15 تیر 1393

حقوق معنوی؛ پایمال‌شده در رسانه‌ها

15 تیر 1393

باز هم قصه‌ی تکراری ذکر نکردن منبع خبر؛ حذف منبع خبر شاید یکی از بدترین ایرادهای رایج میان اهالی رسانه باشد، فرهنگ «Copy & Paste» در روزنامه‌های ما رواج دارد و هنگامی که منبع هم حذف می‌شود، خبر کپی‌شده به‌جای خبر تولیدی روزنامه جا زده می‌شود.

به گزارش خبرنگار رسانه ایسنا، این جریان از زمان فراگیر شدن فعالیت خبرگزاری‌ها، تکرار شده و هیچ‌کسی هم انگار خود را ملزم نمی‌داند درباره‌ی آن، کاری انجام دهد. ذکر کردن منبع نشان‌دهنده‌ی پایبندی به اصول اخلاق حرفه‌یی است و از آنجا که که سال‌هاست پیشکسوتان این حوزه از نبودن اخلاق حرفه‌یی در رسانه‌ها می‌گویند، حالا دیگر چنین اقداماتی طبیعی جلوه می‌کند.

روز گذشته، خبر «جزییات پیشنهاد 4 / 1 میلیون یورویی فدراسیون به کی‌روش» در ایسنا برای اولین‌بار منتشر شد، اما امروز شاهد بودیم که تعداد زیادی از روزنامه‌ها و حتی سایت‌ها، بدون ذکر منبع، این خبر را منتشر کردند و حتی اشتباهی سهوی را که در یکی از پاراگراف‌های این خبر بود، اصلاح نکردند و صرفا نام «ایسنا» را حذف و در مواردی، نام خبرنگار و رسانه‌ی خود را جایگزین کردند.

علاوه بر روزنامه‌هایی که این خبر را بدون ذکر منبع منتشر کرده‌اند، روزنامه‌های همشهری و جوان با حذف کردن نام ایسنا و ذکر کردن نام خبرنگار خود، این خبر را بازنشر داده‌اند!

در چنین شرایطی نبود اخلاق حرفه‌یی در میان رسانه‌نگاران ایرانی، به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین پایه‌های کار حرفه‌یی، جای درنگ دارد. آیا واقعا ذکر نکردن منبع خبر به‌عنوان یک رسم درآمده است؟

یک استاد رشته‌ی ارتباطات در این‌ زمینه معتقد است: ذکر کردن منبع خبر از «نان شب» هم واجب‌تر است. در جهان، وضعیت عرف اخلاقی و حرفه‌یی ایجاب می‌کند که منبع هر خبری ذکر شود.

حاجی محمد احمدی با بیان این‌که دو نوع منبع خبر داریم، یکی مقامی که خبری را به ما می‌دهد و دیگری منبعی که خبر را از آن برمی‌داریم، گفت: در مورد دوم، اخلاق حرفه‌یی حکم می‌کند که منبع خبر ذکر شود؛ اما متأسفانه در کشور ما هنوز اصول حرفه‌یی کار خبرنگاری تدوین نشده است و دانشگاه‌ها نیز تابع نظام موجودند.

او ادامه داد: خبرنگاران فکر می‌کنند با حذف منبع، یک خبر را تولید کرده‌اند، در حالی که این موضوع، توهمی بیش نیست. متأسفانه حق کپی‌رایت در هیچ‌یک از محصولات فرهنگی رعایت نمی‌شود و با رعایت نشدن این حق، به افراد بی‌احترامی می‌شود.

احمدی با اشاره به این‌که چنین فرهنگی باید از طریق آموزش و نهادهای صنفی زدوده شود، افزود: وجود چنین فرهنگی به ساختار حرفه‌یی روزنامه‌نگاری آسیب می‌زند. وقتی منبع خبر برداشته می‌شود، به هوچی‌گری و شانتاژ دامن زده می‌شود و رسانه‌نگاران با این کار، نشان می‌دهند که به ادامه‌ی این روند علاقه‌مندند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)