10 تیر 1393

کامبیز نوروزی: معاونت مطبوعاتی با چه دیدگاهی قانون را اصلاح می‌کند

10 تیر 1393

یک حقوق‌دان معتقد است: قانون مطبوعات خوب و کارآمد، قانونی است که اصول‌ و مبانی آزادی و امنیت مطبوعات را در چارچوب قانون اساسی تضمین کند.

کامبیز نوروزی - مدرس رشته‌ی حقوق مطبوعات - در گفت‌وگو با خبرنگار رسانه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره‌ی طرح اصلاح قانون مطبوعات که از سوی معاونت مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام شده است‌، با انتقاد از عملکرد پنهان‌کارانه‌ی معاونت مطبوعاتی، اظهار کرد: من اطلاعی ندارم که این معاونت با چه دیدگاهی مبادرت به اصلاح قانون مطبوعات کرده است؛ اما برخلاف شیوه‌های آقای دکتر جنتی - وزیر ارشاد - معاون مطبوعاتی همه‌ی کارهایش را به‌شکل شبه‌محرمانه انجام می‌دهد و رسانه‌ها کاملا از کارهایی که در حوزه‌ی رسانه انجام می‌شوند، بی‌خبر می‌مانند. اخباری هم که از این اقدامات بیرون می‌آید کلی‌، ناقص‌ و غیرقابل تحلیل است.

او با بیان این‌که اصل 24 قانون اساسی بر آزادی مطبوعات تأکید دارد‌، گفت: اگر قرار است قانون مطبوعات اصلاح شود‌، بنا بر اصل 24 قانون اساسی، آزادی مطبوعات در قانون اساسی تصریح شده است و چند حق بزرگ باید برای مطبوعات تضمین شود؛ نخست حق آزادی انتشار است، به این معنا که هر کسی باید مجاز باشد، نشریه‌ی مورد علاقه‌اش را منتشر کند. در حال حاضر در قانون مطبوعات، این حق شناخته نشده و انتشار مطبوعات به‌عنوان یک امتیاز دیده شده است. بنابراین اگر قرار بر اصلاح است، این نقیصه باید برطرف شود و نباید برای انتشار یک نشریه، یک سلسله شرایط سخت و دشوار در نظر گرفته شود.

نوروزی با اشاره به حق استمرار در انتشار به‌عنوان حق اساسی بعدی، تصریح کرد: حق استمرار در انتشار به این معناست که امکان توقیف نشریات نباید گسترده باشد. در حال حاضر براساس اصلاحیه‌ی سال 1379 قانون مطبوعات، هیئت نظارت بر مطبوعات طبق تبصره‌ی ماده‌ی 12 قانون مطبوعات می‌تواند به‌سادگی آب خوردن، نشریه‌ای را توقیف کند. اگرچه این نقیصه با تدوین یک آیین‌نامه قابل حل است، اما تا کنون کم‌ترین همتی برای رفع آن وجود نداشته است. به‌طور قطع نباید به سهولتی که در ماده‌ی 12 آمده است‌، هیئت نظارت بتواند نشریات را بدون رعایت حق دفاع و اصول کارشناسی توقیف کند.

این مدرس رشته‌ی حقوق مطبوعات با اعتقاد به این‌که حق کسب و انتشار خبر، دو حقوق اساسی دیگر هستند‌ که باید در اصلاح قانون مطبوعات بیشتر به آن‌ها پرداخته شود‌، اظهار کرد: اکنون تقریبا حق کسب خبر و انتشار آن تا اندازه‌ای در قانون مطبوعات پیش‌بینی شده، اما نکته‌ی مهم این است که روزنامه‌نگاران در دستگاه‌های اجرایی با مشکلات بسیار زیادی روبه‌رو هستند و قانون نیز حمایت جدی از آن‌ها نمی‌کند. روابط عمومی‌ها به‌راحتی‌ اطلاعات را در اختیار خبرنگاران قرار نمی‌دهند. بنابراین اگر قرار به اصلاح باشد برای انجام وظیفه‌ی حرفه‌یی روزنامه‌نگاران باید الزامات قانونی استوار و محکمی پیش‌بینی شود که دستگاه‌های اجرایی نتوانند به‌راحتی خبرنگاران را تحت فشار قرار دهند.

