگرانی هایش درباره آینده روزنامه نگاری محلی نیز صحبت کرده است.

«اریک نیوتن »، از بنیاد نایت (Knight Foundation) در این باره معتقد است: «خبرنگاران دانشجو بخش مهمی از فعالیت های جدیدی هستند که در حوزه روزنامه نگاری محلی دیده می‌شوند و نباید در مطالعات این چنینی از قلم بیفتند.»

«پل فرهی »، روزنامه نگار ارشد واشنگتن پست (The Washington Post) با نگاهی عمیق تر به رکود روزنامه نگاری محلی، اشاره می کند: «بزرگ ترین سرمایه گذاری در اخبار دیجیتال در حوزه سازمان های خبری نوپاست که مخاطب های وسیع و بدون مرز را در برمی گیرد و به این ترتیب به طور کل از اخبار جامعه دور می شود.»

از سوی دیگر «لوسیا موزس» خبرنگار دیجی.دی (Digiday) با رویکردی بدبینانه نسبت به این گزارش می‌ گوید: «نباید به این اعداد و ارقام خیلی هم خوشبینانه نگاه کرد. عایدی تازه فقط بخش کمی از سرمایه گذاری کلی روزنامه نگاری را تشکیل می دهد و به این ترتیب صنعت تولید خبر به شدت وابسته به تبلیغات می ماند. از سوی دیگر با وجود ۵ هزار شغل ایجاد شده، هنوز هم راه درازی برای پر کردن مشاغلی در راه است که از بین رفته اند.»

این در حالی است که «ریک ادموندز » از موسسه پوینتر (Poynter) اشاره می کند با وجود این رکود، صنعت روزنامه هنوز هم بیش از نصف عایدی صنعت اخبار را تامین می کند. اخبار تلویزیونی (محلی، کابلی یا شبکه) عایدی بسیار کمتری دارند.

«جاستین الیس » از لب (The Lab) معتقد است سال ۳۰۱۳ و به دنبال آن ۲۰۱۴ میلادی، زمان تحول مالکیت در اخبار تلویزیونی محلی و همین طور رشد ویدئوهای آنلاین است. «سام کرکلند » از پوینتر نیز با تایید اظهارات الیس اشاره می کند این رشد به اندازه پیش بینی شده نخواهد بود هرچند مخاطبان اخبار ویدئویی اصولا جوانان هستند.

«پاتریک سیتز » از اینوستر (بیزنس دیلی) درباره نقش فیس بوک در عادت های مصرف خبری جوانان جزییات بیشتری را بیان می کند و می گوید: «بحث درباره شایستگی (جست‌ و جو برای ترافیک خبری) حرکت به سمت افزایش ترافیک خبری صرف در فعالیت های خبری آنلاین مدت طولانی است که انجام می شود. این روند به شیوه ای نوین در سازمان های خبری سنتی پیگیری می شود.»

منابع:

این مطلب از دو سایت زیر ترجمه و خلاصه شده است:

- اکونومیست

- آزمایشگاه روزنامه نگاری نیمن

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • نوآوری‌های خبر‌نگاران در فضای خشونت‌بار مکزیک

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران- گزارش‌گران محلی مانند اسپینوزا با بزرگ‌ترین خطرات مواجه‌اند. مشکلات اسپینوزا زمانی شروع شد که در سال ۲۰۱۲ یک مقام رسمی دولت به او گفت یا دست از پوشش اعتراضات دانشجویی بردارد یا «به سرنوشت رِجینا دچار می‌شود». که اشاره‌ی او به رجینا مارتینِز گزارش‌گر پروسسو بود که همان سال در خانه‌اش در خَلَپه خفه‌اش کرده بودند. مقامات رسمی مرگ او را به دزدان نسبت دادند اما اسپینوزا و سایر روزنامه‌نگاران معتقد بودند که دلیل قتل او گزارش‌ جرائم است. در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.

 • روزنامه‌نگاری روباتی: آینده به سرعت از راه می‌رسد

  3 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-روبات ها می توانند از طریق بانک عظیمی از متن های قابل مقایسه‌ که برای تولیدشان هزینه زیادی پرداخت شده است، زبان آموزی کنند. آن ها از راه مقایسه ی گزارش هایی که در طول دهه ها توسط اتحادیه ی اروپا و سازمان ملل تهیه شده‌اند و با صرف هزینه های گزاف توسط انسان به زبان های مختلف ترجمه شده اند، ترجمه به زبان های مختلف را انجام می دهند. وقتی از آنان ترجمه ای درخواست می شود، این ترجمه های از قبل انجام شده را برای یافتن الگوهای مشابه یا بخش‌هایی که بتوانند آنان را به هم وصل کنند، جست وجو می کنند.روبات ها درها را به روی کمپانی‌های جدید خبری خواهند گشود که وقتی نظم اوضاع به هم می‌ریزد، سر میرسند و قادرند فن آوری را آنگونه که مناسب است به کار گیرند.

 • بهشت امن ترکیه برای روزنامه‌نگاران خارجی جهنم می‌شود

  13 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-برای سال‌ها ترکیه به‌عنوان بهشت امن روزنامه‌نگاران آزاد و محل و مرکزی باثبات و با فضایی امن برای روزنامه‌نگاران خارجی بود. آن‌ها می‌خواستند حوادث بعد از بهار عربی را پوشش دهند. اما از زمانی که روزنامه‌نگاران خارجی بحران‌های متعدد دولت ترکیه را پوشش خبری دادند و گزارش‌هایی درباره تظاهرات پارک گیزی استانبول در سال 2013 و واقعه نگران‌کننده معدنچیان در سال 2014، نوشتند، مورد تهدید مستقیم قرار گرفتند. مقامات ترکیه درحالی‌که خبرهای قابل‌قبول و قابل استنادی درباره درگیری‌های جنگجویان کرد با نیروهای داعش و دیگر گروه‌های درگیر در عراق و سوریه، وجود داشت، با دستور کتبی، از روزنامه‌نگاران خارجی خواستند که دراین‌باره سکوت کنند.