17 تیر 1393

اعتراض روزنامه نگاران به بازداشت سراج‌الدین میردامادی

17 تیر 1393

۸۲ روزنامه‌نگار در بیانیه ای با اعتراض به ادامه ی بازداشت سراج‌الدین میردامادی در بند دوالف سپاه، مخالفت با آزادی این روزنامه نگار سبز کشورمان از سوی قوه‌قضاییه را غیرقانونی دانسته و روند رسیدگی به پرونده‌ی وی را برخلاف موازین حقوقی و فاقد شفافیت لازم خوانده اند.

به گزارش کلمه، روزنامه‌نگاران امضا‌کننده‌ی این نامه٬ ضمن محکوم کردن بازداشت سراج‌الدین میردامادی و تمامی روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای٬ از دولت و قوه‌قضاییه خواسته اند تا با رفع اتهام‌ها٬ تمامی روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای دربند را بدون هیچ قید و شرطی آزاد کنند.

سراج الدین میردامادی تابستان سال گذشته از فرانسه به کشور بازگشت و پاسپورت وی به محض ورود به کشور توسط نیروهای امنیتی ضبط و خود او نیز ممنوع الخروج شد. از سال پیش تا اردیبهشت ماه گذشته، او بارها برای بازجویی رفته بود تا اینکه ١٠ اردیبهشت در حالی که به شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین احضار شده بود، بازداشت شد.

میردامادی در رشته فقه و احکام اسلامی در مشهد تحصیل کرده و پس از آن به عنوان روزنامه نگار، در روزنامه جهان اسلام مشغول به کار شده است. وی عضو کمیته مرکزی دفتر تحکیم وحدت بود و مدتی نیز در سمت معاون اداره انتخابات وزارت کشور فعالیت کرد. میردامادی چندی بعد برای تحصیل در رشته کارشناسی ارشد ارتباطات به فرانسه رفت و سال گذشته به کشور بازگشت.

متن این نامه به شرح زیر است:

سراج میردامادی٬ روزنامه‌نگار ساکن پاریس٬ پس از انتخاب حسن روحانی به مقام ریاست‌جمهوری به ایران بازگشت٬ اما از بدو ورود با برخورد نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی مواجه شد تا در نهایت در تاریخ دهم اردیبهشت‌ ماه سال جاری در حالی ‌که برای ارایه‌ی «پاره‌ای از توضیحات» به شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین مراجعه کرده بود٬ بازداشت شد. او از زمان بازداشت تاکنون در بند ۲-الف سپاه پاسداران به سر می‌برد. نهادهای امنیتی میردامادی را به «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی» متهم کرده‌اند.

سراج‌الدین میردامادی به عنوان یک روزنامه‌نگار برای روایت بی‌طرفانه واقعیت تلاش کرده است. دستگیری٬ تداوم بازداشت و جلوگیری از آزادی وی، علاوه بر نقض بندهایی از قانون اساسی و آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب٬ در تضاد با مفاد اعلامیه جهانی حقوق‌بشر است. از سوی دیگرحسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران تاکنون چندین بار از ایرانیان خارج از کشور برای بازگشت به ایران دعوت کرده است. از جمله در دیدار با ایرانیان مقیم آمریکا و سپس در گزارش عملکرد صد روزه‌ی خود که ابراز امیدواری کرد «همه ایرانیان خارج از کشور به ایران برگردند». در نتیجه، ادامه این بازداشت نقض وعده‌های حسن روحانی در زمان تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری و سخنان وی پس از رسیدن به این مقام است.

ادامه‌ی بازداشت و مخالفت با آزادی سراج‌الدین میردامادی از سوی قوه‌قضاییه غیرقانونی و روند رسیدگی به پرونده‌ی نیز برخلاف موازین حقوقی و فاقد شفافیت لازم است. مساله‌ای که در بازداشت دیگر روزنامه‌نگاران و اهالی رسانه نیز تکرار شده است.

