11 تیر 1393

ماهنامه فارسی کردی «ریزان» منتشر شد

11 تیر 1393

سایت نامه نیوز نزدیک به اصولگرایان سنتی در گزارشی خبری نوشت:

ماهنامه فارسی و کردی ریزان که برای اولین بار در جمهوری اسلامی ایران و کردستان عراق منتشر می شود شماره صفر خود را وارد بازارهای ایران و کردستان عراق کرد .

به گزارش نامه نیوز، این ماهنامه که یک ماهنامه فرهنگی، اجتماعی است در ارائه استراتژی خود به قلم سردبیر تحت عنوان چرا آمدیم می نویسد:

با اندکی توجه به بندهای قانون اساسی کشور می توان گفت که اصول قانون اساسی کشور زمینه های این امر را فراهم کرده است که رسانه ها بتوانند انسان های مساوی را در جامعه بازتولید بکنند.به عنوان مثال اصول ۲،۳، ۳۰، ۱۲،۱۳، ۱۵ و ۱۹ نشان می دهد که سیاست کشور تنها براساس یکپارچه سازی نیست بلکه همزمان با تاکید بر استقلال سیاسی و موازین قانونی کشور دارای یک نگاه چند فرهنگی است .

براساس همین دیدگاه است که تفکر نشر ماهنامه "ڕێزان" مطرح شد به این امید که بتواند با بازنمایی «حقیقت واقعیت» جامعه کوردی در کشور نه تنها تلاشی برای ایجاد بسترهای سلامت اجتماعی در سطح کشور بلکه بین جامعه کوردی و جامعه ایرانی در هر نقطه ای از جهان باشد و سرانجام خوشبختانه توانست از پیچ و خم مراحل اداری و قانونی بگذرد و امروز با خوشحالی به مخاطب خود بگوید که نه تنها در گستره کشور بلکه در گستره اقلیم کوردستان عراق نیز مجوز نشر دریافت کرده است و امیدوار است پلی محکم و استوار بین نخبگان و اندیشمندان کورد در هر نقطه ای از جهان باشد.

عمده ترین مطالب شماره صفر مجله ریزان شامل گفتگو با شخصیت های فرهنگی ،اجتماعی، سیاسی و ادبی کرد در کردستان عراق و ایران است و پرونده ویژه خود را به فوت یکی از هنرمندان نامی دیار کردستان به نام عباس کمندی اختصاص داده شده است .همچنین گفتگوی قدیمی با محی الدین حقشناس شاعر کرد سنندجی که مهمترین سروده اس سروده«شاره که م سنه » است و اکنون در قید حیات نیست،منتشر شده است.

در همین شماره فرهاد پیربال شاعر نامدار کرد عراقی در گفتگویی با این مجله از دیوان شعر جدیدش که به زبان فارسی است می گوید و از شاعران فارس زبان می خواهد که شعرهایش را بخوانند.در بخش فارسی مجله ریزان گفتگوی کیهان فرهنگی با عبدالرحمن شرفکندی (هژار) بار دیگر باز نشر شده است.

در همین شماره همچنین مطالب مهمی به زبان کردی در خصوص کردهای خلخال آمده است .

شماره صفر مجله ریزان همچنین اقدام به انتشار اسناد نسل کشی بارزانی ها در سال 1983 میلادی توسط رژیم بعث صدام کرده است .دکتر محمد احسان وزیر سابق حقوق بشر حکومت اقلیم کردستان عراق در گفتگو با این مجله از کشتار عراقی ها توسط رژیم بعث می گوید و تاکید می کند که عراق پر از حسین (ع) است.

این مجله تمام رنگی است و در ۷۲ صفحه منتشر شده است. علاقمندان به مطالب کردی می توانند مطالب خود را به ایمیل davoud1351 gmail.com بفرستند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)