24 شهریور 1390

مخاطبان سایت های خبری چه رفتارهایی را دنبال می کنند

24 شهریور 1390

محققان :«کنی اولمستد» ، «امی میشل» و «تام روزنستیل»

خبرنگاران ایران -ترجمه ی نیلوفر امینی:آینده روزنامه نگاری هر چه باشد بخش وسیعی از آن وابسته به درک این نکته است که مردم چگونه به یک محیط خبری دیجیتال راه می یابند، در واقع به رفتاری از آنان که ممکن است مصرف کننده جدید اخبار نامیده شوند .

با وجود میزان قابل توجه اطلاعات درباره اینکه مردم چه اخباری را به صورت آنلاین استفاده می کنند و چطور از آن استفاده می کنند، ثابت شده که درک این معیارها اغلب مبهم است . آمارها پیچیده و گاهی متناقض است و معمولا حاوی اطلاعات جدیدی است که معانی آن واضح و روشن نیست .

برای روشن کردن رفتار مصرف کنندگان اخبار وب ، پروژه ی برتری در روزنامه نگاری مرکز تحقیقات «پیو» پژوهشی تحلیلی با استفاده از آمار گردآوری شده توسط شرکت نلسون انجام داده است. این پژوهش 25 سایت خبری محبوب در امریکا را مورد بررسی قرار داده و 4 حوزه اصلی رفتار مخاطب را عمیقا کاوش کرده است.

کاربران چگونه به سایتهای خبری برتر می رسند؟ در طول هر بازدید چه مدت در آن سایت می مانند؟ تا چه حد در بخشهای مختلف سایت وارد می شودند و پس از ترک سایت به کجا می روند؟

به طور کلی نتایج نشان می دهد که تنها یک گروه، مصرف کننده آنلاین اخبار نیست ، بلکه گروه‌ها بسیارند و هر کدام از آنها رفتاری متفاوت از دیگری دارد.این تفاوت ها سازمان‌های ( بنگاه‌های ) خبری را بر آن می دارد تا استراتژی های جداگانه ای را برای ارائه خدمات به هر دسته از مخاطبان و کسب در آمد از آنها پایه ریزی کنند.

این یافته ها همچنین حاکی از آن است که در حالی که موتورهای جستجو محبوب ترین راه کاربران برای پیدا کردن خبرهاست ، دنیای ( ماهیت ) سایتهای ( ارجاع دهنده ) متفاوت است . رسانه های اجتماعی به سرعت در حال ورود به این ترافیک رسانه ای هستند. و از همه این ها فراتر صفحات اصلی ( صفحات اول ، هوم پیج ها ) معمولا محبوب ترین صفحات برای بسیاری از بهترین سایت های خبری هستند.

همچنین این تحقیق بیان می کند که نحوه استفاده کاربران از محتوای خبر، می تواند به طور چشمگیری بر اقتصاد (صنعت ) اخبار تاثیر گذار باشد . فهمیدن نه تنها این نکته که کابران علاقمند به استفاده از چه مفاهیمی هستند و یا اینکه احتمالا از کنار کدام مطالب به راحتی می گذرند، می تواند برای شکل گیری ( نگارش یا چیدن ) مطالب و حتی اینکه کدام موضوعات در وهله اول پوشش داده شود کلیدی باشد .

در میان یافته ها

• برترین و معروف ترین نام های تجاری در سایتهای خبری هم بر کاربران گذری – کسانی که تنها چند بار در ماه (به صفحاتشان) سر می زنند و در این محدود بازدیدها تنها چند دقیقه را در سایت می گذرانند – حساب ویژه ای باز می کنند.

USAToday.com نمونه ی از بسیاری از این سایتهای محبوب خبری است: 85 درصد از کاربران این سایت بین یک و سه بار در هر ماه به USAToday.com سر زده اند. سه چهارم تنها یک یا دو بار آمده اند . زمان صرف شده حتی از این هم نا امید کننده تر است : با محاسبه همه بازدید کنندگان یک سوم آنها یعنی 34 درصد هرماه بین یک تا 5 دقیقه را برای دیدن وب سایت روزنامه این سایت صرف کرده اند . حتی اگر، همانطور که برخی می گویند داده های آنلاین تعدادی از کاربران را چند باره می شمارند – که تعداد بازدیدکنندگان گذری را بیشتر و بازدیدهای تکراری را کمتر می شمارد - بازدیدکنندگان گذری همچنان تنها گروه بزرگ خواهند بود .

• با این حال، یک هسته کوچکتر از بازدیدکنندگان وفادار و همیشگی به سایت های خبری وجود دارد، که ممکن است " کاربران پیگیر " خوانده شوند . این کاربران بیش از ده بار در ماه به یک سایت مشخص سر می زنند و بیش از یک ساعت را در آن سایت می گذرانند . در میان 25 سایت برتر، کاربران پیگیر که حداقل 10 بار به سایتی سر می زنند به طور میانگین تنها 7 درصد از کل کاربران را تشکیل می دهند، اما همین اعداد به طور چشمگیری در بیشترین حالت از 18 درصد (در CNN.com) و در کمترین حالت تا 1 درصد (در BingNews.com) در نوسال است .

• حتی در میان برترین نامهای تجاری شناخته شده خبری در سطح ملی ، گوگل نقطه ورود اولیه باقی می ماند .به طور متوسط 30 درصد از از حجم ورود بازدیدکنندگان به این سایتها از طریق موتور جستجوی گوگل است.

