27 شهریور 1390

مادر هنرور شجاعی در گفت و گو با خبرنگاران ایران

یکسال بلاتکلیفی آرش هنرور شجاعی، وبلاگ نویس روحانی در اوین

27 شهریور 1390

«آرش هنرور شجاعی» یک وبلاگ نویس روحانی است که به خاطر مطالبی که در وبلاگش نوشته است اوایل آبان سال گذشته بازداشت شد و 5 ماه انفرادی بند وزارت اطلاعات(209) ، 3 ماه سلول دو نفره(209) و سپس حدود 3 ماه بند عمومی 350 را که هنوز هم ادامه دارد، در بدترین شرایط گذراند و هنوز بلاتکلیف است.

30 سال دارد و سه ماه از جلسه دادگاهش می گذرد و هنوز حکمی برایش صادر نشده است. مادرش نگران وضع جسمانی اوست که مرتب در زندان از هوش می رود و باید روزی 16- 17 تا قرص بخورد تا بتواند شرایط دشوار زندان را تحمل کند. می گوید:«پنج هفته دیگر یکسال از زندانی شدن پسرم می گذرد اما یک روز هم حتی طعم آزادی موقت را نچشیده است. مریض است و باید متخصص او را معاینه کند. »

سایت «خبرنگاران ایران» با مادر این وبلاگ نویس زندانی گفت و گویی انجام داده است:

- آخرین وضعیت پسرتان چگونه است؟

تقریبا سه ماه از جلسه دادگاهش گذشته و هنوز حکمی برایش صادر نشده و بلاتکلیف است .

- طبق قانون باید یک هفته بعد از تشکیل دادگاه حکم صادر شود. چطور برای ایشان هنوز حکمی صادر نشده است؟

این موضوع را من با وکیلش چندین و چند بار مطرح کردم اما گفت هنوز حکمی صادر نشده و دارند پرونده را بررسی می کنند . می گویند می خواهند صحت و سقم اتهامات را بسنجند.

- در کدام شعبه پرونده ایشان بررسی می شود؟

پرونده پسرم در دادگاه ویژه روحانیت بررسی شد و قاضی ایشان قاضی حسینی بود.

- اتهام هایی که به آقای هنرور زدند چه بود؟

اتهام های زیادی زدند. اتهام هایی که به بقیه هم می زنند. به اسم خودش وبلاگ می نوشت و مباحث علمی و دینی را مطرح می کرد . اصلا اتهام هایی که به او زدند در مطالب وبلاگش نیست، اما اصرار دارند که این مطالب در وبلاگش هست. از طرف دیگر اتهام جاسوسی هم به پسرم زدند چون زبان آلمانی و عربی بلد بود. می پرسیدند که از کجا بلدی؟ چون در موسسه گوته تحصیل می کرد، اما زمانی که پسرم به موسسه گوته می رفت یک نوجوان 16 ساله بود. درس می خواند. مدتی آلمان زندگی کرده است. آیا می شود گفت چون آلمان بوده جاسوس هست؟البته وکیل پسرم درباره این اتهام به خوبی دفاع کردند که رد شد.

- اتهام های دیگری هم بود؟

یکی از اتهام ها دین ستیزی و اروپایی کردن اسلام هست که اصلا با هیچ کدام از مطالب وبلاگ پسرم این اتهام تطابق ندارد. یکی از اتهام ها هم این بود که پسرم هرچی مدرک تحصیلی از حوزه دارد تقلبی است در حالیکه پسرم با نوار و سی دی و کتاب درس حوزوی و فقه خوانده و سپس امتحان داده و آنها از نظر سواد حوزوی او را تایید کردند.قاضی به من گفت که پسرم واقعا باسواد است و چندین بار امتحانش کرده اند . آرش هم زبان می داند و هم محقق است. هیچ ضرری به کسی وارد نکرده است.

- آیا اتهام ها فقط بر مبنای نوشته های وبلاگش بود؟

بله. اصل اتهام ها براساس نوشته های استخراج شده از وبلاگ آرش به او زده شده است. او وبلاگش را با اسم خودش می نوشت و بازدید کننده های زیادی داشت. هنوز هم نوشته های وبلاگش در محیط اینترنت است و دیگران می توانند درباره آن قضاوت کنند.

- شنیدیم که پسرتان بیمار است . لطفا در این باره هم توضیح دهید؟

تشنج پیدا کرده و قرص های ضد تشنج باید بخورد اگر نخورد یا دیر به دستش برسد غش می کند و زمین می خورد . یکبار بد جور زمین خورد و پایش مشکل پیدا کرد. با چوبدستی راه می رود و ناراحتی قلبی هم در زندان پیدا کرده است. الان از نظر سلامتی وضعیت خوبی ندارد.

-وضعیت جسمی ایشان در زندان ایجاد شده یا قبلا سابقه داشته است؟

چندین سال پیش یک حادثه ای پیش آمد و یک دفعه حالش بد شد و غش کرد که به بیمارستان منتقلش کردیم. سی تی اسکن شد. یک شب در بیمارستان بستری بود و اعلام کردند که مشکل فیزیکی ندارد و بر اثر فشار روحی و عصبی اینطوری شده است .این مشکل او کاملا حل شده بود و الان در زندان بدون شک دچار فشارهای عصبی شده و این جریان تشدید شده است. 5- 6 ماه توی انفرادی بودن این اتفاق ها را قطعا در پی خواهد داشت. الان روزی 16- 17 تا قرص می خورد و این موضوع من را بیشتر نگران کرده است.


- آبان ماه سال گذشته بازداشت شدند. درست است؟

بله و پنج هفته دیگر می شود یک سال که در زندان هست.

- ایشان در این مدت بازداشت موقت بودند؟

این ها را نمی دانم. از 6 آبان تا 26 اسفند 89 در انفرادی بود. بعد آن تا 25 خرداد ماه که دادگاهش برگزار شد در سلول دو نفره در 209 بود. بعد از دادگاه 15 روز در قرنطینه بود و بعد از آن به بند 350 اوین که الان زندانیان سیاسی در آن حضور دارند منتقل شد.

- آیا پیگیر بودید برای آزادی موقت؟

می گویند تا حکم صادر نشود نمی شود. با وکیل چندین بار مطرح کردم. به قاضی هم گفته ام که پسرم بیماری دارد و بیماری اش من را نگران می کند. داروها چون گران هست و بهداری اوین نمی تواند تهیه کند من از بیرون تهیه می کنم و برایش می برم. به قاضی گفتم اجازه دهد چند روز بیاید بیرون هم سالگرد فوت پدرش هست و هم درمان شود. او را نزد دکتر متخصص ببرم اما می گویند تا وقتی که حکم صادر نشود و یک سوم از حکم را نگذراند اجازه آزادی ندارد. ضمن اینکه من به وکیل گفتم که توان تهیه وثیقه ندارم اما می توانم کفیلش شوم و تعهد می دهم که بعد از درمانش به موقع برگردانمش زندان.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.