21 تیر 1393

نامه اعتراضی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران به روحانی

21 تیر 1393

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران در نامه‌ای به رییس‌جمهوری نسبت به بی‌اعتنایی وزارت کار و رفاه اجتماعی در زمینه‌ی بازگشایی این انجمن، گله کرد.

نامه‌ی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران خطاب به حسن روحانی به این شرح است:

«جناب آقای دکتر روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با عرض سلام و احترام پس از گذشت بیش از یک سال از زمانی که با سخنان خود، امید بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران را در میان این قشر زحمتکش و خدوم بارور فرمودید، ناچاریم به عرض برسانیم که متأسفانه با وجود تلاش‌های متعددی که در این مدت به‌عمل آورده‌ایم، هیچ‌گونه اقدام عملی قانونی و واقعی در این زمینه از سوی وزارتخانه مسوول به‌عمل نیامده و مشکل این انجمن همچنان باقی است.

اگرچه حسب اخبار منتشره و گفت‌وگوهای به‌عمل آمده، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت اطلاعات نظر مساعد و مثبت خود برای بازگشایی دفتر انجمن را مکررا ابراز داشتند، اما در کمال تعجب و تأسف، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی که مطابق با قانون کار و مقررات وابسته مسوولیت قانونی اصلی را در این موضوع دارد، از هرگونه اقدام برای احقاق حقوق قانونی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران استنکاف داشته و حتی همه مکاتبات ما را هم بی‌پاسخ گذاشته است.

بی‌اعتنایی این وزارتخانه ما را ناگزیر کرده است، عرض حال سوی جنابعالی آوریم و استدعا کنیم که این وزارتخانه را به اجرای قانون و انجام تکالیف مقرر قانونی دلالت و موکدا یادآوری فرمایید که قصور یا تقصیر در رفع موانعی که این وزارتخانه از هفت سال پیش به ناروا و خلاف مقررات برای استمرار فعالیت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران (به‌عنوان بزرگ‌ترین تشکل صنفی تاریخ مطبوعات ایران) ایجاد کرده است، مغایر و مخالف با قانون حقوق شهروندی جامعه بزرگ و شریف و زحمتکش روزنامه‌نگاری کشور است. همان حقوق شهروندی که آن مقام محترم، چه در شعارهای انتخاباتی و چه در برنامه کاری خود همواره مورد تأکید قرار داده‌اند.

جناب آقای رییس‌جمهوری دست کم برای پیشگیری از شبهه‌افکنی احتمالی، این را نیز اضافه می‌کنیم که خود واقفیم، پلمپ دفتر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران پس از درخواست وزارت اطلاعات در سال 88 به‌دستور مقام محترم قضایی انجام شده است. بدیهی است فک پلمپ خارج از حدود اختیارات این قوه است و این امر ارتباطی به قوه مجریه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تکالیف آن‌ها نمی‌یابد. در این خصوص نیز انجمن امیدوار است مسوولان محترم قوه قضاییه نیز با بذل مساعدت نسبت به رفع مشکلات موجود و فک پلمپ دفتر انجمن اهتمام ورزند.

در پایان امیدواریم، حال که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ایستادگی در برابر حقوق قانونی روزنامه‌نگاران ایران کم‌ترین اراده‌ای برای پاسخ به تقاضاهای قانونی این انجمن نشان نمی‌دهد، مداخله و دستور مستقیم جنابعالی مبنی بر ارسال صورت‌جلسات آخرین مجامع عمومی انجمن جهت نشر در روزنامه رسمی و تمهید تشکیل مجمع عمومی جدید انجمن، هم راهگشای چشم‌های منتظر روزنامه‌نگاران و هم نشان‌دهنده‌ی اراده‌ی جدی رییس‌جمهور محترم به اجرای حقوق شهروندی باشد.

توفیقات روزافزون جنابعالی را از خدای متعال خواستاریم.

انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران»

منبع: ایسنا

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)