• رسانه های اجتماعی و به خصوص فیس بوک ، به عنوان منابع قدرتمند ارجاع اخبار در حال رشد هستند . در میان پنج سایت برتر فیس بوک دومین یا سومین راننده اصلی این ترافیک است . در مقابل تویتر در سختی به عنوان منبع ارجاع دهنده ثبت می شود .

در همین زمینه ، وقتی کاربری از سایتی خارج می شود ابزاربه اشتراک گذاشتن ( شر ) که در کنار بیشتر موضوعات خبری به چشم می خورد ، در میان بیشترین لینک های کلیک شده بر آن قرار می گیرد.

• وقتی پای سن به میان می آید ، مصرف کنندگان اخبار در وب سایتهای برتر خبری به طور کلی با کاربران اینترنت هم ترازند. این جدا از مصرف اخبار بر روی غالب های ( سیستم عامل های ) سنتی است که پیرتر به نظر می رسد و ممکن است نتیجه خوبی برای این صنعت نداشته باشد .

تمامی اینها نشان می دهد که بنگاههای خبری برای ارائه خدمات به مخاطبان و همچنین کسب درآمد از آنها احتمالا نیازمند یک استراتژی پیچیده و لایه لایه هستند . به عنوان مثال ممکن است لازم باشد راهی برای خدمت رسانی به کاربران گذری وراهی دیگر برای کاربران پیگیر ایجاد کنند .ممکن است آنها تصمیم بگیرند که منطقی است که راهی میان این دو را برای جذب بازدید کننده بیشتر برگزینند . و یا ممکن است تلاش کنند با ایجاد مطالبی خاص مخاطبان پیگیر( وفادار ) خود را مدت زمان بیشتری در سایت نگه دارند . برای برخی تبلیغات می تواند درآمدزا باشد در حالیکه برای گروهی دیگر آبونمان. و راه حل نتیجه بخش برای هر سایت می تواند متفاوت از دیگری باشد .

و فراتر از اینها با توسعه گوشی های تلفن همراه این لایه ها به طور قطع چند برابر می شود .

منبع:

By Kenny Olmstead, Amy Mitchell and Tom Rosenstiel

سایت موسسه تحقیقات «پیو» به منظور برتری در روزنامه نگاری، 9 می 2011

http://www.journalism.org/analysis_...

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • نوآوری‌های خبر‌نگاران در فضای خشونت‌بار مکزیک

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران- گزارش‌گران محلی مانند اسپینوزا با بزرگ‌ترین خطرات مواجه‌اند. مشکلات اسپینوزا زمانی شروع شد که در سال ۲۰۱۲ یک مقام رسمی دولت به او گفت یا دست از پوشش اعتراضات دانشجویی بردارد یا «به سرنوشت رِجینا دچار می‌شود». که اشاره‌ی او به رجینا مارتینِز گزارش‌گر پروسسو بود که همان سال در خانه‌اش در خَلَپه خفه‌اش کرده بودند. مقامات رسمی مرگ او را به دزدان نسبت دادند اما اسپینوزا و سایر روزنامه‌نگاران معتقد بودند که دلیل قتل او گزارش‌ جرائم است. در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.

 • روزنامه‌نگاری روباتی: آینده به سرعت از راه می‌رسد

  3 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-روبات ها می توانند از طریق بانک عظیمی از متن های قابل مقایسه‌ که برای تولیدشان هزینه زیادی پرداخت شده است، زبان آموزی کنند. آن ها از راه مقایسه ی گزارش هایی که در طول دهه ها توسط اتحادیه ی اروپا و سازمان ملل تهیه شده‌اند و با صرف هزینه های گزاف توسط انسان به زبان های مختلف ترجمه شده اند، ترجمه به زبان های مختلف را انجام می دهند. وقتی از آنان ترجمه ای درخواست می شود، این ترجمه های از قبل انجام شده را برای یافتن الگوهای مشابه یا بخش‌هایی که بتوانند آنان را به هم وصل کنند، جست وجو می کنند.روبات ها درها را به روی کمپانی‌های جدید خبری خواهند گشود که وقتی نظم اوضاع به هم می‌ریزد، سر میرسند و قادرند فن آوری را آنگونه که مناسب است به کار گیرند.

 • بهشت امن ترکیه برای روزنامه‌نگاران خارجی جهنم می‌شود

  13 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-برای سال‌ها ترکیه به‌عنوان بهشت امن روزنامه‌نگاران آزاد و محل و مرکزی باثبات و با فضایی امن برای روزنامه‌نگاران خارجی بود. آن‌ها می‌خواستند حوادث بعد از بهار عربی را پوشش دهند. اما از زمانی که روزنامه‌نگاران خارجی بحران‌های متعدد دولت ترکیه را پوشش خبری دادند و گزارش‌هایی درباره تظاهرات پارک گیزی استانبول در سال 2013 و واقعه نگران‌کننده معدنچیان در سال 2014، نوشتند، مورد تهدید مستقیم قرار گرفتند. مقامات ترکیه درحالی‌که خبرهای قابل‌قبول و قابل استنادی درباره درگیری‌های جنگجویان کرد با نیروهای داعش و دیگر گروه‌های درگیر در عراق و سوریه، وجود داشت، با دستور کتبی، از روزنامه‌نگاران خارجی خواستند که دراین‌باره سکوت کنند.