او گفت: امنیت حرفه‌یی روزنامه‌نگاران، نکته‌ی مهم دیگری است که باید مد نظر قرار گیرد. در همه جای دنیا، روزنامه‌نگاری در میان مشاغل پرخطر قرار دارد و روزنامه‌نگاران در انجام وظایف حرفه‌یی خود، با خطر روبه‌رو می‌شوند. به همین دلیل، قانون‌گذار باید حمایت قاطع خود را برای حمایت از آن‌ها اعلام کند. به این ترتیب که هرگونه تعرض به خبرنگاران هنگام انجام وظیفه‌ی حرفه‌یی، به‌عنوان یک جرم با مجازات سنگین تلقی شود.

نوروزی با بیان این‌که نکات یادشده اصول کلی هستند که در اصلاح قانون مطبوعات باید در نظر گرفته شوند‌، تأکید کرد: متأسفانه شیوه‌ای که در معاونت مطبوعاتی اتخاذ شده، تردید جدید ایجاد می‌کند که آیا این معاونت درپی پیگیری حقوق و آزادی مطبوعات است یا درپی ایجاد کنترل دولتی بر مطبوعات؟

او ادامه داد: به‌طور طبیعی این پرسش پیش می‌آید که چرا معاونت مطبوعاتی رسانه‌ها را از اتفاقاتی که درباره‌ی تعیین سرنوشت حرفه‌یی آن‌ها می‌افتد، بی‌خبر می‌گذارد. با این اوصاف، این فرضیه مطرح می‌شود که اگر آنچه در معاونت مطبوعاتی می‌گذرد، از نظر حقوق مطبوعات و اصول قانون اساسی درباره‌ی مطبوعات قابل دفاع و مورد پسند روزنامه‌نگاران خواهد بود، دلیلی برای پنهان‌کاری باقی نمی‌ماند. فرضیه‌ی دوم این است که آنچه در معاونت مطبوعاتی می‌گذرد، احتمالا با استقبال روزنامه‌نگاران مواجه نمی‌شود و با خواسته‌های روزنامه‌نگاران سازگار نیست و اگر منتشر شود‌، واکنش‌های حرفه‌یی روزنامه‌نگاری را درپی خواهد داشت که مشخص می‌کند، این متون درپی ایجاد محدودیت برای روزنامه‌نگاران است.

وی با اشاره به این‌که ممکن است معاونت مطبوعاتی برای آن‌که درگیر انتقادات گسترده‌ی روزنامه‌نگاران نشود‌، اخبار را منتشر نکند‌، بیان کرد: این حق صنفی و قطعی روزنامه‌نگاران است که به اجرا گذاشته نمی‌شود، چراکه روزنامه‌نگاران مانند هر صنف دیگری، حق دارند در تعیین سرنوشت‌شان مشارکت فعال داشته باشند. این مشارکت فعال با خبر گرفتن انجام می‌شود؛ اما متأسفانه معاونت مطبوعاتی، روزنامه‌نگاران را بی‌خبر می‌گذارد و فرضیه‌ی دوم را تقویت می‌کند.

نوروزی گفت: اگر معاونت مطبوعاتی واقعا ارزشی برای صنف قائل است‌، باید به‌طور رسمی متونی را که تهیه می‌کند، منتشر کند. همچنین این شیوه که طرح‌ها منتشر می‌شوند و از همه دعوت عمومی می‌شود که در این‌باره نظر دهند‌، یک ماهیت آمرانه دارد‌ و هیچ‌گونه قابل کشف و جمع‌بندی نیست که نظر عمومی چه بوده است. چنین شیوه‌ای هیچ ارزشی ندارد.

او ادامه داد: رفتار درست و قانونی این است که جلسات و سمینارهای رسمی با دعوت از همه‌ی کارشناسان و متخصصان این حوزه بدون در نظر گرفتن گرایش سیاسی و حقوقی آن‌ها برگزار شود. این‌که جلساتی محدود و با دعوت از افراد همسو برگزار شوند، کار درستی نیست و فقط شکل زینت‌المجالسی به این افراد می‌بخشد.

وی اضافه کرد: از نظر اخلاق صنفی، کسانی که در این‌گونه جلسات شرکت می‌کنند، باید اخبار را به صنف خودشان بدهند. اگر این کار را نکنند، اخلاق صنفی را نقض کرده‌اند. روزنامه‌نگارانی که در این جلسات هستند،‌ باید از حقوق صنفی خود دفاع کنند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)