13 تیر 1393

تروریسم در دنیای آنلاین؛ نگاهی به حضور داعش در وب

13 تیر 1393

دویچه وله

تروریست‌های اسلام‌گرایی که هدف احیای "خلافت اسلامی" را در سر دارند٬ از تکنیک‌ها و ابزارهای نوینی نظیر شبکه‌های اجتماعی برای پیش‌برد اهداف خود بهره می‌گیرند. این مطلب نگاهی است به حضور آنلاین داعشی‌ها در دنیای مجازی.

این فقط پیش‌روی‌های غافل‌گیرکننده‌ی "داعش" در خاک عراق و سوریه نیست که چشم‌ها را خیره کرده؛ حضور هدفمند٬ منظم و برنامه‌ریزی‌شده‌ی این گروه تروریستی در دنیای آنلاین و بهره‌گیری از ظرفیت‌های وب برای ارعاب و ترویج دیدگاه‌های افراطی این گروه هم حیرت ناظران را برانگیخته است.

اگر در دنیای پیشااینترنت صدای طبل‌های جنگ بود که ورود مهاجمان را ندا می‌داد٬ حالا این سیل توییت‌ها است که خبر از پیش‌روی‌های جدید مهاجمان می‌دهد. تروریست‌های اسلام‌گرای داعش که در هفته‌های اخیر با تصرف چند شهر کلیدی در عراق در صدر خبرهای نگران‌کننده‌ی جهان نشسته‌اند، از تکنیک‌های نوینی برای جنگ روانی بهره می‌گیرند و رسانه‌های اجتماعی را هوشمندانه به‌عنوان ابزاری برای تبلیغات تروریستی به خدمت گرفته‌اند.

تصاویر کشتار بی‌رحمانه‌ی سربازان عراقی در فضای آنلاین توجه زیادی جلب کرد. منبع این تصاویر اکانت‌های گوناگون وابسته به داعش و حامیان آنهاست که آشکارا با پیروی از یک استراتژی مشخص در زمینه شبکه‌های اجتماعی، پیام مورد نظر آنها را به جهان می‌رساند. افراط‌گرایان و تروریست‌ها در سراسر جهان سال‌هاست که از دنیای آنلاین برای ترویج ایده‌های ویرانگر و به خدمت گرفتن نیروهای بالقوه و جذب کمک‌های مالی بهره می‌گیرند و داعش یکی از ماهرانه‌ترین رویکردها را در این عرصه به کار گرفته است.

ارقام دیجیتال در خدمت تروریسم

مجله آتلانتیک در گزارشی که پیرامون فعالیت‌های آنلاین گروه داعش منتشر کرده٬ از انتشار اپلیکیشن ویژه‌ای برای توییتر توسط این گروه خبر داده که تا کنون صدها کاربر برای استفاده از آن روی گوشی‌های اندروید اطلاعات خصوصی‌شان را هم در اختیار طراحان آن قرار داده‌اند. این اپلیکیشن که "فجر البشائر" (Dawn app) نام دارد٬ به صورت اتوماتیک توییت‌ها را از طریق اکانت شما منتشر می‌کند؛ توییت‌هایی که توسط نیروهای زبردست داعش در امور شبکه‌های اجتماعی آماده‌ی انتشار می‌شوند. آنها از این طریق از گزند الگوریتم‌های کشف اسپم‌های توییتر هم در امان می‌مانند٬ چون کاربران داوطلب به صورت معمول توییت‌ها را روی صفحه‌هایشان ارسال می‌کنند و راه ساده‌ای برای مسدود کردن آنها وجود ندارد.

این اپ در ابتدا در آوریل ۲۰۱۴ عرضه شد٬ اما در زمان حملات اخیر داعش به شهرهای عراق فعالیت آن به اوج رسید. پس از تصرف شهر موصل بیش از ۴۰ هزار توییت درباره این عملیات از طریق همین اپلیکیشن در توییتر جاری شد.

در جست‌وجوی "خلافت" با بهره‌گیری از شبکه‌های آنلاین

پس از حرکت پیکارجویان داعش به سوی بغداد٬ توییتر پر از توییت‌ها و عکس‌هایی شد که این گروه با مضمون "بغداد٬ ما داریم می‌آییم" منتشر می‌کرد و هر جست‌وجویی در توییتر٬ کاربران را به توییت‌های این جهادگران افراطی می‌رساند. عملیات ارعابی که تا کنون به این شکل و با این میزان از موفقیت در دنیای آنلاین اجرا نشده بود.

این فقط یکی از تکنیک‌های داعشی‌هاست. مهم این است که با بهره‌گیری از این استراتژی آنها در مواقع ضروری می‌توانند هشتگ‌هایی که می‌خواهند را تبدیل به ترند کنند و پیام خود را با صدایی رساتر به مخاطبان خود در سراسر جهان برسانند.

تروریست‌های اسلام‌گرایی که با کشتار جمعی بی‌رحمانه در حال پیش‌روی‌اند و ایده احیای "خلافت اسلامی" را در سر دارند٬ نیروهای زبده‌ای هم در اختیار دارند که حضور آنلاین آنها را از اتاق فرمانی نامعلوم در جایی در این کره خاکی٬ برنامه‌ریزی و هدایت می‌کنند و این هدایت آن‌قدر حساب‌شده است که راهی برای مقابله با آن نمی‌توان یافت.

حتی هکتیویست‌های "انانیمس" که اعلام کرده‌اند قصد دارند با حامیان داعش در دنیای وب مقابله کنند٬ اعلام کرده‌اند که در عملیات موسوم به NO2ISIS به وب‌سایت‌ها و سرویس‌های آنلاین سه دولتی حمله خواهند کرد که از داعش و اقداماتش حمایت می‌کنند: ترکیه٬ قطر و عربستان سعودی. پیوستن گیک‌ها به تروریست‌ها خبری نگران‌کننده است که تهدیدی جدی برای صلح جهانی محسوب می‌شود و جهان باید برای مقابله با آن راهی بیابد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)