11 تیر 1393

گزارشگران بدون مرز: قوه قضاییه ایران آلت دست سپاه و وزارت اطلاعات است

11 تیر 1393

رادیو فردا

گزارشگران بدون مرز با انتقاد از تدوام روند بازداشت روزنامه‌نگاران در ایران، قوه قضاییه جمهوری اسلامی را نهادی غیر مستقل و آلت دست سپاه پاسداران و ماموران وزارت اطلاعات نامید.

بیانیه این سازمان روز چهارشنبه، ۱۱ تیر در یازدهمین سالروز کشته شدن زهرا کاظمی، عکاس و خبرنگار ایرانی - کانادایی، در زندان اوین منتشر شده است و تاکید می‌کند که قوه قضاییه ایران هنوز آمران و عاملان این واقعه و قتل روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای دیگری نظیر ابراهیم‌زال‌زاده، مجید شریف، محمد مختاری، محمد جعفر پوینده، پیروز دوانی و ستار بهشتی را محاکمه نکرده است و آنها از مجازات مصون مانده‌اند.

در این بیانیه آمده است که «نه تنها رییس قوه قضاییه ایران به احیای حقوق عامه و گسترش عدل اعتنایی ندارد، بلکه قضات دادگاه‌ها گوش به فرمان بازجویان سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات هستند و با عدم مجازات متجاوزان به حقوق مردم و مسئولان و مباشران شکنجه و جنایت، باعث تجری آنان در اعمال خشونت در جامعه و به‌ویژه در زندان‌ها شده است».

گزارشگران بدون مرز از سعید مرتضوی به عنوان یکی از این مقامات قضایی نام می‌برد، قاضی سابق دادگاه مطبوعات و دادستان سابق تهران که روزنامه‌نگاران و منتقدان بسیاری با احکام او روانه زندان‌ها شده‌اند.

آقای مرتضوی در پرونده جنایات بازداشتگاه کهریزک که به مرگ دست‌کم سه نفر از معترضان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ انجامیده است، مقصر شناخته شده، اما هنوز مجازات نشده است.

گزارشگران بدون مرز نیز می‌گوید که سعید مرتضوی، یکی از نمادهای دستگاه قضایی ایران و «دست‌کم متهم به شراکت در مرگ زهر کاظمی در زندان اوین در تیرماه ۱۳۸۲ و اهمال در مرگ امیدرضا میرصیافی وبلاگ‌نویس، در همان زندان، در اسفند ۱۳۸۷ است».

بیانیه سازمان گزارشگران بدون مرز در ادامه به نمونه‌هایی از بازداشت‌های اخیر روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای در ایران اشاره می‌کند از جمله صبا آذرپیک، خبرنگار روزنامه اعتماد و هفته‌نامه تجارت فردا، ریحانه طباطبایی، خبرنگار سابق روزنامه شرق، مهدی خزعلی، نویسنده وبلاگ باران و اعضای وبسایت نارنجی که اخبار حوزه فن‌آوری اطلاعات را پوشش می‌دادند.

این نهاد بین‌المللی سپس تاکید می‌کند که «آزار مقامات قضایی و امنیتی علیه روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران» حتی در زندان هم ادامه می‌یابد به‌طوری که «مسئولان زندان و دستگاه قضایی در همراهی ماموران امنیتی به ندرت با حق قانونی مرخصی استعلاجی زندانیان بیمار و انتقال آنها به بیمارستان موافقت می‌کنند».

از جمله این زندانیان که گزارشگران بدون مرز می‌گوید نیاز به درمان فوری در خارج از زندان دارند، حسین رونقی ملکی، محمدرضا پورشجری، مصطفی دانشجو، آرش هنرور شجاعی، حمیدرضا مرادی، محمد داوری، محمد صدیق کبودوند، سعید متین‌پور، افشین کرم‌پور و کیوان صمیمی بهبهانی هستند.

گزارشگران بدون مرز پیش از این در یکی از آخرین اطلاعیه‌های خود تاکید کرده بود که ایران یک سال پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری همچنان یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)