25 تیر 1393

نقش "اینستاگرام" در مذاکرات هسته‌ای

25 تیر 1393

گروه سیاسی سایت تدبیر

اگر سفر سریع "جان کری" وزیر امور خارجه امریکا و حضور "ویلیام برنز" معاون او به همراه "وندی شرمن" مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه در ششمین دور مذاکرات هسته ای با ایران یکی از جالب توجه ترین نکات این دور از مذاکرات باشد، قطعا موضوع متفاوت دیگر این دور از مذاکرات استفاده طرفین شرکت کننده در مذاکرات از ابزار "اینستاگرام" بوده است.

به گزارش "تدبیر"، ثبت صحنه مذاکره وزرای امور خارجه ایران و امریکا به همراه معاونان شان پس از سه دهه قطع روابط دیپلماتیک میان تهران و واشنگتن موضوعی بود که ششمین دور مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 سبب به وقوع پیوستن آن شد. با این حال، انتشار عکس های مذاکره مقام های ایرانی و امریکایی و اروپایی پشت درهای بسته توسط خبرنگاران امکان پذیر نبود و این خود مذاکره کنندگان بودند که آن را در "اینستاگرام" به اشتراک گذاشتند.

نخستین تصویر منتشر شده از ششمین دور مذاکرات در شبکه های اجتماعی توسط "مایکل مان" سخنگوی "کاترین اشتون" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام شد. در عکسی که توسط "مان" منتشر شده "حسین فریدون" برادر "حسن روحانی" در کنار "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران دیده می شود. انتشار این تصویر و حضور برادر رییس جمهوری ایران در این دور از مذاکرات هسته ای توجه رسانه های بین المللی از جمله خبرگزاری "بلومبرگ" و نشریه "الشرق الاوسط" را به سوی خود جلب کرد.

"فریدون مجلسی" کارشناس مسائل سیاسی و بین المللی در مصاحبه با "الشرق الاوسط" ضمن اشاره به این موضوع اظهار داشته که حضور "حسین فریدون" در این دور از مذاکرات نشان دهنده جدیت تیم مذاکره برای دستیابی به توافق هسته ای با طرفین غربی است چرا که او سال ها به عنوان دیپلمات در نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد فعالیت می کرده است. "بلومبرگ" نیز در گزارش خود اظهار داشت که "این مرد چشم و گوش حسن روحانی است."

نقش "عکس" در بازتاب رویدادهای این دور از مذاکرات هسته ای به انتشار تصویر میز مذاکره با حضور نمایندگان ایران و قدرت های غربی توسط سخنگوی "اشتون" محدود نماند. سایت "مشیبل" با انتشار تصویری از "عباس عراقچی" مذاکره کننده ارشد تیم هسته ای جمهوری اسلامی ایران که در حال عکس برداری است به شوخی می نویسد:"عراقچی" دیپلمات ایرانی گوشی خود را از جیبش درآورد و از "جان کری" "ویلیام برنز" عکس گرفت. او این عکس را در حساب کاربری خود در "اینستاگرام" قرار داد. "نریمان قریب" پژوهشگر ایرانی در لندن نخستین کسی بود که صحنه عکسبرداری عراقچی را در صفحه کاربری اش منتشر کرد. او به شوخی نوشته است:"داره ازش عکس می گیره یواشکی".

این سایت تحلیلی در پایان اشاره می کند "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران پیش تر در دیدار با بازیکنان تیم ملی ایران و انتشار عکس این دیدار در توئیتر از فوتبالیست های ایرانی خواست تا در شبکه های اجتماعی فعال تر شوند. این سایت هم چنین به انتشار عکس هایی از تمتاشای مسابقه فوتبال ایران و نیجریه در جریان مسابقات جام جهانی توسط "ظریف" اشاره می کند. "مشیبل" در این باره می نویسد:"اینستاگرام" یکی از شبکه های اجتماعی است که در ایران قابل دسترس است."

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)