17 تیر 1393

گروه داعش در اینترنت چه می‌کند

17 تیر 1393

ایران وایر- سعید جعفری

هم‌زمان با شدت گرفتن جنگ در عراق، نیروهای «داعش» به استفاده تبلیغاتی از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی روی آورده‌اند. این گروه در هفته‌های گذشته با انتشار عکس‌های تکان‌دهنده، ویدیوهای تبلیغاتی و انتشار خبر درباره‌ تلاش‌های خود برای سرنگونی دولت عراق، یک جنگی روانی و تبلیغاتی در کنار نبرد در خاک عراق و سوریه به راه انداخته‌اند.

دولت عراق تصمیم گرفته برخی از آدرس های اینترنتی و برنامه های موبایل را در این کشور فیلتر کند تا مانع از فراگیرشدن پیام های داعش در اینترنت شود. با این حال، برخی گزارش ها از در دسترس بودن چندین وب‌سایت نیروهای داعش در این کشور خبر می‌دهند و پیام های آن ها هم‌چنان در اینترنت منتشر می شوند.

بر اساس گزارش هایی که دانشگاه تورنتو منتشر کرده، طی روزهای گذشته حدود ۲۰ وب‌سایت از سوی سه شرکت ارایه کننده اینترنت در عراق فیلتر شده‌اند که در میان آن ها شبکه‌های اجتماعی نظیر «تویيتر» و «فیس بوک» نیز وجود دارند.

این گزارش هم‌چنین می افزاید دولت عراق دسترسی به برخی از برنامه های موبایل هم‌چون «وایبر» و «واتس آپ» را نیز در این کشور ممنوع کرده است.

این محدودیت ها که برای کاهش توانایی داعش در اینترنت انجام شد، پس از آن رخ داد که این نیروها توانستند شهرهای موصل و تکریت را از کنترل دولت عراق خارج کنند.

این نیروها پس از این پیروزی های بزرگ، خبر آن را به همراه عکس در اینترنت منتشر کردند. برخی از این عکس ها حاوی کشتار بی رحمانه مخالفان بوده است.

نیروهای داعش از توییتر نیز استفاده موثری می کنند و راه‌کاری را برای منتشرکردن اخبار خود در آن انتخاب کرده اند که از سوی الگوریتم این وب‌سایت به عنوان «اسپم» شناخته نمی شوند. بسیاری از پیام های داعش از راه اپلیکیشنی به نام «فجر البشائر» در توییتر منتشر می شوند که از سوی خود این گروه ارایه شده است.

این برنامه پس از نصب در گوشی های اندرویدی و اتصال به اکانت توییتر فرد صاحب گوشی، پیام های داعش را پس از انتشار، در اکانت توییتر صاحب تلفن همراه منتشر می کند و به این ترتیب این پیام ها همه گیر می شوند.

«ج.ام.برگر» (J.M.Berger)، نویسنده و متخصص در زمینه رسانه های اجتماعی و افراط گرایی در این باره می گوید: « اکانت شما در بیش‌تر مواقع به شکل عادی کار می کند اما در زمان های مشخص، توییت های داعش را به همراه هزاران هزار اکانت دیگر منتشر می کند.»

برگر می افزاید این اپلیکیشن به داعش کمک می کند تا ترند هش‌تگ از پیش معین شده خود را در توییتر، در مکان خاص به دست آورده و پیام رسانی خویش را تقویت کند.

این تحلیل‌گر رسانه هم‌چنین می گوید شرکت های بزرگ آرزو دارند به خوبی داعش ظاهر شوند! او این موفقیت را حاصل ترکیب جاه طلبی های نظامی و بلندپروازی در ارتباطات عمومی می داند.

برخی از کاربران اینترنتی از توییتر انتظار دارند که بر اساس مقررات خود، توییت های این گروه را حذف کند. آن ها می گویند پیام های داعش، ترویج کننده خشونت و فعالیت های غیرقانونی هستند که بر خلاف مقررات استفاده از توییتر است. در همین حال، یک سخن‌گوی توییتر به بی بی سی گفته که آن ها در حال انجام این کار هستند.

اگرچه بسته شدن اکانت های توییتر نیروهای داعش، منجر به تضعیف این گروه نخواهد شد چون آن ها به راحتی می توانند بار دیگر با اکانتی جدید در این وب‌سایت اجتماعی ظاهر شوند و فعالیت خود را از سر گیرد.

بسیاری از تحلیل‌گران می گویند هرچند اقدام دولت عراق در منع دسترسی به برخی برنامه ها، گامی مثبت بوده اما در کل، اقدامی ضعیف است و در حال حاضر راه‌کاری برای جلوگیری از استفاده داعش از اینترنت، به ویژه توییتر وجود ندارد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)