ما روزنامه‌نگاران امضا‌کننده‌ی این نامه٬ ضمن محکوم کردن بازداشت سراج‌الدین میردامادی و تمامی روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای٬ از دولت و قوه‌قضاییه می‌خواهیم تا با رفع اتهام‌ها٬ تمامی روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای دربند را بدون هیچ قید و شرطی آزاد کنند.

۱. ابوالقاسمی٬ مهرداد

۲. احمدی٬ محسن

۳. آذر٬ شبنم

۴. اسلامیه٬ سعیده

۵. آقازاده٬ محمد

۶. امیرشاهی٬ فرنوش

۷. امیری٬ نوشابه

۸. انصاری‌راد٬ رضا

۹. ایاز٬ لیدا

۱۰. بدیعی٬ مینو

۱۱. برآبادی٬ سعید

۱۲. بنیاد٬ تارا

۱۳. بهکام٬ سپیده

۱۴. بهکام٬ نگین

۱۵. بهمنی٬ آرش

۱۶. بهنود٬ مسعود

۱۷. تاجیک٬ مهدی

۱۸. تنگستانی٬ محمد

۱۹. توکلی٬ دلبر

۲۰. جامی٬ مهدی

۲۱. جعفری٬ مریم

۲۲. جمال‌پور٬ فاطمه

۲۳. حاجی‌حسینی٬ رضا

۲۴. حائری‌نژاد٬ فرید

۲۵. حسینی‌نژاد٬ لیدا

۲۶. حقیقت‌نژاد٬ رضا

۲۷. خسروی٬ مازیار

۲۸. خلجی٬ مصطفی

۲۹. خلعتبری٬ میترا

۳۰. خیری٬ همایون

۳۱. دوستدار٬ نعیمه

۳۲. رافت٬ احمد

۳۳. رستمی٬ نیلوفر

۳۴. رفیع‌زاده٬ شهرام

۳۵. رفیعی٬ رضا

۳۶. رمضان‌پور٬ علی‌اصغر

۳۷. روزبه٬ اردوان

۳۸. سحرخیز٬ عیسی

۳۹. سراب‌پور٬ سونیتا

۴۰. سروش٬ فریبرز

۴۱. شعردوست٬ صبا

۴۲. شکراللهی٬ رضا

۴۳. شمس٬ سعید

۴۴. شهرابی٬ شیما

۴۵. صارمی٬ نیوشا

۴۶. صمدبیگی، بهروز

۴۷. عاصمی٬ شهره

۴۸. عبداللهی٬ شیرزاد

۴۹. عرب‌سرخی٬ ساجده

۵۰. علی‌پور٬ فرهمند

۵۱. علیجانی٬ ارشاد

۵۲. فاریابی٬ فرشید

۵۳. فخرایی٬ پویان

۵۴. فرجامی٬ محمود

۵۵. فرجی٬ مهران

۵۶. قاضی٬ فرشته

۵۶. قجر٬ آیدا

۵۸. قدیمی٬ مهدی

۵۹. قلی‌زاده٬ مهتاب

۶۰. کاظمیان٬ مرتضی

۶۱. کسایی‌زاده٬ محمد

۶۲. کشوری٬ سمیه

۶۳. کوثر٬ نیک‌آهنگ

۶۴. گلپاد٬ فرزین

۶۵. لواسانی٬ مسعود

۶۶. لهردی٬ ندا

۶۷. مافی٬ حمید

۶۸. محسنی٬ مهدی

۶۹. محمودی‌سرابی٬ سام

۷۰. مزروعی٬ حنیف

۷۱. مزروعی٬ علی

۷۲. مظاهری٬ ریحانه

۷۳. ملکی٬ رویا

۷۴. منتظری٬ امید

۷۵. مهتدی٬ علی

۷۶. مهرابی٬ احسان

۷۷. میر٬ مسعود

۷۸. نجفی٬ مجتبی

۷۹. نوش‌آذر٬ حسین

۸۰. نیستانی٬ توکا

۸۱. واحدی٬ سیدمجتبی

۸۲. همتی٬ شهرزاد

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)