4 تیر 1393

جزییات احکام مدیران و اعضای تحریریه وب‌سایت نارنجی

4 تیر 1393

سه روز پس از آن‌که “دادستان عمومی و انقلاب کرمان” از صدور احکام حبس برای مدیران و اعضای تحریریه وب‌سایت تعطیل‌شده‌ی “نارنجی” که در حوزه‌ی اینترنت، فناوری اطلاعات و امنیت سایبری فعالیت می‌کرد خبر داد، یک منبع نزدیک به بازداشت‌شدگان، جزییات بیشتری از این احکام را در اختیار “تقاطع” قرار داده است.

به گفته‌ی این منبع، بر اساس احکام صادرشده، علی‌اصغر هنرمند، موسس و مالک شرکت “پات‌ شرق گواشیر” که مدیریت سه وب‌سایت “نارنجی”، “نردبان” و “نگهبان” را بر عهده داشت به ۱۱ سال حبس، حسین نوذری، مدیرعامل این شرکت به ۷ سال، احسان پاک‌نژاد، بلاگر نارنجی به ۵ سال، و عباس واحدی، ویراستار نارنجی به ۲/۵ سال حبس محکوم شده‌اند. این چهار نفر هم‌چنان در بازداشت به سر می برند.

هم‌چنین رضا نوذری، بلاگر نردبان که تا پیش از صدور احکام پرونده در زندان به سر می‌برد و شش نفر دیگر که پیش‌تر با قرارهای وثیقه آزاد شده بودند، به ۱/۵ سال حبس که به مدت ۳ سال به تعلیق درآمده محکوم شده‌اند.

پیش از این یدالله موحد، دادستان کرمان، روز پنج‌شنبه (۲۹ خرداد-۱۹ ژوئن) در سخنانی در جمع خبرنگاران با تاکید بر این‌که تمامی زوایای مربوط به پرونده “پات شرق گواشیر” با همکاری “قاضی ویژه” آن کشف شده، از “اقرار بسیاری از متهمان” این پرونده و محاکمه آنها در دادگاه انقلاب خبر داده و گفته بود که این افراد در نهایت به تناسب “میزان تاثیر” و “مداخله”‌شان، به «مجازات‌هایی از یک تا ۱۱ سال حبس محکوم شده‌اند».

او با اشاره به این‌که حکم صادرشده برای این افراد “قطعی نیست” افزوده بود که چهار نفر از یازده متهم این پرونده که «محوریت کار با آنها بود»، در “حوزه مدیریتی” و هفت نفر دیگر نیز «تحت تاثیر القائات این افراد» اقدام می‌کردند.

بازداشت مدیر و اعضای تحریریه وب‌سایت “نارنجی” آذرماه سال گذشته توسط اطلاعات سپاه پاسداران استان کرمان اتفاق افتاد و به دنبال آن فعالیت این وب‌سایت متوقف شد.

در همان زمان، “معاون دادستان کرمان” با تایید خبر بازداشت ۱۶ نفر از فعالان سایبری در این شهر، اتهام‌های این افراد را «اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با شبکه‌های بیگانه» و «طراحی سایت و تولید محتوا برای سایت‌های ضد انقلاب به منظور براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی» اعلام کرد.

یک ماه پس از آن، در روز ۱۶ دی‌ماه، علی توکلی، “رییس کل دادگستری استان کرمان” در گفتگو با خبرنگاران، این بازداشت‌شدگان را به دریافت کمک‌های مالی، «با چند واسطه» از «لندن» و «تحت عنوان کمک به انجمن‌های خیریه» متهم کرد و افزود که آن‌ها «اعتراف» کرده‌اند که «باید در هر تنش اجتماعی سوار بر موج، القائات و شبهه‌های خود را در جامعه منتشر می‌کردند».

آقای توکلی مدعی شده بود که اعضای این به گفته‌ی او «باند سازمان‌یافته»، با “بی.بی.سی فارسی” هم‌کاری داشتند و «مستحق سخت‌ترین مجازات» هستند.

علی‌رضا وزیری، نسیم نیک‌مهر، ملیحه نخعی، محمدحسین موسی‌زاده، سارا سجادپور، امیر صادق‌پور، مهدی فاریابی، کیاوش ستوده، جمشید جباری، و مهدی فریابی از جمله دیگر بازداشت‌شدگان مرتبط با این پرونده بودند که بر اساس گزارش‌ها در ماه‌های گذشته با قرار وثیقه آزاد شده‌اند.

در این میان، علی‌اصغر هنرمند، موسس وب‌سایت‌های “نارنجی”، “نگهبان” و “نردبان” در حالی با محکومیت ۱۱ سال حبس مواجه شده که در مهرماه سال گذشته و چندی پیش از بازداشت، مدرس یک دوره‌ی آموزشی در خصوص “کلاه‌برداری آنلاین و راه‌های مقابله با آن” برای مقامات ارشد انتظامی استان کرمان بود.

در اردیبهشت ماه امسال، بنیاد “مرزهای الکترونیکی” که از آزادی‌های مدنی در دنیای دیجیتال و اینترنت حمایت می‌کند، با انتشار گزارشی، خواهان آزادی مسوولان و نویسندگان سایت نارنجی شده بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)