22 تیر 1393

ماهواره‌ها به کمک کشورهای با اینترنت کم‌سرعت می‌آیند

22 تیر 1393

دویچه وله

میلیاردها انسان در جهان هنوز به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارند. اکنون قرار است یک شبکه ماهواره‌ای تازه، زمینه تکنولوژیک برای ارائه اینترنت با پهنای باند بیشتر در کشورهای در حال رشد را فراهم کند.

یک موشک روسی سایوز از مرکز فضایی گویان فرانسه در آمریکای جنوبی، به همراه ۴ ماهواره برای سیستم O3b با موفقیت به فضا پرتاب شد. این ۴ ماهواره، بخشی از پروژه‌ای است که قرار است از طریق آن حدود ۱۵۰ کشور در حال رشد به اینترت پرسرعت دسترسی پیدا کنند؛ کشورهایی که تاکنون می‌باید با اینترنت کم‌سرعت دست و پنجه نرم کنند.

اینترنت پرسرعت برای "۳ میلیارد نفر دیگر"

به گفته مقامات مرکز فضایی گویان، ترکیب پایه‌ای این پروژه از طریق ماهواره‌های چهارگانه به زودی کامل و آماده راه‌اندازی می‌شود.

قرار است این شبکه‌ی ماهواره‌ای جدید در کشورهای قاره آفریقا، کشورهای شرق آسیا و آمریکای لاتین، اینترنت پرسرعت با قیمتی مناسب فراهم کند.

این تکنولوژی جدید می‌تواند به حدود ۳ میلیارد نفر کمک کند که تاکنون به اینترنت با پهنای باند گسترده دسترسی نداشتند. حتی از نام مردمی که دارای اینترنت پرسرعت نیستند در این پروژه یاد شده است. نام این پروژه O3b است؛ مخفف „Other 3 billion“ یعنی "سه میلیارد نفر دیگر" است.

تامین مالی پروژه

این پروژه عظیم توسط شرکت گوگل، نهاد اداره کننده ماهواره‌های اروپایی (Société Européenne des Satellites) SES و بانک بریتانیایی HSBC تامین می‌شود.

موشک روسی سایوز تاکنون موفقیت‌های بسیاری در زمینه حمل ونقل داشته و به عنوان یک وسیله حمل و نقل مطمئن به شمار می‌رود. هزینه حمل بارهای نیمه‌سنگین به فضا با این موشک، کمتر از هزینه حمل آنها با موشک بزرگ اروپایی آریانه (Ariane) است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)