10 تیر 1393

هفتمین همایش جهانی رسانه‌ها؛ عرصه همکاری رسانه و اینترنت

10 تیر 1393

دویچه وله

همایش جهانی رسانه‌ها امسال نیز برای هفتمین بار پیاپی به همت و ابتکار دویچه‌وله در شهر بن آغاز به کار کرده است. "از اطلاعات تا مشارکت – چالش‌های پیش‌روی رسانه‌ها" شعار این همایش در سال ۲۰۱۴ است.

جیمی شی‌، معاون دبیر کل ناتو، بر این باور است که آنچه اکنون در اوکراین می‌گذرد، "بیش از همه دعوای اطلاعاتی است تا یک جنگ فیزیکی". این کارشناس مسائل امنیتی از جمله سخنرانان سرشناسی است که امسال در همایش جهانی رسانه‌ها در شهر بن که از سوی دویچه‌وله برگزار می‌‌شود، شرکت دارد. این همایش از روز ۳۰ ژوئن تا ۲ ژوئیه در مرکز کنفرانس جهانی جریان دارد.

به عقیده جیمی شی اینترنت موجب شده است تا فرم و روند بحران‌های سیاسی نظیر آنچه در اوکراین و همچنین ترکیه، تونس، مصر و دیگر کشورهای مرتبط با جریان موسوم به "بهار عربی" رخ داده، نسبت به گذشته تغییر کند.

تردیدی نیست که اینترنت برای افراد بیشتری فرصت شرکت در تحولات اجتماعی را فراهم آورده است. این درست همان دیدگاهی است که به مدت سه روز در همایش جهانی رسانه‌ها در مورد آن بحث و گفت‌وگو می‌شود. شعار امسال این همایش "از اطلاعات تا مشارکت – چالش‌های پیش‌روی رسانه‌ها" است.

آقای شی به همراه سارا هریسون، خبرنگار بریتانیایی و از معتمدان نزدیک ادوارد اسنودن، افشاگر فعالیت‌های آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) و چند تن دیگر از کارشناسان روز چهارشنبه (۲ ژوئیه) به بحث در این‌مورد خواهند پرداخت که چگونه در جامعه اطلاعاتی جهانی می‌توان امنیت را تأمین و از سوءاستفاده جلوگیری کرد.

همایش جهانی رسانه‌ها امسال برای هفتمین بار پیاپی به میزبانی دویچه‌وله برگزار می‌شود. پتر لیمبورگ، مدیرعامل دویچه‌وله، همایش جهانی رسانه‌ها را با بیش از ۲ هزار شرکت‌کننده از ۱۰۰ کشور جهان، ایفاگر نقشی مهم در عرصه کار رسانه‌ها می‌داند و می‌‌گوید: «نمی‌توان با این همایش دنیا را تغییر داد، اما می‌توان به موضوعات مهمی اشاره کرد، از جمله نحوه مشارکت در دنیای دیجیتال کنونی.»

عصر دیجیتال و شکل‌گیری عقاید سیاسی

چگونه رسانه‌‌ها در عصر دیجیتال می‌توانند به شکل‌گیری عقاید سیاسی کمک کنند؟ این پرسشی است که اما روبی زاکس، مدیر کارزار اینترنتی "avaaz"، امی گودمن خبرنگار آمریکایی و یکی از مؤسسان مجله سیاسی "Democracy Now"، گای برگر سرپرست بخش‌رسانه در سازمان یونسکو و ماتیو آرمسترانگ عضو شورای مدیریت شبکه‌های رادیویی آمریکا در نخستین روز همایش در مورد آن به گفت‌وگو می‌نشینند.

پلاتفرم‌های آنلاین در عین‌حال که امکان مشارکت سیاسی بیشتر را برای شهروندان فراهم می‌کنند. همزمان موضوع امنیت اطلاعات و منابع اطلاعاتی و نیز خط قرمزهای آزادی بیان و قلم را نیز مطرح می‌سازند.

قرار است در این همایش فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان، نیز از زاویه سیاست خارجی به این موضوع بپردازد.

دویچه‌وله برای تمامی علاقمندانی که امکان حضور در بن را ندارند، تدابیر متفاوتی اندیشیده تا آنان نیز بتوانند مباحث طرح شده در همایش جهانی رسا‌نه‌ها را دنبال کنند. تلویزیون دویچه‌وله در چندین بخش مجزا، مراسم افتتاحیه و نیز مراسم اهدای جوایز برترین وبلاگ‌ها "بابز" را به طور زنده پخش می‌کند.

همچنین در این صفحه ویژه می‌توان مباحث در سالن اصلی کنفرانس را به طور زنده دنبال کرد.

در حساب‌های توییتر، فیس‌بوک و کانال یوتیوب دویچه‌وله نیز می‌توان در مورد همایش جهانی رسانه‌ها خواند و مشاهده کرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)