14 تیر 1393

مطبوعات سیستان و بلوچستان در کابوس ورشکستگی

14 تیر 1393

ضعف پرداخت یارانه، کمبود شرکت‌های خصوصی جهت درج آگهی و مناقصه، مشکلات شدید مالی، گرانی کاغذ و هزینه چاپ گوشه‌ای از مشکلات اهل قلم در سیستان و بلوچستان است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه سیستان و بلوچستان، این روزها مطبوعات استان از شرایط خوبی برخوردار نیستند. بدون شک نقش کلیدی رسانه‌های گروهی و به خصوص مطبوعات در جوامع پیشرفته برای هیچ کس قابل انکار نیست، اما اینکه مشکلات فوق در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد جای سئوال است.

مدیر مسئول یک روزنامه پر مخاطب در زاهدان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه سیستان و بلوچستان با اشاره به پایین آمدن نوبت چاپ مطبوعات استان تصریح کرد: به دلیل ضعف شدید مالی، بسیاری از مطبوعات استان نسبت به تعریف قانونی نمی‌توانند فعالیت کنند.

رخشانی ضمن تاکید بر خودگردان نبودن مطبوعات منطقه اظهار کرد: همه ما می‌دانیم که در استان سیستان و بلوچستان شرکت و کارخانه خصوصی مهمی وجود ندارد و نشریات محلی جهت درج آگهی به سمت اداره‌های دولتی گرایش پیدا می‌کنند.

وی از اجرایی نشدن قانون جدید مطبوعات سخن گفت و بیان کرد: با اصل قانون مشکلی نداریم اما با توجه به شرایط فعلی امکان عملی شدن قوانین وجود ندارد.

این مسئول مطبوعاتی گفت: با توجه به تعداد اداره‌ها در استان، اگر هر اداره در طول ماه یک صفحه را به عنوان گزارش عملکرد به خود اختصاص دهد تا حدود زیادی مسائل برطرف خواهد شد. تلقی شدن مطبوعات به عنوان حکم چهارم دموکراسی با این جنین مشکلاتی هم خوانی ندارد.

مدیر مسئول هفته نامه صبح زاهدان نیز در توصیف مشکلات مطبوعات افزود: اصحاب رسانه‌های مکتوب هیچ وقت نمی‌توانند بیان گر مشکلات خودشان باشند.

عماد مزاری در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان مشکلات را برطرف کرد گفت: اگر اهل قلم بر روی منافع مشترک تمرکز کنند یقیتا به جایگاه واقعی خواهیم رسید. هزینه چاپ و گرانی کاغذ به شکل قابل توجهی از سرعت توسعه مطبوعات کاسته است.

وی افزود: اگر تمام آگهی‌ها را به یک روزنامه خاص دهیم عادلانه نیست. اگر بتوانیم مرکز چاپی به مطبوعات استان اختصاص دهیم بحث گرانی هزینه تا حدود زیادی برطرف خواهد شد. دولت می‌تواند در غالب پرداخت تسهیلات زمینه احداث چاپخانه را محقق کند.

احمدرضا زائرمیری، سردبیر هفته نامه شهر آفتاب نیز اظهار کرد: متاسفانه یارانه دریافتی مطبوعات 60 درصد کمتر شده است. اینکه یارانه را به روزنامه‌هایی بدهند که کاغذ بیشتری دارند با عدالت هم خوانی ندارد.

مدیر مسئول هفته نامه شهر آفتاب در ارتباط با بیمه پرسنل افزود: با توجه به درآمدهای ناچیز جراید قوانین بیمه‌ای نیز محقق نخواهد شد. با قانون مشکلی نداریم اما در نظر گرفتن حداقل‌ها موجب برطرف شدن مشکلات اصحاب مطبوعات می‌شود.

وی با ابراز گلایه از وضعیت فعلی خبرنگاران اظهار کرد: در دولت قبل مقرر شد تا با راه‌اندازی سامانه‌ای، خبرنگاران در غالب کارت خبرنگاری بر اساس سنوات خدمت ارزیابی شوند که متاسفانه تاکنون هیچ گونه اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)