11 تیر 1393

شمس‌الواعظین: خبرنگاران، عضو انجمن‌های موازی نمی‌شوند

11 تیر 1393

روزنامه شرق-هانیه خاکپور:

رییس «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران» معتقد است نه حجت‌الاسلام اژه‌ای و نه هیچ مقام قضایی دیگری از واژه «انحلال» برای «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران» استفاده نکرده‌اند. به گفته او، «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران»، از آن دست نهادهایی بود که گفته شد به‌دلیل شرایط خاص کشور بعد از انتخابات88 پلمب شده است. این حکم را سعید مرتضوی، دادستان وقت، تنها سه‌روز قبل از «روز خبرنگار» صادر کرد. اگرچه؛ اکنون ظاهرا شرایط برای بازگشایی «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران» مهیاست -وزارت اطلاعات، شکایت خود را پس گرفته، وزیر ارشاد از نظر مثبت دولت برای بازگشایی انجمن خبر می‌دهد، وزارت کار مشکلی در این زمینه ندارد و سخنگوی قوه‌قضاییه هم ادامه فعالیت انجمن در صورت عدم فعالیت سیاسی را مجاز دانسته- اما درِ «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران» هنوز بر پاشنه «پلمب» می‌چرخد. ماشاءالله شمس‌الواعظین، رییس «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران» در گفت‌وگو با «شرق»، پیرامون برخی جریان‌سازی‌هایی که علیه این انجمن به راه افتاده، همچون فعالیت سیاسی و انحلال توضیح می‌دهد. او به نکاتی اشاره می‌کند که در ادامه می‌آید:

‌چرا با وجود آنکه وزارتخانه‌های اطلاعات، کار و ارشاد مشکلی برای بازگشایی انجمن ندارند و سخنگوی قوه‌قضاییه هم ادامه فعالیت انجمن در صورت عدم فعالیت سیاسی را مجاز دانسته، هنوز انجمن تعطیل است؟

من می‌گویم حال که وزیر ارشاد اعلام کرده دولت با فعالیت انجمن مشکلی ندارد، پس چه بهتر که قدم آخر را هم خودشان بردارند و با کمک و همکاری قوه‌قضاییه، انجمن صنفی را بازگشایی کنند.

‌ولی ظاهرا با این اعلام‌ها و اظهارنظرها مشکل انجمن حل نمی‌شود.

اکنون که دولت با فعالیت انجمن مشکلی ندارد و سخنگوی قوه‌قضاییه هم ادامه کار آن را با لحاظ شرایطی بلامانع می‌داند، باید پرسید چرا انجمن بازگشایی نمی‌شود.

‌منتقدان رویکرد «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران» در سال‌های آخر فعالیتش اینگونه اظهارنظر می‌کنند که رفتار سیاسی داشته، نه صنفی و با همین استناد، تعطیلی و عدم‌فعالیت آن را تایید می‌کنند؛ نظر شما چیست؟

انجمن هیچ‌وقت کار سیاسی نمی‌کرده؛ اصلا شغلش کار سیاسی نیست و اگر عده‌ای ادعای کار سیاسی توسط انجمن را دارند باید در دادگاه اثبات شود، نه در حرف‌ها و اظهارنظرها.

‌در مورد تعطیلی انجمن هم نکات مبهمی وجود دارد؛ عده‌ای آن را منحل اعلام می‌کنند و عده‌ای می‌گویند به دلایل امنیتی و با تدابیر پیشگیرانه بسته شده است.

انجمن به‌هیچ‌وجه منحل نشده که از واژه انحلال برای آن استفاده شود. انحلال یک انجمن فقط با حکم دادگاه انجام می‌شود؛ در حالی که هیچ دادگاهی، هیچ شکایتی در مورد انجمن در اختیار ندارد. نه حجت‌الاسلام اژه‌ای و نه هیچ مقام قضایی دیگری از واژه «انحلال» برای «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران» استفاده نکرده‌اند. چنین حرفی اصلا غیرقانونی است. رقبا از واژه «انجمن منحله» استفاده می‌کنند. ما به رقبا می‌گوییم بیایید در صورتی که صلاحیت عضویت داشته باشید، در این انجمن عضو شوید، در انتخابات آن شرکت کنید و اگر رای آوردید انجمن را دست‌تان بگیرید. چرا کارهای موازی می‌کنید؟ کسانی که این کارها را انجام می‌دهند هیچ‌کدام صلاحیت حتی عضویت در یک انجمن را هم ندارند؛ چون نه سابقه روزنامه‌نگاری دارند نه دانش آن را. فقط رو دارند. می‌خواهند کاری کنند، می‌روند انجمن موازی تشکیل می‌دهند. فکر می‌کنند انجمن شوخی است.

‌البته انجمن موازی هم راه افتاده است.

انجمن موازی تشکیل شده ولی خبرنگاران حرفه‌ای عضو آن نمی‌شوند زیرا می‌فهمند این انجمن نه جایگاه ملی دارد، نه بین‌المللی و نه کسی آن را به‌لحاظ حرفه‌ای به‌رسمیت می‌شناسد.

‌چشم‌انداز شما از بازگشایی «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران» چگونه است؟

برای من مثل روز روشن است که ما «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران» ایران را دوباره خواهیم داشت. انجمن نمی‌تواند بازگشایی نشود .

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)