6 تیر 1393

هاآرتص: مصادره نام دامنه وبسایت‌های ایرانی به نفع قربانیان ترور

6 تیر 1393

دادگاهی در آمریکا به مصادره مجوزهای اینترنتی و نام دامنه وبسایت‌های متعلق به ایران، سوریه و کره شمالی حکم داد تا پول حاصل از آن به خانواده‌های آمریکایی و اسرائیلی تعلق گیرد که گفته می‌شود قربانیان اقدامات تروریستی این سه کشور هستند.

گزارش روزنامه اسرائیلی هاآرتص در روز پنج‌شنبه، پنجم تیر، بیان می‌کند که دادگاه منطقه کلمبیا حکم خود در این باره را به شرکت اینترنتی آیکان (ICANN) در واشینگتن دی سی ابلاغ کرده است و این حکم در ظرف ۱۰ روز قابل اجرا خواهد بود.

آیکان مدیریت وب جهانی را بر عهده دارد و از این رو ایران ناگزیر است برای راه‌اندازی هر سایت جدیدی یا ثبت دوباره وبسایت‌های خود با پسوند ir مبلغی به این شرکت بپردازد که اکنون حکم دادگاه آمریکا ایجاب می‌کند آیکان این مبالغ را در اختیار کسانی قرار دهد که قربانیان اقدامات تروریستی جمهوری اسلامی نامیده می‌شوند.

هاآرتص سخنان یکی از وکلای این پرونده به نام نیتسانا دارشان لیتنر را منعکس کرده است که خاطرنشان می‌کند آنها درصدد نیستند تا پول مربوط به وبسایت‌های معمولی را ضبط کنند، بلکه هدف آنها حکومت ایران است.

وی می‌گوید: «ما فقط وبسایت‌هایی را توقیف می‌کنیم که می‌خواهیم. این نبرد علیه حکومت ایران است و ما هیچ برنامه‌ای برای خسارت زدن به وبسایت‌های دیگر نداریم. هیچ یک از وبسایت‌های متعلق به حکومت ایران از این پس که این حکم را دریافت کرده‌ایم، ثبت دوباره نخواهند شد.»

پیش از این در یکی از آخرین اقدامات دستگاه قضایی آمریکا به نفع خانواده‌هایی که قربانیان اقدامات تروریستی جمهوری اسلامی نامیده می‌شوند، حکم مصادره آسمانخراشی متعلق به بنیاد علوی در نیویورک صادر شد.

دولت آمریکا نیز موافقت کرده است که درآمد حاصل از فروش این ساختمان بزرگ در منطقه منهتن نیویورک را به این خانواده‌ها بدهد.

دارشان لیتنر می‌گوید که خانواده‌های قربانیان همچنین توانسته‌اند برخی حساب‌های بانکی متعلق به حکومت ایران را نیز مسدود کنند که با احتساب اموال مصادره شده، ارزش آنها ده‌ها میلیون دلار می‌شود.

در خبرهای پیشین عنوان شده بود ۱۹ شکایت مرتبط با اقدامات حکومت ایران وجود دارد که دادگاه‌های آمریکا آن را بررسی می‌کنند، از جمله شکایات خانواده‌های سربازان آمریکایی کشته‌شده در بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ لبنان.

رادیو فردا

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)